POLSKA

28. Finał WOŚP dopłynął do portu. 115 362 894 zł – deklarowana kwota z rekordem!

Finał WOŚP 2020

Zakończył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Deklarowana kwota na zakończenie finału to:
115 362 894 zł

To był dzień pełen wrażeń i emocji. Statek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy płynął przez cały świat! Już dziś wiemy, że 28 Finał zapisze się w historii jako rekordowy i bezpieczny.

Jurek Owsiak, Piotr Kupicha i Julia Wieniawa (fot. Lucyna Lewandowska/WOŚP)

WOŚP dla Australii

Po godzinie 19.00 na Placu Bankowym solidaryzowano się z Australią. Wielka flaga Australii została rozłożona nad głowami ludzi, którzy przyszli wspólnie z Orkiestrą świętować. Wysłuchano również hymnu.

Jerzy Owsiak podsumował ten wyjątkowy moment:

„Australio jesteśmy z Tobą.

Niezwykle piękny moment, ale taki nasz orkiestrowy. Bo zawsze tak reagujemy, kiedy komuś należy się słowo wsparcia. W takich chwili natychmiast jesteśmy gotowi by wyrazić solidarność z tymi, którym należy się pomoc.

Przyszykowaliśmy wielką flagę Australii i wysłuchaliśmy jej hymn. A kiedy pod scenę zobaczyliśmy uczniów szkoły morskiej w Darłowie – zaprosiliśmy ich na scenę.

Jak to pięknie wyglądało. Flaga nad głowami ludzi, salutujący piękni młodzi Polacy i ogromny tłum na 28. Finał WOŚP – Warszawa. Mam nadzieję, że dzięki mediom ten obrazek pójdzie w świat i pomożemy nawet w czasie Finału WOŚP zwrócić uwagę na sytuację Australii.

Australio jesteśmy z Tobą!”.

„Światełko do nieba” – wspomnienie śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (fot. Dominik Paszliński/UMG)

Światełko do Nieba

Godzina 20.00 to moment wyczekiwany przez setki tysięcy wolontariuszy i darczyńców. To chwila, w której tysiące świateł mknie do nieba. W tym roku Światełko rozpoczęło się w Gdańsku. Jurek Owsiak rozpoczął je słowami: Łączymy się teraz z Gdańskiem i czekamy na ważne słowa i ważne wspomnienia. Pamiętajcie, że ten dzień jest po to, abyśmy mogli być razem!

Na scenie przed Europejskim Centrum Solidarności rozbrzmiał utwór „Sound of silence”, który przed rokiem stał się nieoficjalnym hymnem gdańskiej żałoby po śmierci Pawła Adamowicza.

Monika Olejnik, Radek Majdan i Małgorzata Rozenek-Majdan (fot. Paweł Krupek/WOŚP)

Centrum zamieszania, czyli co się działo w stolicy

Warszawski Finał WOŚP to nie tylko gorąca atmosfera w studiu. Pomimo styczniowego chłodu, na Scenie Głównej przy Placu Bankowym aż wrzało! 12 artystów wystąpiło przed tłumnie zgromadzoną publicznością. Koncerty rozpoczęła Majka Jeżowska Band, która w 2019 roku dała niezapomniany występ na Małej Scenie Festiwalu Pol’and’Rock. Zwieńczeniem muzycznego wieczoru na scenie był występ zespołu Tulia.

Na warszawskim Placu Bankowym Światełko do Nieba miało formę pokazów laserowych i pirotechnicznych. Podobnie jak w ubiegłym roku, odbyło się bez głośnych fajerwerków.

Ściskawa

Ściskawa to konkurs dla sztabów WOŚP polegający na zebraniu jak największej liczby osób w obrębie namalowanego na ziemi serca o powierzchni 20 metrów kwadratowych. W tym roku wygrał go Rzeszów, gdzie zgromadziło się 465 osób. Nagrodą jest promessa w wysokości 50 000 zł na zakup sprzętu do lokalnych szpitali.

Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców. Znamy wynik Licytacji Złotych Serduszek – 28. Finału WOŚP

Dobiegła końca licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców. To jeden z tych najbardziej emocjonujących momentów podczas energetycznej finałowej gry Wielkiego Studia Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Do Fundacji wpłynie kwota 2 525 010 PLN!

Zgodnie z tradycją, późnym wieczorem odbyła się licytacja Złotych Serduszek i Złotych Kart.

Złota Karta nr 1 została wylicytowana za kwotę 44 444 zł.

Złote Serduszko nr 1 zostało wylicytowane za kwotę 250 000 zł.

Kolorowy statek 28. Finału WOŚP przemierzał cały świat!

Meksyk, Tajlandia, Islandia, Rosja, Japonia, Tanzania, Indonezja, Stany Zjednoczone, Australia, Norwegia, Gruzja czy Cypr – to tylko niektóre kraje, w których można usłyszeć w ostatnich dniach hymn WOŚP. Poza granicami Polski działa ponad 100 sztabów, a każdy z nich ma zupełnie inny i oryginalny pomysł na świętowanie tego wyjątkowego dnia.

Kopanie, tańce, morsowanie

Nie od dziś wolontariusze WOŚP słyną z nieszablonowej pomysłowości na coroczną kwestę. Nie zawiedli także i w tym roku: na Islandii z okazji Finału wystartowało morsowanie (a na tamtejszej aukcji można licytować m.in. zabieg kosmetyczny na twarz wykorzystujący śluz ślimaka), a japoński zespół tańca “Mazur” zorganizował specjalny pokaz w strojach ludowych.

28. Finał to także czas, kiedy sztaby pojawiają się w krajach, w których dotąd ich nie było, a są to m.in. Meksyk i Tajlandia.

Pierwszy sprzęt medyczny 28. Finału WOŚP przekazany!

Pierwszy sprzęt medyczny został przekazany do 14 miast w Polsce. To oznacza, że już niebawem pacjenci, będą mogli korzystać ze sprzętu przekazanego przez firmy medyczne. Oto ta lista:

– Ostrów Mazowiecki otrzymał 11 foteli Aster z funkcją leżanki

– 2 elektryczne łóżeczka dziecięce szczebelkowe Teddy Bed przekazane Warszawie

– Opole z 2 łóżkami szpitalnymi

– do Wałbrzycha trafił inkubator otwarty ATOM InfaWarmer-i

– monitor pacjenta Carescape B850 wraz z modułem transportowym Carescape One w Bydgoszczy, inkubator otwarty Giraffe w Elblągu oraz aparat EKG MAC 2000 w Sosnowcu

– kardiomonitor Philips Efficia CM100 w Trzebnicy

– 5 materaców przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych Solodec trafiło do Karczewa

– 3 Kardiotokografy F9 Express trafiły do Kartuz

– 10 pomp strzykawkowych Alaris CC Plus Guardrails z wyposażeniem powędrowały do Warszawy, pompa objętościowa kompaktowa Alaris GW 800 z wyposażeniem do Radzynia Podlaskiego oraz po 2 pompy objętościowe kompaktowe Alaris GW 800 z wyposażeniem do Wielunia oraz Trzcianki

– monitor analgezji ANI jest w Opolu oraz monitory analgezji NIPE w Warszawie

– system holtera EKG i rejestrator trafiły do Olsztyna

Grajmy razem do końca świata i o jeden dzień dłużej!
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button