RÓŻNOŚCI

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie ponownie na żywo [ZDJĘCIA]

Kraków

Po rocznej przerwie związanej z pandemią gdzie targi odbywały się w formie wirtualnej, prezes Grażyna Grabowska z wielką radością zaprosiła i powitała osobiście tegorocznych odwiedzających.

Zgodnie z tradycją o godzinie 12:00 zabrzmiał na żywo hejnał mariacki, a uroczystego otwarcia po raz dwudziesty pierwszy dokonał prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest cytat pochodzący z książki „Summa technologiae” Stanisława Lema – „Człowiek żyje zmianą”. Słowa najwybitniejszego polskiego futurologa mają szczególne znaczenie dla organizatorów targów – mocno doświadczonych przez ograniczenia związane z pandemią. Branża spotkań w ciągu zaledwie kilku miesięcy od ogłoszenia pierwszego lockdownu musiała przystosować się do nowej, wirtualnej formy spotkań. Zdobyte, chociażby podczas ubiegłorocznej, wirtualnej edycji Targów Książki w Krakowie doświadczenie pomogło w tym roku na opracowanie koncepcji targów łączącej świat online i offline. To odpowiedź na zmieniający się świat. Zmieniają się bowiem czytelnicy, ich potrzeby i oczekiwania, zmieniają się również Targi Książki w Krakowie, które dzięki nowej formule stwarzają nowe możliwości wystawcom, autorom oraz odwiedzającym.

Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. Festiwal Literatury Fantastycznej. Strefa Lema gdzie można obejrzeć 120 oryginalnych wydań kultowego „Solaris”, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Dziecięca Strefa Warsztatowa z bogatym programem dla najmłodszych czytelników, Salon Gier Planszowych, panele dyskusyjne i spotkania z autorami to tylko niektóre punkty tego wydarzenia.

Miłośników sztuki z pewnością zainteresuje premierowa wystawa prac Tamary Łempickiej oraz spotkanie na żywo z jej prawnuczką, a gratką dla kolekcjonerów z zasobnym portfelem może być skrzynia skarbów Krzysztofa Kolumba: Dziennik Pokładowy z I wyprawy, list Kolumba do monarchów Hiszpanii z I wyprawy, Mapa Świata, z którą Kolumb dopłynął do Ameryki, Mapa Świata wykonana w 1500 roku przez Juan’a de la Cosa – hiszpańskiego kartografa i podróżnika, współtowarzysza Krzysztofa Kolumba w I wyprawie. Dodatkową atrakcją będzie inne niepisane dziedzictwo Kolumba – butelka najstarszego rumu, jaki przetrwał dziś i można go posmakować.

W pierwszym dniu poznaliśmy również laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Statuetkę wykonaną przez śp. prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 zł otrzymał Zbigniew Mentzel, autor książki „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia”.

Przed miłośnikami literatury cztery dni fantastycznej zabawy i niesamowitych wrażeń oraz dużych zakupów.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button