UE postanowiła, że rok 2022 będzie rokiem młodych ludzi.
Dowiedz się więcej o Europejskim Roku Młodzieży i programach UE dla młodych ludzi.
UE jest świadoma, jak ważny jest dobrostan młodych ludzi, ich rozwój, zaangażowanie i udział w życiu społecznym. Dlatego też ustanowiła tak wiele programów i inicjatyw na rzecz młodzieży, jak np. Erasmus, znany i popularny program wymiany rozpoczęty w 1987 r., a ostatnio zapewniła zaangażowanie młodych ludzi w Konferencję na temat przyszłości Europy – jedna trzecia uczestników paneli obywatelskich ma mniej niż 25 lat.
Europejski Rok Młodzieży
W tym roku UE zwraca szczególną uwagę na młodzież. Celem jest włączenie młodych ludzi i ich priorytetów w proces kształtowania polityki oraz organizowanie w całej UE działań ukierunkowanych na młodzież.
Młodzież w Europie
- Jedna na sześć osób w Europie ma od 15 do 29 lat
- Jedna trzecia młodych ludzi zgłosiła, że w 2019 r. spędziła dwa lub więcej tygodni za granicą w związku z pracą, szkoleniem lub edukacją
- Trzy czwarte młodych ludzi ma pozytywną opinię o Unii Europejskiej i demokracji
Na wniosek Parlamentu, szczególna uwaga zostanie poświęcona młodym ludziom o mniejszych szansach lub z problemami psychicznymi. W tym roku zostanie uruchomiony program ALMA, wpiserający mobilność transgraniczną młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wpływ pandemii koronawirusa na młodych ludzi
Kryzys wywołany przez COVID-19 poważnie dotknął młodzież: wiele osób straciło pracę, a ich zdrowie psychiczne i emocjonalne uległo pogorszeniu. Dlatego też UE postanowiła priorytetowo traktować kwestie związane z młodzieżą i podjąć działania dla poprawy perspektyw młodych ludzi.
Młodzież a COVID-19
- Jedna na trzy osoby zgłosiła trudności w radzeniu sobie ze środkami wprowadzonymi z powodu COVID-19
- Bezrobocie wśród młodych ludzi wzrosło z 11,9% w 2019 r. do 13,3% w 2020 roku
- 40% odczuwa lęk o własne zdrowie, a 66% o zdrowie rodziny i przyjaciół
(PE)