POLSKAŚWIAT

200 polskich medyków i strażaków pomoże na Słowacji przy testowaniu na Covid-19

Pomoc w czasach pandemii

Ok. 200 lekarzy, przedstawicieli służb medycznych i mundurowych poleciało na Słowację, żeby wesprzeć badania przesiewowe na Covid-19.

– Relacje między państwami nie mogą opierać się wyłącznie na kalkulacjach. Relacja między państwami to również wzajemna pomoc udzielana wtedy, kiedy inni tego potrzebują – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Organizacją i koordynacją wsparcia dla południowych sąsiadów zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

22 stycznia premier Słowacji Igor Matovič powitał służby mundurowe, personel medyczny i lekarzy, którzy wylądowali na lotnisku w Bratysławie o godz. 14:00. Wizyta ma związek z prośbą władz Słowacji, która zgłosiła zapotrzebowanie na wsparcie polskich zespołów w regionach przygranicznych oraz w stolicy kraju.

– Polscy medycy ruszają na Słowację. Chcemy pomóc w testowaniu Słowaków zgodnie z ich programem, zwłaszcza na terenach przygranicznych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Chciałbym podziękować Rządowemu Centrum Bezpieczeństwa, doktorowi Arturowi Zaczyńskiemu ze szpitala MSWiA, ale też wszystkim, którzy na zasadzie wolontariatu zgłosili się w liczbie ok. 200 osób do pomocy naszym południowym sąsiadom – dodał premier.

Polscy medycy i przedstawiciele służb zasilą zespoły słowackie i uzupełnią zorganizowane już punkty poboru testów. Wszyscy uczestnicy misji są w pełni zaszczepieni.

Premier na tle medyków wsiadających do samolotu (fot. KPRM)

Wieloletnia bliska współpraca ze Słowacją

Od wielu miesięcy cały świat walczy z pandemią Covid-19 i jej skutkami. Wszyscy tęsknimy za powrotem do normalności. W tych trudnych czasach nieocenioną wartością jest wsparcie i wzajemna pomoc – zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i poza granicami kraju. Polska i Słowacja od lat blisko współpracują m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy Unii Europejskiej. Pomoc polskich wolontariuszy świadczy o tym, że Tatry nie dzielą, a łączą Polskę i Słowację. Nasza wspólna granica jest jednym z kluczowych obszarów codziennych kontaktów, przyjacielskich relacji oraz współpracy naszych społeczeństw.

Polska wspiera także inne kraje

Polska nie pozostaje obojętna i zapewnia potrzebne wsparcie swoim zagranicznym partnerom. W ostatnich miesiącach zorganizowała kilkadziesiąt akcji wsparcia pomocowych oraz medycznych.

– Mamy w pamięci akcje, kiedy polscy strażacy pomagali gasić w Szwecji pożary. Kiedy polscy medycy pomagali w Słowenii, Kirgistanie. Kiedy wysyłaliśmy do Grecji czy do Libanu polskie domy kontenerowe. Solidarność to niezbywalna wartość, dzięki której polska marka umacnia się na całym świecie – podkreślił premier.

W ramach wsparcia innych państw polscy lekarze i ratownicy uczestniczyli w misjach medycznych we Włoszech, w USA, Słowenii oraz Kirgistanie. Ponadto Polska przekazała znaczące ilości środków medycznych między innymi do Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Jordanii, czy państw Bałkanów Zachodnich. Polska uczestniczyła również w rozwiązaniu „kryzysu transportowego” w Dover (Wielka Brytania).
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button