Pierwsze nowe, przyuliczne ławki pojawiły się na ulicach Pragi-Północ.
W najbliższych tygodniach miasto zamontuje kolejnych 130 sztuk. Część lokalizacji wybrali mieszkańcy w budżecie partycypacyjnym. Wkrótce rozpoczną się spotkania z warszawiakami w celu ustalenia pozostałych miejsc.
– Przystosowujemy miejskie ulice do potrzeb warszawiaków. Nowe ławki będą służyły rodzicom z wózkami, starszym mieszkańcom, a także osobom z niepełnosprawnościami. Wcześniej ustawiliśmy prototypy i pytaliśmy o zdanie mieszkańców. Teraz, po zbadaniu ich oczekiwań, zaczynamy pierwsze montaże – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Warszawiacy skorzystają już z nowych siedzisk m.in. przy ul. Białostockiej, Kijowskiej i Łomżyńskiej. Do czerwca 2020 roku w mieście ma się pojawić ich ponad tysiąc. Montowane są w trzech wersjach – z oparciem, bez oparcia oraz z oparciem i podłokietnikami. Wszystkie drewniane ławki, które będą stawiane na ulicach Warszawy są konstruowane według jednego projektu.
Wygląd i standardy ławki zostały szczegółowo dopracowane. O wyborze modelu zadecydował nie tylko wygląd siedziska, ale wygoda i funkcjonalność. W pracę nad nowym elementem miejskiej architektury zaangażowani byli przedstawiciele Warszawskich Rad Seniorów, stołeczni specjaliści, a także autorzy opracowania „Usiądziesz? Co sprawia, że na ławkach chce się siedzieć”.
Niektóre siedziska będą zamontowane w ramach zwycięskich projektów budżetu partycypacyjnego. Pozostała część stanie w miejscach, o które prosili radni m.st. Warszawy, miejscy ogrodnicy i zaangażowani społecznie mieszkańcy. W listopadzie rozpoczną się osiedlowe spotkania i spacery po mieście, podczas których warszawiacy wskażą kolejne miejsca do montażu ławek.
– To mieszkańcy wybiorą, gdzie ostatecznie będą chcieli odpocząć, np. wracając z ciężkimi zakupami czy idąc do lekarza. Zachęcam do śledzenia i włączenia się w nasze miejskie dyskusje – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
(UMW)