POLSKA

65 przypadków koronawirusa w Polsce. Jest pierwsza śmiertelna ofiara

Koronawirus SARS-CoV-2. GIS zaleca odwołanie imprez masowych

W Polsce potwierdzane są nowe przypadki zarażenia koronawirusem COVID-19. WHO ogłosiło pandemię koronawirusa.

AKTUALIZACJĘ przenosimy tutaj:

Przypadki koronawirusa COVID-19 w Polsce i na świecie. Inne ważne informacje – AKTUALIZACJA

13 marca, godz. 14:00 – aktualizacja

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: osoby z woj. śląskiego (Zawiercie), z woj. podkarpackiego (Nisko) i woj. wielkopolskiego (Poznań).

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 64/1 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoba zmarła).

13 marca, godz. 11:00

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin), jednej osoby z w woj. mazowieckiego (Warszawa).
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 61/1 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoba zmarła).

13 marca, godz. 09:05

W Polsce mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź).

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 58/1 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoba zmarła).

Na świecie zakażonych tym wirusem jest ponad 128 tys. osób w 116 państwach, a 4720 osób zmarło. Wyzdrowiało już ponad 68 tys.

12 marca, godz. 16:15

Mamy 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 51 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym jedna osoba zmarła.

12 marca

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podał, że od dziś – w drodze rozporządzenia – zostanie w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – mówi prof. Szumowski.

12 marca, godz. 14:10

Dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie MZ dotyczące wystąpienia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego!

Nowe przypadki koronawirusa w Szczecinie i Opolu. To daje razem 49 przypadków zakażenia, jedna pacjentka zmarła. Aktualnie zakażonych jest 48 osób.

12 marca, godz. 12:20

W Polsce zmarła pacjentka zakażona koronawirusem. Jest to pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce.57-latka była leczona w poznańskim szpitalu. Jej stan był ciężki, została podłączona do respiratora i była w śpiączce farmakologicznej.Informację przekazał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.12 marcaPrezydent Donald Trump wprowadził zakaz podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych!Z zakazu wyłączeni są obywatele amerykańscy oraz osoby posiadające praw stałego pobytu w USA oraz ich najbliżsi. Zakaz nie dotyczy żołnierzy, dyplomatów i gości USA.12 marca, godz. 09:30

Mamy 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań).
W sumie mamy 47 przypadków zakażenia
koronawirusem w Polsce.

Na świecie zakażonych tym wirusem jest ponad 126 tys. osób w 116 państwach, a 4639 osób zmarło. Wyzdrowiało już ponad 68 tys.

12 marca 2020 roku – diagnostyka pod kątem koronawirusa (fot. MZ)

12 marca, godz. 07:30

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica),3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź).

W sumie mamy 44 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce.

11 marca, godz. 18:30

Mamy 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko – mazurskiego (Ostróda). Stan wszystkich jest dobry. W sumie to już 31 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

11 marca, godz. 14:45

2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie to już 27 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

11 marca, godz. 09:00

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.

Potwierdzone wyniki dotyczą: młodego mężczyzny z woj. mazowieckiego (Warszawa), kobiety z woj. podkarpackiego (Łańcut) w sile wieku oraz kobiety z woj. lubelskiego (Lublin) także w sile wieku. W sumie to już 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

11 marca 2020 roku – diagnostyka pod kątem koronawirusa (fot. MZ)

Na świecie zakażonych tym wirusem jest prawie 120 tys. osób w 116 państwach, a 4288 osób zmarło. Wyzdrowiało już prawie 66 tys.

10 marca, godz. 20:00

22 przypadek zakażenia w Polsce.

Potwierdzony wynik dotyczy mężczyzny z województwa lubelskiego, który przebywa w szpitalu w Bełżycach. Pacjent to osoba w sile wieku.

10 marca, godz. 18:00

Pacjentka jest młoda, a jej stan jest dobry. W tej chwili mamy potwierdzonych 21 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Mamy nowy przypadek zakażenia koronawirusem, potwierdzony pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą kobiety z województwa dolnośląskiego, która przebywa w szpitalu we Wrocławiu.

10 marca, godz. 15:00

20 przypadek!

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Jedna osoba przebywa w Warszawie i dwie w Cieszynie.

Po powrocie z wojskowej narady w Niemczech, u gen. Miki dowódcy generalnego, potwierdzono obecność koronawirusa. Osoby towarzyszące generałowi poddano kwarantannie. Dowódca czuje się dobrze.

9 marca, godz. 16:30

17 potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Pozytywne wyniki dotyczą kobiety z woj. wielkopolskiego, która przebywa w szpitalu w Poznaniu.

56-latka do szpitala w Poznaniu trafiła z placówki w Puszczykowie. Kobieta znajduje się w śpiączce, jest pod respiratorem. Miała kontakt z osobą zakażoną, która wróciła z Włoch.

9 marca, godz. 12:15

Pacjent z Wrocławia jest 16 przypadkiem w Polsce i trzecim we Wrocławiu.

godz. 12:00

Do szpitala w Raciborzu trafiły trzy nowe osoby, u których zdiagnozowano koronawirusa. W tej placówce zarażonych osób jest już pięć. Tym samym w całej Polsce potwierdzonych jest 15 przypadków zakażenia COVID-19.

9 marca przed godz. 10:00 potwierdzono 12 przypadek koronawirusa w Polsce.
Jest to mężczyzna, który hospitalizowany jest w Krakowie. Osoba ta przebywała we Włoszech na nartach. Pacjent przebywa w izolatce i czuje się dobrze.

Pozytywne wyniki testów laboratoryjnych dotyczą także kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.

Pacjentka to osoba w sile wieku, która była na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Stan przebywającej w szczecińskim szpitalu 63-letniej pacjentki z koronawirusem pogorszył się.

Pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie na hospitalizacji za granicą. Ten 73-latek zakaził się wirusem od swojego syna.

Pacjent z Warszawy jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch. Służby sanitarno-epidemiologiczne lokalizują już osoby z kontaktu z pacjentami i poddają je kwarantannie.

– W najbliższych dniach będziemy mieć wzrost liczby zachorowań – to w każdym kraju wygląda podobnie. Zachowajmy spokój, najważniejsze, byśmy stosowali się do zaleceń – powiedział Łukasz Szumowski. Minister podkreślił, że będą karane osoby, które łamią zalecenia dotyczące kwarantanny. Grozi im odpowiedzialność karna, do roku pozbawienia wolności.

Gorzej czuje się również pacjent „zero”, czyli 65-letni mężczyzna przebywający w Zielonej Górze.

W niedzielę odnotowano 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Potwierdzono je u mężczyzny z woj. śląskiego i kobiety z woj. mazowieckiego. Pacjenci są hospitalizowani w szpitalach w Raciborzu i Warszawie.
Oboje są w dobrym stanie. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę.

W sobotę została potwierdzona kolejna osoba zakażona koronawirusem w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Ostródzie i jest szóstym potwierdzonym przypadkiem.

– Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku jeszcze jednego pasażera autobusu. Pacjent ten był w kwarantannie domowej. Przebywa w szpitalu w Ostródzie i czuje się dobrze – mówi prof. Łukasz Szumowski.

Pacjent hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie to osoba, która podróżowała w autobusie z tzw. pacjentem zero (u niego po raz pierwszy stwierdzono nowego wirusa), który zaraził się w Niemczech i przebywa teraz w szpitalu w Zielonej Górze.

Z informacji po spotkaniu z ministrami zdrowia krajów europejskich, gdzie jest więcej zachorowań wynika, że ważna jest odpowiedzialność w trakcie kwarantanny. – Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie naraża innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może być podlegać pod Kodeks karny. Apeluję rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanna, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny – dodał minister.

W piątek po południu zostały potwierdzone cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Dwaj pacjenci przebywają w szpitalu w Szczecinie, jeden w Ostródzie, kolejny we Wrocławiu.

Na świecie zakażonych tym wirusem jest ponad 110 tys. osób w 109 państwach, a 3840 osób już zmarło. Wyzdrowiało już ponad 62 tys.

Zalecenia WHO dot. banknotów (fot. MZ)

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie imprez masowych

W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.

Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button