FESTIWALEPOZOSTAŁE

12. Bella Skyway Festival w Toruniu. 12 świetlnych instalacji, Zamek Krzyżacki wciąż żyje

Bella Skyway Festival

Toruń po raz kolejny rozbłysnął światłem. Rozpoczęła się bowiem 12. edycja Bella Skyway Festival.

Świetlne instalacje ponownie zagościły na toruńskiej Starówce, gdzie wszyscy zainteresowani sztuką światła mogą podziwiać je codziennie, od godziny 20.30 do 24.00 do soboty 21 sierpnia. 3 strefy, 12 świetlnych instalacji! W programie m.in.świetlna oprawa Doliny Marzeń, interesujące mappingi oraz klimatyczne instalacje na strefie w Zamku Krzyżackim!

12. Bella Skyway Festival w Toruniu (fot. pras.)

Toruński festiwal światła, przez wzgląd na epidemię COVID-19, został w tym roku podzielony na trzy zamknięte strefy, na teren których wstęp będzie biletowany. Jako, że koronawirusa ciągle nie należy bagatelizować, na terenie wydarzenia obowiązkowe będą maseczki – każdy z gości będzie zobowiązany do zasłaniania ust i nosa.

12. Bella Skyway Festival odbywać się będzie codziennie w godzinach 20:30–00:00. Ostatnie wejście na teren wydarzenia przewidywane jest około godziny 23:45. Wejście na teren festiwalu będzie możliwe najwcześniej o godzinie rozpoczęcia wydarzenia.

Ciepło — Zimno

„Ciepło — Zimno” to wideoart opowiadający o zmianach klimatycznych, które niczym pandemia ogarniają całą planetę. Jednocześnie ich skutki, tak jak w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa, mogą być ograniczone przez odpowiedzialne działanie każdego z nas. Idealnym miejscem do prezentacji tego wideoartu jest przestrzeń publiczna, bryła budynku pozwalająca wejść w dialog o konstrukcjach natury i architekturze człowieka, ich wzajemnych wpływach i rywalizacji. Wideoart „Ciepło — Zimno” w warstwie znaczeniowej nawiązuje tak do zmian, którym podlega planeta, jak i do gry kształtującej umiejętność odczytywania sygnałów płynących z otoczenia. Dzieło jest inspirowane udziałem reżysera w wyprawie badawczej do stacji polarnej UMK na Spitsbergenie w 2020 roku.

12. Bella Skyway Festival w Toruniu (fot. pras.)

Żyły miasta

Ruiny Zamku Krzyżackiego to miejsce, w którym niegdyś tętniło życie. Dziś, choć ważne historycznie, jest tylko martwym pomnikiem. Instalacja „Żyły miasta” ponownie tchnie życie w jego mury. Organiczne formy wskazujące na wzrost i żywotność w świecie natury oplotą opustoszałą i wymarłą przestrzeń, wtłaczając w nią nowe życie. Blask żył zarówno rozświetli nocą teren ruin, jak i rzuci światło na historię miasta. Udowodni, że Zamek Krzyżacki wciąż żyje, a opowieść o nim nie powinna zostać zapomniana. Instalacja jest próbą wskrzeszenia ruin zamku, przywrócenia go do życia — nie tylko w sposób wizualny, ale przede wszystkim w świadomości uczestników wydarzenia. Instalację stworzyła grupa studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach zajęć Instalacje Rysunkowe.

12. Bella Skyway Festival w Toruniu (fot. pras.)

Transpozycje

Instalacja składa się z 24 tafli szklanych realizowanych techniką fusingu, które zostały zawieszone w kilku sekwencjach wzdłuż murów ruin Zamku Krzyżackiego. Kompozycja przedstawiona na każdej z nich inspirowana jest liniami i kształtami dwóch lokalizacji istotnych dla autorki — Wiśniowca i Torunia — z Moich Map Google. Lokalizacje związane są z historią rodziną artystki, która powiązana jest z wydarzeniami z ostatnich 100 lat historii Polski.

12. Bella Skyway Festival w Toruniu (fot. pras.)

Duch miasta

Instalacja przedstawia charakterystyczne budynki toruńskiej starówki z przymrużeniem oka. Elementy instalacji stanową klimatyczne staromiejskie kamienice o różnych specyficznych kształtach. Na podświetlanej fasadzie każdej z nich przedstawiona zostanie komiksowa grafika wykonana przez toruńskiego rysownika Marcina Treichela. Dodatkowo budynki zawierać będą świecące elementy „architektoniczne” na bokach instalacji, takie jak cegły czy belki stropowe. Instalacja nawiązuje do motywów województwa kujawsko-pomorskiego i przedstawia jego kulturowe bogactwo.

Kuchnia wypełniona blaskiem podczas 12. Bella Skyway Festival

Bella Skyway Festival w Toruniu to nie tylko ożywiające miejską przestrzeń i zapierające dech w piersiach instalacje świetlne, ale również uczta dla wymagających. Z tej okazji nasi partnerzy gastronomiczni przygotowali ciekawe oferty specjalnie dla miłośników świetlnych instalacji! Zapraszamy do zapoznania się z przepysznymi propozycjami z całego świata, przygotowanymi przez restauratorów!

Uchwyć blask Bella Skyway

Bella Skyway Festival to niepowtarzalna okazja aby zobaczyć Toruń w innym świetle — dosłownie oraz w przenośni. Kolorowe iluminacje oraz gotycka architektura stanowią połączenie, którego nie widzi się na co dzień. Niewątpliwie takie momenty należy zatrzymać, dlatego odbywa się konkurs fotograficzny pod nazwą „Uchwyć blask Bella Skyway”!

Autorzy 5 najlepszych zdjęć mogą liczyć na ciekawe nagrody specjalne. Piękną srebrną biżuterię oraz dla osób ceniących zdrowie i sprawność fizyczną wejściówki 24h do jednego z klubów fitness. Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@bellaskyway.pl w terminie do 1 września 2021 roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button