BIEGI

10. Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju. Pobiegnie blisko 10 tys. osób

10. Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju

W piątek 6 września startuje jedna z największych, a przy tym najwszechstronniejsza impreza dla miłośników ruchu w Polsce – 10. TAURON Festiwal Biegowy.

Przez trzy dni w uzdrowisku biegać i maszerować będzie ok. 10 tys. osób z całej Polski i zagranicy. Zapisy trwają w portalu www.festiwalbiegowy.pl

Festiwal Biegowy to sportowa kontynuacja Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Inicjatorem wydarzenia jest Zygmunt Berdychowski, działacz podziemia antykomunistycznego, a później poseł na Sejm I i III kadencji, twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Przewodniczący Rady Programowej Forum, sądecki społecznik. Berdychowski to miłośnik sportu, himalaista – zdobywca Korony Ziemi i czynny biegacz, który wymarzył sobie imprezę biegową łączącą w jedną całość wszystko to, co w polskich biegach i sporcie najlepsze, angażującą biegową społeczność z kraju i Europy Wschodniej. Tak powstał Festiwal Biegowy.

Dynamiczny rozwój

Pierwszy Festiwal miał odbyć się w czerwcu 2010 roku. Z powodu obfitych opadów deszczu i powodzi, która objęła Sądecczyznę i samą Krynicę-Zdrój, a która pochłonęła dwie ofiary, impreza została przeniesiona na wrzesień. Nikt wtedy jeszcze nie przypuszczał, że po części dzięki siłom natury Festiwal Biegowy swoje stałe miejsce w kalendarzu zawodów znajdzie właśnie w tym terminie.

Dziesięć lat biegów w Krynicy-Zdroju to dynamiczny rozwój wydarzenia w zakresie programu sportowego, nagród dla uczestników czy samej logistyki. Dość powiedzieć, że festiwalowe miasteczko powstaje dziś w mniej niż 24 godziny, na bazie miasteczka Forum Ekonomicznego, a organizatorzy zamawiają dla biegaczy m.in. 2 tony bananów, 8 tys. batonów energetycznych, 40 tys. butelek wody, ponad 20 tys. litrów napojów izotonicznych. Sukcesywnie rosła też frekwencja – w pierwszej edycji pobiegło niespełna 1000 osób, w ubiegłym roku, gdy impreza notowała rekord – 8600 uczestników.

Dynamika zgłoszeń do tegorocznej edycji każe się spodziewać nawet ponad 10 000 uczestników! – Krynica to dla nas miejsce rodzinnych spotkań. Pokazujemy też dzieciom, że warto być aktywnym, a nie siedzieć w domu. Na co dzień też biegamy – podkreśla Wojciech Lizak, który zaszczepił w familii Lizaków sportową pasję. W tym roku Lizakowie – w 14-osobowym składzie! – wystartują w biegach dla dzieci, przebierańców, biegu kobiet i co naturalne, w sztafetach – deptaka i maratońskiej. Punktem kulminacyjnym będzie dla nich Nocny Bieg Rodzinny na 5 km.

Po górach i po ulicy

Festiwal Biegowy w 2019 r. to blisko 30 konkurencji biegowych i nordic walking, z trasami o długości ponad 300 km. Najdłuższą trasę posiada Bieg 7 Dolin PLUS – 117 km. Koronnym dystansem pozostaje festiwalowa „setka” – Bieg 7 Dolin 100 km. Do wyboru są także krótsze dystanse, rozgrywane na kolejnych fragmentach trasy wyznaczonej w urokliwym Beskidzie Sądeckim. – Bieg 7 Dolin stał się obowiązkowym punktem sezonu biegowego – mówi Paweł Jachym, jeden z trzech biegaczy którzy ukończyli wszystkie dziewięć dotychczasowych biegów na 100 km w Krynicy. Góry to nowa miłość polskich biegaczy – do wszystkich konkurencji górskich i ultra w Krynicy zgłosiło się już ponad 3300 osób!

Najtrudniejsza konkurencja krynickiego Festiwalu – Brubeck Iron Run – będzie w tym roku jeszcze trudniejsza! Sumaryczny dystans konkurencji, w której uczestnicy startują aż dziewięciokrotnie przez wszystkie 3 dni Festiwalu, na ulicy i w górach, wydłużono do niebotycznych 100 mil (160 km). Chętnych do startu… nie brakuje – lista zgłoszeń do konkurencji obejmuje już ponad 100 osób! – Iron Run to wyzwanie dla najsilniejszych – podkreśla Zygmunt Berdychowski, który już dwukrotnie kończył tę morderczą konkurencję.

Największym biegiem imprezy będzie ponownie Życiowa Dziesiątka, do której zgłosiło się już ponad 2300 biegaczy! Wyróżnikiem konkurencji jest opadająca na całej długości trasa (deniwelacja terenu 128 m). Zawodnicy startują drugiego dnia imprezy i biegną z krynickiego deptaka do Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie w Muszynie.

– To najszybsza trasa w Polsce. Pobiegnij z głową, uzyskasz świetny wynik – wskazuje Emil Dobrowolski, jeden z czołowych polskich maratończyków rodem z Chotomowa na Mazowszu, który na 10 km w Krynicy pobiegnie już po raz czwarty (najlepszy wynik – 28:51). To nie jedyna gwiazda polskich biegów, która stanie na starcie Życiowej Dziesiątki – udział awizują m.in. reprezentantki Polski i medalistki mistrzostw kraju w biegach długich Renata Pliś, Monika Kaczmarek, Katarzyna Jankowska, Monika Kaczmarek czy Martyna Stasiewicz.

Ponad 300 osób chce pokonać królewski dystans Koral Maratonu, kolejne 500 zgłosiło się do półmaratonu. Z kolei miłośnicy marszów nordyckich – w sumie blisko 600 zgłoszeń – walczą w Krynicy o tytuły mistrzów Polski w nordic walking – w odmianie górskiej oraz arcytrudnej formule HILL, gdzie na trasie o długości 2,6 km wyznaczonej na Jaworzynie Krynickiej teren wznosi się aż o pół kilometra!

Festiwal Biegowy to także – a może przede wszystkim – rekreacja i zabawa. Można wystartować w Biegu z krawatem, przywdziać fantazyjne stroje w Biegu Przebierańców czy bawić się z pociechami w biegach dzieci i kibiców. Rozbieganym paniom dedykowany jest Lamberg Biegu Kobiet. Część konkurencji 10. Festiwalu Biegowego dedykowana jest profilaktyce zdrowotnej (Bieg „1 km dalej od cukrzycy) i rehabilitacji po urazach, m.in. zawale serca (marsz nordic walking na 2 km, gromadzący głównie seniorów).

Nagrody

Wyróżnikiem Festiwalu Biegowego są wyjątkowe nagrody dla uczestników. Pula tegorocznej edycji to aż 650 000 zł, w tym pół miliona złotych w gotówce! Ponadto jeden z uczestników imprezy wróci do domu nowiutkim samochodem o rekordowej wartości 64,5 tys. zł!

Mistrzowie sportu z amatorami

Do Krynicy po raz kolejny zjadą osobistości polskiego sportu, by spotkać się z uczestnikami imprezy na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze. Zaproszenia przyjęty m.in. medalistka Mistrzostwa Europy w biegu na 800 m Joanna Jóźwik, legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata w tej konkurencji z 1991 r. Wanda Panfil, pierwsza Olimpijka, która zdobyła Mount Everest Magdalena Gorzkowska, trzykrotny Olimpijczyk, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Grzegorz Sudoł czy była reprezentantka kraju w piłce ręcznej Iwona Niedźwiedź. O „biegającym świecie” opowie prof. Grzegorz W. Kołodko, polityk, profesor zwyczajny nauk ekonomicznych i wykładowca akademicki, wicepremier i minister finansów rządu polskiego, a przede wszystkim – aktywny maratończyk z ponad 50 biegami na królewskim dystansie w dorobku. Spotkaniom będą towarzyszyć warsztaty i seminaria dla biegaczy, z których dowiedzą się m.in. jak wysokość wpływa na wydolność organizmu oraz jaką rolę w bieganiu odgrywa głowa.

Bieganie… na wesoło

Gwiazdą festiwalowej estrady z koncertem ethno-electro będzie GOORAL, który zasłynął przebojem „Karczmarecka”. Na scenie, która łączy tradycje z nowoczesnością pojawią się też m.in. młode talenty sądeckiej sceny, Górale Łąccy, Kraków Street Band a nawet Orkiestra Reprezentacyjna Sił Zbrojnych Ukrainy. Szczególnie wyczekiwany przez zawodników jest… biegowy kabareton, z udziałem kabaretu Czołówka Piekła z Poznania.

Festiwal Biegowy to także niezliczone strefy aktywności, zabawy i konkursy z nagrodami czy pokazy medyczne, realizowane przy współpracy z Fundacją GOPR i Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP z Nowego Sącza. Ponad 150 wystawców zaprezentuje się w festiwalowej strefie EXPO – jednej z największych w kraju.

Okazałe urodziny

Fundacja „Festiwal Biegów” – główny organizator 10. Festiwalu Biegowego, planuje okazałe urodziny Festiwalu – swojego sztandarowego projektu. Będzie tort i niespodzianki dla tych osób, które z Festiwalem są od początku. To w sumie 26 osób. – Krynica daje możliwość wystartowania w diametralnie różnych konkurencjach w ciągu kilku dni. Są takie lekkie, rozrywkowe (…), jest szybka Życiowa Dziesiątka, są biegi górskie. Co roku biorę udział w sześciu, siedmiu biegach podczas Festiwalu. To idealna okazja, żeby się biegowo spełnić – podkreśla Józef Madej, który także nie opuścił żadnej edycji krynickiej imprezy.

Przyłącz się! Biegaj!

Listy startowe 10. Festiwalu Biegowego są wciąż otwarte. – Gorąco zapraszamy na biegowe święto do Krynicy-Zdroju. Numery startowe można pobrać nawet na 30 minut przed startem danego biegu – zachęca Anna Czerwińska, Prezes Zarządu Fundacji „Festiwal Biegów”. Obiecuje „niezapomniane wrażenia”.

10. Festiwal Biegowy, 6-8 września 2019, Krynica-Zdrój / Muszyna
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button