SPORTY WALKI

Zuzanna Banaszewska mistrzynią Europy w judo. Polscy kadeci pierwsi w klasyfikacji medalowej

Sofia

Zuzanna Banaszewska stanęła na wysokości zadania i wywalczyła mistrzostwo Europy Kadetów w kategorii +70kg.

Biało-czerwoni zakończyli turniej indywidualny w Sofii na 1. miejscu z dorobkiem 4 finałów – zdobyli po 2 złote i srebrne medale.

To był niesamowity występ Polek i Polaków, a przed nimi jeszcze zawody drużyn mieszanych. Kadrę narodową prowadzi selekcjoner Tomasz Jopek, na co dzień współpracujący z liczną grupą szkoleniowców klubowych.

W sobotę Zuzanna Banaszewska wszystkie 4 walki wygrała przed czasem.

Judoczka Zuzanna Banaszewska mistrzynią Europy (fot. PZJudo)

Nasza zawodniczka pokonała w eliminacjach Turczynkę Semę Mete, ćwierćfinale Estonkę Gayane Pogosyan, półfinale Annę Petruninę (AIN) i finale Francuzkę Leonie Minkadę-Caquineau.

Rok temu Polacy dość pechowo startowali w ME, niewiele zabrakło do podium, natomiast na Mistrzostwach Świata świetnie spisała się, m.in. Zuzanna Banaszewska, sięgając po brąz.

Nieźle walczył też Derek Marczak, zajmując 7. miejsce w wadze -81kg.

W bułgarskiej stolicy mistrzyniami Europy została Amelia Ptasińska -63kg i Zuzanna Banaszewska, a wicemistrzami Europy Barbara Twarowska -48kg i Jakub Kurowski -60kg.

Na koniec Mistrzostw Europy brązowy medal polskiej drużyny!

Do 4 medali indywidualnie – 2 złotych i 2 srebrnych – biało-czerwoni dorzucili brąz w zawodach drużyn mieszanych w Sofii.

Reprezentanci Polski walczyli w niedzielę znakomicie, tak jak od czwartku do soboty, dostarczając kibicom wielu emocji.

Rozpoczęli rywalizację od porażki z Turcją 3:4, a następnie pokonali Estonię 4:0 oraz takie potęgi w naszym sporcie jak Azerbejdżan 4:3 i Gruzję 4:2.

Team polskie judo na mistrzostwach Europy (fot. PZJudo)

W spotkaniu o brąz zwycięstwa odnieśli: Barbara Twarowska -48kg, Jakub Kurowski -60kg, Hanna Zaitseva -63kg, Zuzanna Banaszewska +63kg.

W finale drużynówki Francja pokonała Turcję 4:3.