W niedzielę, 15 marca wprowadzona będzie korekta rozkładu jazdy pociągów.
W aglomeracji krakowskiej podróżni skorzystają ze zmodernizowanej stacji Kraków Mydlniki. Pociągi na lotnisko w Balicach będą kursować częściej. Pociągi PKP Intercity zatrzymają się dodatkowo na nowych przystankach Stalowa Wola Charzewice i Lublin Zachodni, co poprawi dostęp do kolei mieszkańcom Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zmiana rozkładu pozwala jednocześnie na uruchamianie połączeń pasażerskich, transport towarów oraz prowadzenie największych od lat inwestycji na kolei.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 15 marca do 13 czerwca. PLK wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać dostępne możliwości linii kolejowych. Wiele tras jest modernizowanych w ramach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. Efektem prac będą wygodniejsze stacje i przystanki, krótsze i bezpieczniejsze podróże.
Korzystniejsza obsługa w aglomeracjach
W Małopolsce, po zakończeniu kolejnego etapu prac w aglomeracji krakowskiej, skróci się czas przejazdu na trasie Kraków Gł. – Katowice do ok. 90 min dla najszybszych pociągów. Zwiększy się częstotliwość połączeń z centrum Krakowa na lotnisko w Balicach – z 19 do 41 pociągów. Na stacji Kraków Mydlniki podróżni skorzystają z wind, przejścia podziemnego i dwóch wygodnych peronów. Po latach mieszkańcy miasta będą mogli wsiąść do pociągów na przystanku Kraków Nowa Huta, gdzie zaplanowano postoje składów regionalnych. Na stacji Wrocław Główny podróżni skorzystają z nowego peronu nr 6, który ułatwi dostęp z pociągów do komunikacji miejskiej. Na stacji Szczecin Główny wszystkie już perony i przejścia, będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Do 20 nowych przystanków, które w ubiegłym roku zwiększyły dostępność do kolei, od 15 marca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dołączą kolejny – Stalowa Wola Charzewice. Na przystanku Lublin Zachodni od korekty będą się zatrzymywać pociągi dalekobieżne.
Zmiany dla Krakowa i południowej polski
Pociągi TLK Wybicki i TLK Pułaski,z Krakowa do Świnoujścia, będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.
Na linii do Zakopanego, na odcinku Chabówka – Zakopane – Chabówka, kontynuowana będzie obsługa podróżnych zastępczą komunikacją autobusową za kursujące na tym odcinku pociągi PKP Intercity. Pociąg IC Oscypek relacji Warszawa – Zakopane – Warszawa pojedzie trasą zmienioną przez Andrychów, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską. Na pomijanym fragmencie PKP Intercity uruchomi zastępczą komunikację autobusową.
Od 14 do 30 kwietnia 2020 roku oraz od 4 do 8 maja 2020 roku, pociągi TLK Szyndzielnia, TLK Halny i TLK Klimczok, na odcinku Żory – Czechowice-Dziedzice, pojadą trasą okrężną przez Chybie, pomijając postój w Pszczynie, do której pasażerowie będą mogli się dostać autobusem ZKA.
Pierwsze efekty prac między Krakowem a Katowicami pozwoliły zwiększyć od grudnia 2019 roku liczbę połączeń między miastami z jednego do ośmiu. Skład TLK Wielkopolanin relacji Kraków – Poznań pojedzie trasą zmienioną przez Skawinę, Spytkowice i Dwory, omijając Jaworzno Szczakową, Trzebinię i Krzeszowice.
Zmiany w województwie warmińsko-mazurskim
Ze względu na prace torowe pociągi:
- TLK Rybak relacji Białystok – Szczecin – Białystok;
- IC Żuławy relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;
- IC Gryf relacji Olsztyn – Szczecin – Olsztyn;
- TLK Bryza relacji Olsztyn – Kołobrzeg – Olsztyn;
- TLK Branicki relacji Kraków – Gdynia – Kraków;
- IC Mamry relacji Białystok – Wrocław – Białystok.
pomiędzy Olsztynem a Malborkiem pojadą trasą zmienioną przez Iławę. PKP Intercity uruchomi ZKA do pomijanych ze względu na wymuszony objazd stacji Elbląg, Morąg i Pasłęk.
Pociągi IC Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn – Szczecin i TLK Nogat relacji Warszawa – Olsztyn – Warszawa dojadą do Gutkowa, a dalej do Olsztyna za pośrednictwem ZKA.
Węzeł warszawski
Składy PKP Intercity jadące w kierunku Trójmiasta, Kołobrzegu i Olsztyna ze względu na prace inwestycyjne na węźle warszawskim pojadą do 10 min dłużej. Pociąg TLK Ustronie, łączący Kraków z Kołobrzegiem, pojedzie przez stację Warszawa Gdańska i Warszawa Zachodnia (peron 8).
Kolejne etapy inwestycji dla krótszych podróży
By zwiększyć możliwości podróży koleją, kontynuowane są prace m.in. na liniach Warszawa – Lublin, Częstochowa – Zawiercie, Wrocław – Poznań. Od połowy marca rozpocznie się przebudowa linii Zbąszynek – Czerwieńsk w Wielkopolsce. Zakres prac na linii jednotorowej wymaga, wprowadzenia na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek zastępczej komunikacji autobusowej dla pociągów PKP Intercity:
- IC Zielonogórzanin relacji Warszawa – Zielona Góra – Warszawa;
- TLK Czartoryski relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin;
- IC Wawel relacji Kraków – Zielona Góra – Kraków;
- TLK Bachus relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
- TLK Stoczniowiec relacji Gdynia – Zielona Góra – Gdynia;
- TLK Ukiel relacji Olsztyn – Zielona Góra – Olsztyn.
Prace rozpoczną się również na odcinku Wronki – Słonice, na linii Poznań – Szczecin, na której już wymieniane są tory między Poznaniem a Wronkami oraz Słonicami a Szczecinem. Jazda obok prowadzonych robót wymaga dodatkowych procedur bezpieczeństwa i ograniczenia prędkości, co przełoży się na ok. 30 min wydłużenie czasu przejazdu. Na trasie Poznań – Szczecin efektem inwestycji już są nowe dostępniejsze perony m.in. w Kiekrzu, Pamiątkowie, Baborówku.
W woj. śląskim ruszą prace na linii Chybie – Wisła Głębce. Zakres robót będzie wymagał zmian w komunikacji. Koleje Śląskie zaplanowały zastępczą komunikację autobusową na odcinkach Bielsko-Biała – Skoczów – Ustroń – Wisła Głębce oraz Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg – Chybie Mnich – Pierściec – Skoczów – Goleszów – Ustroń.
Nowości w ofercie PKP Intercity
Mimo ogromnej skali inwestycji w całej Polsce PKP Intercity niezmiennie uruchamia każdego dnia około 400 pociągów, które dojeżdżają do ponad 400 miast i miejscowości. Zmiany, które zaczną obowiązywać 15 marca 2020 roku, zapewnią pasażerom możliwie jak najlepsze możliwości dojazdu.
Na tory wraca kilka pociągów. IC Czartoryski będzie jeździł w relacji Lublin – Zielona Góra – Lublin, przez Warszawę i Poznań, a IC Brda połączy Warszawę z Bydgoszczą. Dodatkowo pociąg IC Orłowicz, kursujący obecnie w relacji Kraków – Warszawa, wraca do pełnej relacji Kraków – Olsztyn.
Od 21 marca PKP Intercity uruchomi dodatkowy, kursujący w weekend, pociąg TLK Pobrzeże BIS, który obsłuży rosnącą liczbę pasażerów między centralną Polską a Trójmiastem. Od 15 marca w Przysusze (woj. mazowieckie) zatrzymywać się będą trzy pociągi: IC Orłowicz, IC Sienkiewicz oraz IC Kolberg, wszystkie w relacji Olsztyn – Kraków – Olsztyn. Mieszkańcy Sobolewa (woj. mazowieckie) zyskają dostęp do usług PKP Intercity, będzie się tam zatrzymywać pociąg TLK Nida relacji Kielce – Warszawa – Kielce.
Aby poprawić dostępność kolei na północnym Podkarpaciu przeniesiono postój pociągów z przystanku Pilchów na nowy przystanek Stalowa Wola Charzewice, który zapewnia dogodniejsze przesiadki z komunikacji miejskiej w Stalowej Woli.
Marcowa korekta to zmiany także dla mieszkańców Lublina. Wszystkie pociągi PKP Intercity wyjeżdżające stamtąd w kierunku zachodnim, począwszy od 15 marca 2020 roku będą zatrzymywać się dodatkowo na przystanku Lublin Zachód.
Kursowanie pociągów w centralnej i zachodniej Polsce
Pociąg IC Moniuszko relacji Bydgoszcz – Warszawa – Bydgoszcz pojedzie trasą zmienioną przez Iławę. Zawieszone będzie kursowanie EIC Lech z Warszawy do Poznania. Wagony z tego pociągu będą kursować pomiędzy stolicą a Poznaniem dołączone do EIC Varsovia relacji Warszawa – Berlin. Liczba codziennych połączeń między Warszawą a Poznaniem zwiększy się o jedno.
Łączący Gdynię z Katowicami TLK Artus pojedzie trasą zmienioną na odcinku Poznań – Wrocław. Od 15 do 31 marca 2020 roku oraz od 1 maja do 13 czerwca 2020 roku będzie kursować przez Jarocin i Krotoszyn, a w kwietniu przez Jarocin, Ostrów Wielkopolski i Twardogórę, omijając Kościan, Leszno, Rawicz, Żmigród, Oborniki Śląskie.
Czas przejazdu na trasie z Poznania do Szczecina będzie dłuższy o ok. 30 min ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu prac modernizacyjnych. Na tej trasie podróżni mogą korzystać z przebudowanego peronu we Wronkach. Od 16 maja 2020 roku EIC Chrobry relacji Warszawa – Szczecin – Warszawa oraz TLK Podlasiak relacji Suwałki – Szczecin – Suwałki pojadą przez stację Poznań Franowo.
Dworce zmieniają się dla podróżnych
PKP kontynuują program przebudowy polskich dworców. Najbardziej zaawansowane prace trwają w Sędziszowie Małopolskim, Oświęcimiu, Pomiechówku, Bielsku Podlaskim i Nidzicy, gdzie budowane są nowe dworce. Ich otwarcie planowane jest pierwszej połowie tego roku.
Pod koniec pierwszego kwartału br. planowane jest udostępnienie pasażerom nowej usługi car-sharingu, czyli możliwości wynajmu samochodów elektrycznych przy dworach kolejowych. Pilotażowo nowa usługa PKP Mobility będzie dostępna przy dworcu Gdynia Główna.
Kompleksowa informacja i pomoc dla podróżnych
Na czas wprowadzenia korekty rozkładu jazdy,15 i 16 marca na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Pomogą ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, będą służyć informacjami pomocnymi w podróży.