Poza świątecznym oświetleniem Traktu Królewskiego i terenów na Wisłą, specjalną iluminację podziwiać można w Multimedialnym Parku Fontann.
W każdy weekend i święto to miejsce zmienia się w niezwykłe miasteczko wypełnione muzyką i grą świateł.
Magiczne pokazy świateł z muzyką rozświetlają Podzamcze w każdy piątek, sobotę i niedzielę, a także w dni świąteczne. Zimową iluminację można podziwiać o pełnych godzinach od 16:00 do 20:00, a każdy pokaz trwa ok. 15 minut. Podczas wydarzenia przygotowanego przez Stołeczną Estradę z głośników płyną świąteczne melodie, a gra świateł przenosi widzów do magicznego, baśniowego świata.
Dodatkowo w Parku Fontann czynna tez jest instalacja świetlna – codziennie od zmierzchu do godz. 22:00 (od 5 grudnia 2024 do 31 stycznia 2025).
Choinka na placu Zamkowym i iluminacje na Trakcie Królewskim
W Warszawie klimat zbliżających się świąt można poczuć w wielu miejscach – na Placu Zamkowym rozświetlona choinka symbolicznie rozpoczyna szlak świecących ozdób na Trakcie Królewskim. Warszawskie drzewko ma 27 metrów wysokości, zrobione jest z energooszczędnych i nowoczesnych materiałów. Na choince znajduje się ponad 40 tysięcy światełek.
Wielka, stylowa iluminacja na Krakowskim Przedmieściu i w okolicy podobnie jak przed rokiem, przywołuje ona Warszawę z lat 50. i 60. Jest więc telefon z tarczą, uliczny saturator, sklepowa waga odważnikowa czy telewizor Belweder. Na ulice wróciły kultowe auta Warszawa i Syrena, a także motorower Ryś.
Świąteczna iluminacja to nie tylko Trakt Królewski i ulica Świętokrzyska. Lampki rozświetlają również ulicę Długą, Freta, Kościelną, Nowomiejską, Piekarską, Piwną, Podwale, Świętojańską, Zapiecek a także Barbakan, Multimedialny Pak Fontann oraz oba rynki Starego i Nowego Miasta. Dodatkowo przedsiębiorcy sfinansowali także iluminację na ulicy Nowy Świat.
Spacer Traktem Królewskim
Świątecznie oświetlony Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w weekendy będą zamieniały się w deptak, z dopuszczonym ruchem rowerowym.
Odcinek od ronda de Gaulle’a do placu Zamkowego będzie zamknięty od 24 do 29 grudnia i od 4 do 6 stycznia.
Z kolei dzisiaj, 23 grudnia, jak również od 30 grudnia do 3 stycznia piesi pójdą po jezdni na krótszym odcinku – pomiędzy ulicą Świętokrzyską a Miodową.
Rozświetlone spacery w Dzielnicy Wisła
Święta czuć także nad Wisłą. Na Płycie Desantu i bulwarze Flotylli Wiślanej pojawiła się niezwykła artystyczna instalacja. Świetlne wielościany, z których bije intrygujący blask, uzupełnione zostaną o nawiązujące do Wisły dekoracje, które będzie można odszukać zanurzając się w bulwarową zieleń. Nadwiślańskie lampiony to całoroczna instalacja artystyczna, która za pomocą zmieniających się kolorów światła oddaje hołd Wiśle. Każdy lampion zdobią motywy inspirowane naturą: nurt rzeki, majestatyczne żagle wiślanych Omeg oraz delikatne sylwetki entomofauny, którą można spotkać nad wodą. Lampiony będzie można podziwiać przez cały rok.
Lampiony rozświetlają Dzielnicę Wisłę
Na Bulwarach Wiślanych pojawiła się zupełnie nowa instalacja świetlna. Aż 15 lampionów w różnych kształtach i rozmiarach tworzy magiczną atmosferę, podkreślając harmonię człowieka z naturą i zachęcając do wieczornych spacerów oraz aktywności na świeżym powietrzu. Zapraszają do odwiedzin i odkrywania brzegów Wisły w zupełnie nowym świetle.
Nadwiślańskie lampiony to całoroczna instalacja artystyczna, która za pomocą zmieniających się kolorów światła oddaje hołd królowej polskich rzek – Wiśle. Każdy lampion zdobią motywy inspirowane naturą i ulubionymi aktywnościami w Dzielnicy Wisła: dynamiczne wiry wodne, majestatyczne żagle warszawskich Omeg oraz delikatne sylwetki motyli i ważek spotykanych nad Wisłą. Światło, w tak symboliczny sposób, podkreśla potęgę i piękno wody.
– Dzielnica Wisła to miejsce, które o każdej porze roku potrafi zaskoczyć i zachęcić do spędzania czasu blisko natury w środku miasta. Od lat eksperymentujemy ze światłem, które w magiczny sposób koresponduje z wodą. Nadwiślańska Galeria Świateł, ćwierkająca tęcza, neony pod mostem Świętokrzyskim i w Porcie Czerniakowskim oraz okazałe grafiki na podporach mostu autorstwa Oli Jasionowskiej stały się inspiracją dla tegorocznej niespodzianki, którą przygotowaliśmy dla wszystkich odwiedzających Wisłę – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Magia światła nad Wisłą
Część grafik została stworzona przez uznaną plakacistkę Zarządu Zieleni, Olę Jasionowską. Do stworzenia lampionów wykorzystano ponad 110 m² blachy i 1000 kg aluminium, co odpowiada wadze tradycyjnych drewnianych tratw, które niegdyś pływały po Wiśle. Największy lampion ma imponującą wysokość ponad 3 metrów, dwa kolejne mierzą 2 metry, a całość instalacji dopełnia 12 mniejszych lampionów, subtelnie podwieszonych nad głowami przechodniów.
– Świetlna instalacja artystyczna w formie lampionów dla Dzielnicy Wisła jest pierwszym takim projektem w Polsce, który w tak wyjątkowy sposób celebruje tematykę rzeki i jej znaczenie dla miasta – mówi Tomasz Podogrocki, wiceprezes firmy Multidekor.
Projektanci zadbali również o estetykę instalacji w ciągu dnia. Delikatne światło, zmieniające barwy, wprowadza mieszkańców i turystów w klimat refleksji nad Wisłą i jej znaczeniem dla miasta, jednocześnie harmonijnie komponując się z otoczeniem.
– Lampiony można podziwiać przez cały rok na bulwarze Flotylli Wiślanej, w okolicy Płyty Desantu i wejścia do Portu Czerniakowskiego. Spacer w tej okolicy może zainspirować do spędzenia czasu na wodzie podczas rejsu, bo póki lód nie ściął Wisły dalej pływamy. Zimowy rejs to nie lada gratka. Szczególnie świątecznie ozdobioną łodzią, pod kocykiem i z zimową herbatką w ręku. Zapraszamy do podziwiania świątecznej Warszawy od strony wody. Rejsy są odbywają się we wszystkie grudniowe soboty w godzinach 14.00 – 16.00, ruszamy i kończymy na plaży przy Płycie Desantu – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy do spraw Wisły.