ŚWIAT

Zełenski do Marka Rutte: Ukraina zasługuje na to, aby zostać 33. członkiem NATO

"Nasz wywiad obserwuje nie tylko transfer broni, ale też ludzi z Korei Północnej do Rosji"

Ukraina zasługuje na to, aby zostać 33. członkiem NATO – Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z Markiem Rutte.

W Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Markiem Rutte i wraz z szefem IOU Rustemem Umyerowem wziął udział w posiedzeniu Rady Ukraina-NATO, które odbyło się odbyło się na szczeblu ministrów obrony. Omówiono kroki, które zapewnią Ukraińcom większą ochronę i bezpieczeństwo.

To już trzecie spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Markiem Rutte od czasu objęcia przez niego stanowiska Sekretarza Generalnego NATO. Zdaniem prezydenta świadczy to o wysokim poziomie relacji Ukrainy z Sojuszem.

„Ukraina naprawdę zasługuje, aby pewnego dnia zostać 33. członkiem NATO i dlatego zrobimy wszystko, aby tak się stało. Dlatego pierwszym punktem Planu Zwycięstwa jest zaproszenie do NATO. Ukraińcy pokazali, że potrafimy chronić wspólne wartości” – powiedziała głowa państwa.

– Koalicja przestępców z Putinem na czele już obejmuje Koreę Północną, dynastię Kimów, która trzyma w niewoli ponad 20 milionów Koreańczyków. Nasz wywiad obserwuje nie tylko transfer broni, ale też ludzi z Korei Północnej do Rosji. To pracownicy rosyjskich fabryk – (mają zastąpić) Rosjan zabitych na wojnie i (stanowić) personel dla rosyjskiej armii – zaznaczył prezydent już wcześniej podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej, czyli ukraińskim parlamencie.

Według niego samo zaproszenie Ukrainy do Sojuszu wzmocni dyplomatycznie ten kraj i przybliży go do prawdziwego i sprawiedliwego pokoju.

„Z politycznego punktu widzenia byłoby niewłaściwe pozostawienie Ukrainy poza Sojuszem, skoro w praktyce Ukraina jest już częścią NATO” – zauważył prezydent.

Wołodymyr Zełenski podziękował także partnerom – członkom Sojuszu, którzy pomagają rozwijać ukraińską produkcję obronną, odbudowują obiekty infrastruktury krytycznej i zapewniają pomoc wojskową.

„Liczymy na gotowość członków NATO do udzielenia Ukrainie zapowiadanej już pomocy finansowej w łącznej kwocie 40 miliardów euro przed kolejnym szczytem NATO w Hadze” – dodała Głowa Państwa.

Mark Rutte zauważył, że w pierwszej połowie tego roku państwa członkowskie NATO przekazały Ukrainie 20,9 miliarda dolarów na pomoc wojskową.

„Przez ostatnie trzy tygodnie rozmawiałem ze wszystkimi sojusznikami. Panuje absolutna jedność. Dołożymy wszelkich starań, aby Ukraina otrzymała wszystko, czego potrzebuje, aby chronić się przed Rosją. Będziemy to kontynuować” – powiedział Sekretarz Generalny NATO.

Według niego wojna ta pokazała, że ​​niestabilność w Europie może mieć daleko idące konsekwencje dla całego świata.

„Chiny stały się decydującym czynnikiem przyczyniającym się do wojny Rosji z Ukrainą. Nie może też w dalszym ciągu podsycać największego konfliktu w Europie od czasów II wojny światowej, aby nie naruszyło to jego interesów i reputacji. Iran i Korea Północna napędzają rosyjską machinę wojenną rakietami i dronami w zamian za wspieranie ich przemysłu wojskowego. Dlatego musimy jasno ocenić stojące przed nami wyzwania” – podkreślił Mark Rutte.

Grecja zapewni dodatkowe środki na przyspieszenie szkolenia ukraińskich pilotów F-16 – umowa dwustronna

W Brukseli Zełenski i premier Republiki Greckiej Kyriakos Mitsotakis podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Grecja udziela Ukrainie pomocy wojskowej, w tym logistycznej i szkoleniowej. Tą umową Republika Grecka potwierdza swoją gotowość do zaspokojenia w przyszłości najpilniejszych potrzeb obronnych Ukrainy.

Grecja wraz z partnerami zapewni dodatkowe środki w celu przyspieszenia szkolenia ukraińskich pilotów i personelu technicznego na samoloty F-16.

Poza tym chodzi o partnerstwo gospodarcze, współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, wsparcie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, pociągnięcie państwa agresora do odpowiedzialności i zadośćuczynienie za szkody, a także interakcję na polu kultury, edukacji i sztuki.

Grecja zobowiązuje się do udziału w odbudowie i odbudowie Ukrainy, wspiera przyszłe członkostwo w UE i NATO oraz Formułę Pokojową.

Dokument został podpisany w celu wdrożenia Wspólnej Deklaracji G7 przyjętej w Wilnie 12 lipca 2023 r. W sumie Ukraina zawarła już 27 umów dwustronnych: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją, Islandią, Norwegią, Japonią, USA, UE, Estonia, Litwa, Polska, Luksemburg, Rumunia, Czechy, Słowenia, Irlandia i Grecja.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button