Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oraz Steffi Lemke, federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów spotkały się w Bad Saarow (Berlin).
Podczas konferencji podsumowane zostało XX posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, którego tematem była współpraca w ramach sytuacji na Odrze oraz polsko-niemiecka współpraca w obszarze ochrony środowiska.
Ustalono, że 30 września zostanie opublikowany raport diagnozujący przyczyny katastrofy. Kolejnym etapem będą prace nad odtworzeniem żyjących tam gatunków.
Anna Moskwa w Bad Saarow:
„Nasze kontakty zdominował temat Odry. Polskie badania wody zostały potwierdzone w Czechach i Holandii. Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył materiał genetyczny ryb żyjących w Odrze. Pozwoli to przywrócić tam życie w takim samym kształcie.
Polskę i Niemcy obowiązuje umowa międzynarodowa z 2015 roku. Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę przeciwpowodziową obywateli i przeciwdziałanie suszy. Decyzja środowiskowa została wydana 16 sierpnia 2022 i zgodnie z nią będą podjęte działania. O tym poinformowaliśmy stronę niemiecką.
Kontynuujemy prace w zespołach badawczych dot. wody i ichtiologii. Ważne są wspólne inicjatywy i dzielenie się wiedzą, zarówno w kwestii złotych alg, jak i odtworzenia gatunków.
– Deklarujemy 30.09 jako termin publikacji ostatecznego raportu wyjaśniającego przyczyny sytuacji na Odrze. Strona polska i niemiecka wyraziły intencję, by nasze zespoły zakończyły do tego momentu prace, tak, abyśmy mogli przekazać wnioski z przeprowadzonych badań – dodała minister KiŚ.
„Jesteśmy jednym z najszczelniejszych krajów, jeśli chodzi o przemieszczanie odpadów – działamy w systemie SENT. Od strony niemieckiej oczekujemy odbioru nielegalnych odpadów, które trafiły do Polski. Na dziś jest to 35 tys. ton” – stwierdziła Moskwa.