Po raz kolejny do walki ze złotą algą wykorzystano technikę opracowaną pod kierunkiem MKiŚ w 2024 roku.
Akcja przeprowadzona na rzece Kłodnicy pozwoliła całkowicie wyeliminować złotą algę i zabezpieczyć Odrę przed toksycznym zakwitem. Była rekomendowana przez Międzyresortowy zespół ds. Odry prowadzony przez MKiŚ, który na bieżąco monitoruje sytuację na rzece.
Najważniejsze informacje
- Od 5 do 9 lipca 2025 roku w rzece Kłodnicy dozowany był nadtlenek wodoru, który skutecznie zneutralizował lokalny zakwit złotej algi.
- Złota alga na tym odcinku rzeki została usunięta, dzięki czemu nie dostała się do Odry.
- Operację koordynował Wojewoda Śląski, przy udziale służb środowiskowych i wojsk chemicznych.
- Dozowanie nadtlenku wodoru prowadzone było pod nadzorem ekspertów z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
- Zabieg był bezpieczny dla ryb i innych organizmów wodnych, co potwierdziły badania terenowe.
- Metoda dozowania nadtlenku wodoru jest stosowana tylko interwencyjnie, w sytuacji zagrożenia Odry. Podobna akcja była przeprowadzona w 2024 roku.
- Pracujemy nad systemowymi rozwiązaniami – w ramach współpracy międzyresortowej ze środowiskami akademickimi powstał plan ograniczenia zasolenia Odry.
To działanie było przykładem skutecznego zarządzania środowiskowego opartego na wiedzy naukowej, współpracy między służbami i szybkim reagowaniu na zagrożenia. Dzięki temu udało nam się ochronić Odrę przed kolejnym kryzysem ekologicznym
– podkreśliła Urszula Zielińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Skuteczne działanie
Zabieg dozowania nadtlenku wodoru (perhydrolu) w Kłodnicy został przeprowadzony w sposób kontrolowany i zgodny z rekomendacjami ekspertów współpracujących z Międzyresortowym zespołem ds. Odry. Odbył się pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (PIB). Badania terenowe, wykonane niezależnie, m.in. pod kierunkiem dr. hab. Bogdana Wziątka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, potwierdziły bezpieczeństwo zabiegu dla ryb i innych organizmów wodnych. W strefie działania środka obserwowano obecność żywych organizmów wodnych w dobrej kondycji.
Jest plan rozwiązań systemowych
Międzyresortowy Zespół ds. Odry, we współpracy z Politechniką Wrocławską i Instytutem Ochrony Środowiska – PIB, opracował plan ograniczenia zasolenia Odry. Proponowane rozwiązania zakładają wdrożenie innowacyjnej technologii odsalania wód pokopalnianych – to właśnie wysokie zasolenie sprzyja rozwojowi złotej algi. Plan został przekazany do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Sytuacja na Odrze jest cały czas monitorowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Działanie perhydrolu
W 2024 roku przeprowadziliśmy analogiczną interwencję, polegającą na kontrolowanym dozowaniu rozcieńczonego nadtlenku wodoru (perhydrolu) do wody. Jego zastosowanie pozwoliło na ograniczenie liczebności złotej algi o 90–99%. Nadtlenek wodoru powoduje degradację i rozpad komórek złotej algi, co skutecznie hamuje jej dalsze rozprzestrzenianie się. Dużą zaletą stosowania tego środka jest to, że po rozpadzie na tlen i wodę nie pozostają w środowisku żadne szkodliwe związki, które mogłyby się kumulować w wodzie lub osadach dennych i negatywnie wpływać na inne organizmy.
Międzyresortowy Zespół ds. Odry podjął decyzję o zastosowaniu kontrolowanego dozowania nadtlenku wodoru jako skutecznej metody walki ze złotą algą. Dzięki szybkiemu i skoordynowanemu działaniu, zakwit złotej algi został powstrzymany. To potwierdza, że podejmowane przez zespół interwencje oraz stały monitoring sytuacji na rzece są kluczowe dla ochrony ekosystemu.