POLSKA

Zachodniopomorskie przed kulminacyjną falą. Trwa umacnianie wałów. Sytuacja hydrologiczna

Ważne sprawy

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk przedstawił wnioski z wizyt w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Omówiono także kwestię kontroli na granicy z Niemcami, które dzięki interwencji rządu nie powinny być problemem w sytuacji zagrożenia powodziowego. Przyspiesza program odbudowy terenów, które dotknęła powódź.

Lubuskie i zachodniopomorskie gotowe do walki z żywiołem

Podczas popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu Premier Donald Tusk podzielił się swoimi wnioskami z wizyty w województwie lubuskim i zachodniopomorskim.

“Z mojego objazdu dzisiaj wynika dość jednoznacznie, że są dobrze przygotowani” – przekazał szef rządu.

Służby i mieszkańcy terenów, które dopiero czekają na falę wezbraniową, cały czas pracują nad zabezpieczeniami. Premier był pod wrażeniem zaangażowania, które mógł zaobserwować m.in. w Nowej Soli.

Na południu kraju sytuacja jest jednak wciąż trudna. Premier wysłuchał z uwagą meldunków przedstawicieli służb, które pracują w tym terenie.

Kontrole graniczne nie będą utrudnieniem

Resort spraw wewnętrznych w uzgodnieniu z niemieckim odpowiednikiem MSWiA ustalił, że służby obu krajów będą robiły wszystko, żeby przywrócone przez naszych sąsiadów kontrole graniczne nie powodowały zatorów w czasie zagrożenia powodziowego.

“Pracowaliśmy, żeby w momencie fali kulminacyjnej nie było żadnych zagrożeń związanych na przykład z korkiem na moście granicznym czy z kontrolą graniczną” – przekazał Tomasz Siemoniak.

Donald Tusk podziękował Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za sprawne działanie.

“Poprosiłem Ministra ds. Unii Europejskiej i MSWiA, żeby możliwie szybko uświadomili stronie niemieckiej, że ich decyzja o kontroli granicznej nie może przeszkadzać nam w akcji przeciwpowodziowej. Będę chciał wiedzieć, czy to przyniosło efekt, czy ten ruch na granicy jest szybszy, żebyśmy ewentualnie znowu interweniowali, gdyby była taka potrzeba” – zaznaczył szef rządu.

Premier przypomniał, że Polska jest krytyczna wobec decyzji Niemiec o przywróceniu kontroli na granicy.

Przygotowania do wielkiej odbudowy

W związku z decyzją o powołaniu Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią Premier zapowiedział przyspieszone działania.

“Naszą ambicją powinno być to, żeby ten dramatyczny kryzys stał się szansą; żeby było w tych miejscach lepiej, niż było przed powodzią. Mądrzej, nowocześniej. Uważam, że jesteśmy w stanie to zapewnić” – zadeklarował Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu zapowiedział, że w związku z tym potrzebna jest wstępna ocena realnych szkód i strat.

W chwili, gdy pierwsze duże miasto – Opole – odwołało alarm przeciwpowodziowy, można zacząć myśleć śmielej o kolejnych krokach. Środki na odbudowę zniszczonych miejscowości płyną nie tylko z budżetu państwa i Unii Europejskiej, ale również – w pięknym geście solidarności – z innych województw i miast.

Apel do samorządowców i urzędników

Wyzwaniem dla samorządowców jest nieustająca potrzeba lepszej komunikacji z mieszkańcami zagrożonych terenów. Premier podał przykład mieszkanki wrocławskich Opatowic, która napisała do niego za pośrednictwem mediów społecznościowych, prosząc o informacje na temat ewentualnej ewakuacji.

“Dobrze się składa, że zwróciłem na to uwagę, zareagowałem i udało się to załatwić. Ale musimy zrobić wszystko, żeby nie była potrzebna taka nieformalna droga” – zaapelował Donald Tusk.

Szef rządu podkreślił, jak ważne jest zdiagnozowanie najsłabszych punktów w koordynacji i komunikacji, aby móc usprawnić działania.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak przekazał, że na konta województw już wpłynęło 100 mln zł na wypłatę zasiłków w ramach doraźnej pomocy. Problemem bywa jednak czasem zbyt długa procedura ich przyznawania.

“Wiem, że to jest trudne, ale musicie wywierać taką serdeczną presję na urzędników, żeby naprawdę włożyli w to maksimum serca. Bo jeśli już ludzie, mając zalane mieszkanie, dom, znaleźli czas, żeby przyjść do urzędu, to znaczy, że te pieniądze są im naprawdę pilnie potrzebne” – zwrócił się do samorządowców premier.

Urzędnicy powinni ograniczyć do minimum biurokrację i wymagania proceduralne.

Szybkie działania wobec przestępców żerujących na ludzkich dramatach

Komendant Główny Policji poinformował podczas posiedzenia sztabu, że funkcjonariusze zorganizowali mobilne posterunki, aby móc efektywniej reagować na potrzeby obywateli.

“Bardzo dziękuję za ten ambitny zamiar, żeby w miejscach, gdzie to jest konieczne, powstały te mobilne posterunki, a więc policjanci, którzy są na miejscu – w samochodzie, ale w bezpośrednim i stałym kontakcie z mieszkańcami, kiedy jest taka potrzeba” – odniósł się do tej inicjatywy premier.

Przekazano także informację o szybkich interwencjach Policji wobec osób, które –wykorzystując dramatyczną sytuację – popełniają przestępstwa.

“Dziękuję za dobrą współpracę wszystkich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. To są bardzo dobre sygnały, że łapani są natychmiast i są natychmiast skazywani. I mam nadzieję, że tak będzie dalej” – podsumował Prezes Rady Ministrów.

Przestępcy próbują wykorzystać ludzką dobroć. Pojawia się coraz więcej fałszywych zbiórek w internecie. Również w tym obszarze służby sprawnie działają.

“Angażujemy dowództwo komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni do tych działań. Prosimy wszystkich o zwrócenie uwagi na to, na jaką zbiórkę chcą wpłacić pieniądze” – zaapelował wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przypominamy, żeby weryfikować zbiórki na rzecz powodzian.

Sytuacja hydrologiczna w województwie zachodniopomorskim

20 września wrósł stan wody w Odrze na wodowskazach w Bielinku (o 31 cm) – do stanu ostrzegawczego brakuje tu 110 cm i w Gozdowicach (o 29 cm), gdzie do stanu ostrzegawczego brakuje 57 cm. Na pozostałych wodowskazach na Odrze, m.in. w Gryfinie, Widuchowej, Szczecinie oraz na Zalewie Szczecińskim w Trzebieży nie odnotowano wzrostów.


Od 23 września decyzją dyrektora Wody Polskie RZGW Szczecin zostanie zamknięta żegluga na wszystkich drogach wodnych. 21 września została zamknięta żegluga na Odrze Zachodniej od km 0,0 do km 17,1.

  • Właściciele wszystkich jednostek pływających – stacjonujących na Odrze – powinni odholować je w bezpieczne miejsce lub wyciągnąć na brzeg! Teren prowadzenia działalności należy zabezpieczyć zgodnie z umownymi zapisami o zagrożeniu powodziowym.
  • Nadal obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Przestrzegania zakazu egzekwują patrole policji, również wodne.
  • Zarząd Zlewni w Szczecinie zabezpieczył 26 ton piasku oraz worki przeciwpowodziowe na potrzeby działań w przypadku konieczności uszczelniania wałów przeciwpowodziowych.
  • Strażaków PSP i OSP w patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz naprawach uszkodzeń wałów wspomagają Wojska Obrony Terytorialnej . Do pomocy decyzją ministra Ministerstwo Obrony Narodowej zadysponowano również żołnierzy 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana 
  • W celu zabezpieczenia przed wodami wezbraniowymi 20 września otwarto całkowicie Jaz Widuchowa.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button