CIEKAWOSTKI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Najważniejsze informacje i ciekawostki

Unia Europejska

Wybory europejskie to Twoja szansa, aby wpłynąć na kształtowanie przyszłości Europy.

Dowiedz się więcej o tym jak przebiegają wybory oraz jak możesz wykorzystać swój głos.

Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE wybieraną bezpośrednio przez obywateli. 6 – 9 czerwca 2024 r. obywatele i obywatelki UE będą mogli wybrać 720 posłów i posłanek do PE, którzy będą ich reprezentować przez następne 5 lat. Wybory europejskie są największymi ponadnarodowymi wyborami na świecie.

Jak przebiegają wybory europejskie?

Kilka wspólnych zasad wyborczych obowiązuje we wszystkich krajach UE, ale wiele szczegółów różni się w zależności od kraju.

Wybory w każdym państwie odbędą się między czwartkiem 6 czerwca a niedzielą 9 czerwca, ale to państwa decydują, w jaki sposób i którego dnia organizują wybory.

Na przykład w Holandii wybory są w czwartek. We Francji wybory są w niedzielę.

Liczba wybranych europosłów i europosłanek różni się w zależności od kraju: większe państwa mają więcej mandatów niż mniejsze. Z powodu zmian w wielkości populacji, w nadchodzących wyborach niektóre kraje UE wybiorą więcej posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego niż w poprzednich. Parlament powiększy się w sumie o 15 europosłów lub europosłanek.

Inne przepisy wyborcze również się różnią, jak np. minimalny wiek upoważniający do głosowania oraz zasady głosowania z zagranicy. Dowiedz się więcej z infografiki poniżej.

Wybory europejskie 2024 (fot. EP)

Dlaczego mam głosować w wyborach europejskich?

Głosowanie w wyborach europejskich jest wyjątkową okazją, aby zdecydować, na czym Unia Europejska powinna się skupić przez następne pięć lat. Europosłowie i europosłanki współtworzą nowe przepisy UE, kontrolują pracę innych instytucji UE i zatwierdzają budżet UE.

Jeszcze nie tak dawno temu miliony Europejczyków nie miały prawa głosu ani swobody wypowiedzi. Poprzednie pokolenia walczyły o demokrację i wolność myśli. Najlepszym sposobem, aby uczcić ich dziedzictwo, jest głosowanie.

Ciekawostki

  • Wybory europejskie odbywają się co pięć lat. Ostatnie wybory europejskie odbyły się w maju 2019 roku.
  • W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.
    Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.
  • W wyborach biorą udział krajowe partie polityczne, ale po wybraniu, większość posłów i posłanek do PE decyduje się na przystąpienie do ponadnarodowych grup politycznych. Większość partii krajowych jest powiązana z ogólnoeuropejskimi partiami politycznymi.
  • Posłowie i posłanki do PE zasiadają w grupach politycznych opartych na wspólnych ideałach. Każda grupa liczy co najmniej 23 posłów i posłanek, z co najmniej jednej czwartej krajów UE. W obecnym parlamencie jest siedem grup.
  • Komisja Europejska jest organem wykonawczym UE, odpowiedzialnym za proponowanie i wdrażanie prawa UE oraz za bieżące zarządzanie UE. Parlament Europejski, reprezentujący interesy obywateli UE, oraz Rada, reprezentująca interesy państw członkowskich, kształtują projekty Komisji i, jeśli osiągną porozumienie, przyjmują je.

Co robią posłowie do Parlamentu Europejskiego?

Członkowie Parlamentu Europejskiego to posłowie.

Posłowie reprezentują 450 milionów mieszkańców Unii Europejskiej.

Posłowie analizują propozycje nowych przepisów Unii Europejskiej.

Posłowie zmieniają przepisy. Posłowie chcą je ulepszyć.

Posłowie i Rada Unii Europejskiej decydują o budżecie Unii Europejskiej.

Posłowie kontrolują funkcjonowanie Unii Europejskiej.

Posłowie głosują nad umowami handlowymi. Unia Europejska zawiera umowy z państwami spoza Unii Europejskiej.

Posłowie wybierają przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Wybory europejskie 2024 (fot. EP)

Głosując, wybierasz demokrację!

Bo demokracji nigdy nie wolno brać za pewnik. To wspólne osiągnięcie i zbiorowa odpowiedzialność. Każdy z nas ma tu swoją rolę do odegrania.

Demokracja zaczyna się od ludzi. Nadajemy jej bieg w wyborach europejskich, a podjęte tam decyzje mają realny wpływ na nasze życie. Jeśli nie weźmiemy w nich udziału, nie będziemy mieć też wpływu na kształtowanie przyszłości. W dłuższej perspektywie natomiast europejska demokracja parlamentarna straci na sile, a jej wartości na znaczeniu.

Im więcej ludzi głosuje, tym silniejsza staje się demokracja.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button