Dzięki staraniom Ministerstwa Edukacji i Nauki kolejna grupa pracowników oświaty, w tym osób, które nie są nauczycielami w szkołach i placówkach, będzie mogła rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 w grupie 1.
Gotowe są już odpowiednie przepisy w tym zakresie.
Po interwencji Związku Nauczycielstwa Polskiego pracownicy obsługi i administracji mogą się rejestrować na szczepienie.
Teraz prawo do szczepienia mają też pracownicy administracji, woźne, intendentki czy kierowcy szkolnych autobusów pod warunkiem, że są pracownikami szkół lub placówek.
W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W rozporządzeniu do programu szczepień została dodana kolejna grupa pracowników oświaty.
Już teraz prawo do szczepień w grupie priorytetowej mają wszystkie osoby zatrudnione w jednostkach systemu oświaty, instruktorzy praktycznej nauki zawodu prowadzący zajęcia praktyczne. Należą do niej również osoby zatrudnione w przedszkolu lub szkole funkcjonującej w systemie oświaty innego państwa, które znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych, a także nauczyciele skierowani do pracy za granicą.
W ubiegłym tygodniu zakończyła się rejestracja na szczepienie nauczycieli.
Znamy wyniki testów przesiewowych nauczycieli
Zakończono ogólnopolską akcję testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Trwała ona w dwóch turach od 7 do 19 lutego i obejmowała nauczycieli szkół podstawowych i specjalnych oraz przedszkoli.
Przypomnijmy, że od 7 lutego badaniem objęci byli nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy byli już testowani w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymali wynik negatywny i chcieli się ponownie poddać badaniu.
Wymazy pobrano wtedy od blisko 25 tys. osób (24 969). Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 490 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.
W piątek, 19 lutego zakończono testowanie nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Trwało ono od 14 lutego 2021 r. Wymazy pobrano od ponad 14 tys. osób (14 311). Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 415 nauczycieli, tj. 2,9 proc. wszystkich wyników badań.
Badania przesiewowe nauczycieli miały służyć określeniu skali ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.