POLSKAŚWIAT

Wszechstronne rozmowy szefów ministerstw Polski i Niemiec. Współpraca handlowa

Dobre stosunki polityczne Niemiec i Polski

W ramach XVI polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 2 lipca 2024 r. w Warszawie, minister Radosław Sikorski rozmawiał z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że powrót do regularnych spotkań rządów oraz dodatkowe ustanowienie nowego mechanizmu wspólnych spotkań ministrów spraw zagranicznych i obrony, symbolizują nowe otwarcie w naszych relacjach i intencję szerokiej współpracy Warszawy i Berlina. Dzisiejsze spotkanie służyło przeglądowi tematów z agendy dwustronnej, omówieniu nowych inicjatyw w relacjach polsko-niemieckich i europejskich, a także zaplanowaniu kolejnych spotkań. Delegacje przedyskutowały również nowe propozycje rządu niemieckiego związane ze wspólną historią oraz wyzwania, na które zwraca uwagę polska społeczność w Niemczech.

Podczas rozmów ministrowie poruszyli tematykę rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Radosław Sikorski i Annalena Baerbock rozmawiali o potrzebie dalszego politycznego i militarnego wsparcia dla Kijowa, a także o powojennej odbudowie tego kraju. Wymienili również opinie o możliwym wsparciu europejskich aspiracji Ukrainy. Rozmówcy zgodzili się, że ważnym instrumentem nacisku na Rosję są europejskie możliwości rozszerzania reżimów sankcyjnych oraz zapewnienie większej skuteczności w ich egzekwowaniu.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omówili również tematy polityki bezpieczeństwa i obrony, w tym w szczególności przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. Ministrowie zgodzili się, że w szeregu kwestii ważnych dla przyszłości UE, a także dla europejskiego bezpieczeństwa, jest przestrzeń do działań w formacie Trójkąta Weimarskiego.

W ramach dzisiejszych konsultacji międzyrządowych odrębne rozmowy przeprowadził nowo powołany Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych RP do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej prof. Krzysztof Ruchniewicz i jego niemiecki odpowiednik poseł Dietmar Nietan, Koordynator ds. Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej.

Annalena Baerbock i Radosław Sikorski (fot. MSZ)

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec

2 lipca pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Olafa Scholza odbyły się – pierwsze po sześciu latach – polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. W ramach konsultacji szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotkał się z Minister Spraw Wewnętrznych RFN Nancy Faeser.

Ministrowie spraw wewnętrznych rozmawiali m.in. o poprawie sytuacji na granicy polsko-niemieckiej.

Podczas rozmowy podkreślili również wagę wspólnego listu szefów rządów Niemiec, Polski i Czech do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. List ten dotyczy kwestii obciążenia finansowego związanego z przyjęciem uchodźców z Ukrainy przez niektóre kraje europejskie.

Jednym z głównych tematów rozmowy szefów resortów spraw wewnętrznych była poprawa sytuacji na granicy polsko-niemieckiej, którą spowodowało przywrócenie kontroli granicznych przez stronę niemiecką. Ministrowie uzgodnili, że w najbliższym czasie, po polskiej stronie granicy dojdzie do spotkania grupy roboczej. Grupie będą przewodniczyli wiceministrowie spraw wewnętrznych i będzie ona złożona z przedstawicieli wszystkich zaangażowanych w sprawę służb.

Dyskutowano również o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Uzgodniono pogłębienie wspólnych działań przeciwko przemytnikom ludzi.

Ministrowie zgodzili się na powrót do wspólnych rozmów ministrów odpowiedzialnych za mniejszości narodowe i przedstawicieli mniejszości niemieckiej w Polsce oraz przedstawicieli Polonii w Niemczech.

Spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka i minister Nancy Faeser było kontynuacją rozmów prowadzonych 21 czerwca w Berlinie.

Za nami polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w obszarze kultury

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna wróblewska spotkała się z Minister Stanu, Pełnomocniczką Rządu RFN ds. Kultury i Mediów, Claudii Roth.

Spotkanie było częścią konsultacji międzyrządowych, które rozpoczęły się w Warszawie. Współpraca bilateralna w obszarze kultury to ważny element tych konsultacji.

Przedmiotem rozmów była między innymi współpraca instytucji pamięci w Polsce i w Niemczech, restytucja dóbr kultury zrabowanych w wyniku II wojny światowej i współpraca archiwów w zakresie zarządzania i ochrony zasobów. Obie strony wyraziły chęć kontynuacji działań na rzecz rozwoju Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, oraz na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Ministry omówiły również realizację planu, który rządy obu krajów opracowały w związku z konsultacjami i zadeklarowały zacieśnienie relacji w obszarze kultury.

Minister Claudia Roth zaprezentowała projekt „Dom Polsko-Niemiecki” w Berlinie, którego założenia zostały przyjęte w zeszłym tygodniu przez Rząd Niemiec. To inicjatywa upamiętniająca polskie ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Ministra Hanna Wróblewska podkreśliła wagę, jaką dla Polaków ma jak najszybsza realizacja tego projektu.

W trakcie spotkania Minister Hanna Wróblewska i Minister Claudia Roth wymieniły również informacje o bieżącej polityce kulturalnej i umówiły się na kontynuację rozmów podczas uroczystości związanych z obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których planują wziąć udział.

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe – wymiar gospodarczy

– Ważne jest podejmowanie działań, które zwiększą konkurencyjność i odporność Europy. UE potrzebuje więcej innowacji, inwestycji, równych warunków działania i dobrych ram regulacyjnych – podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podczas spotkania z wicekanclerzem, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robertem Habeckiem.

Polsko-niemiecka współpraca handlowa

Niemcy pozostają naszym głównym partnerem handlowym z 28% udziałem w eksporcie w 2023 r. oraz 20% w imporcie.

W 2023 r. Polska znalazła się na 5. pozycji wśród głównych rynków eksportowych Niemiec (z udziałem 5,7%). Na liście głównych dostawców towarów do Niemiec, Polska w 2023 r. plasowała się na miejscu 4., z udziałem 5,9%.

Według danych NBP, Niemcy są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce (po Niderlandach). NBP szacuje, że skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych ulokowanych w Polsce przez firmy z Niemiec wyniosła 42,6 mld euro na koniec 2022 r., co odpowiadało 16,9% łącznej wartości kapitału zagranicznego w Polsce (251,6 mld euro).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button