Na progu sezonu jesienno-zimowego ruch w Porcie Lotniczym Wrocław pozostaje na wysokim poziomie.
Można już prognozować, że w tym roku lotnisko ponownie pobije swój rekord liczby obsłużonych pasażerów.
Od początku stycznia do końca października 2019 w Porcie Lotniczym Wrocław przybyło blisko 7% podróżnych (w porównaniu do analogicznego okresu 2018). Pod względem dynamiki wzrostu najlepiej wypada segment sieciowych połączeń międzynarodowych – przewoźnicy odnotowali tu w sumie ponad 13% pasażerów więcej. Jednak systematycznie rozwijają się również: ruch krajowy, połączenia tanich linii oraz czartery (czyli oferta biur podróży).
Ilu pasażerów, według prognoz, skorzysta z wrocławskiego portu do końca tego roku?
– Szacujemy, że obsłużymy w tym roku łącznie ok. 3,5 miliona podróżnych, czyli najwięcej w historii naszego portu. Cieszy nas fakt, że nowe tegoroczne połączenia, jak Amsterdam, bardzo dobrze wpisują się w oczekiwania pasażerów. Istotne jest również to, że rozwijają się wszystkie segmenty połączeń – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 3,3 miliona pasażerów.
Ciągłe wzrosty
W październiku 2019 wrocławskie lotnisko obsłużyło ogółem ponad 291 tys. pasażerów, czyli o blisko 4% więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Uwagę zwraca rosnąca popularność większości połączeń sieciowych. Wyraźnie wzrosła liczba podróżnych na trasach do Düsseldorfu (połączenie obsługiwane przez linie Eurowings), na główne lotnisko Paryża (Air France), do Frankfurtu (Lufthansa), Kopenhagi (SAS) czy Zurychu (SWISS). Utrzymuje się również rekordowo duże zainteresowanie połączeniem do Amsterdamu (KLM).
Jak wygląda sytuacja w pozostałych segmentach? O 60% wzrosła liczba podróżnych korzystających z oferty biur podróży (na wycieczki poleciało ponad 26 tys. osób). Blisko 11% pasażerów przybyło w ruchu krajowym, na co złożyły się bardzo dobre wyniki na obsługiwanej przez PLL LOT trasie na Lotnisko Chopina oraz na obsługiwanej przez linie Ryanair trasie do Gdańska.
Jeśli chodzi o segment międzynarodowych połączeń niskokosztowych, to już tradycyjnie na większości kierunków w samolotach zajętych było średnio ponad 90% miejsc.
– Jest to bardzo dobre kryterium popularności danego połączenia. Fakt, że na większości rejsów w danym miesiącu zajęte są prawie wszystkie miejsca pokazuje, jak dużym zainteresowaniem pasażerów się cieszą – dodaje Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław.
Przypomnijmy, że na przełomie października i listopada ruszyły nowe połączenia do Odessy. Są realizowane przez linie Ryanair i Wizz Air.
Zimowa siatka połączeń
Na wrocławskim lotnisku wszedł już w życie nowy rozkład lotów. W sezonie zimowym 2019/2020 podróżni wrocławskiego portu mają do dyspozycji 38 kierunków niskokosztowych, 9 połączeń sieciowych oraz 8 czarterowych (czyli znajdujących się w ofercie biur podróży).
Na zimę po raz pierwszy w ofercie pozostał Amsterdam (KLM) oraz Alicante (Ryanair), czyli najbardziej znany kurort na hiszpańskim Costa Blanca. Nowości w ofercie biur podróży to egipski kurort Taba oraz Teneryfa.