WROCŁAW

Wrocław. Zakochani z nowym „mostkiem miłości”

Zaproponuj i wygraj

Po remoncie mostu Tumskiego nie można na nim wieszać kłódek, które zostawiały tam zakochane pary.

Władze Wrocławia chcą, aby ta piękna tradycja była podtrzymana w nowym miejscu. Wskażą je wrocławianie oraz zespoły artystów i naukowców.

Remont mostu Tumskiego, łączącego Stare Miasto z Ostrowem Tumskim, rozpoczął się latem 2019 roku. Jego pierwszym etapem było usunięcie tysięcy kłódek (ważyły grubo ponad dziesięć ton), które od lat zostawiali tam zakochani. Różnorodne zapięcia, opisane imionami i datami, to dowody ich wiecznej miłości. Kłódki przypinano do balustrad, zaś kluczyki wrzucano do Odry. Mimo że co jakiś czas część kłódek usuwano ze względów bezpieczeństwa, to i tak most otulały ich tłuste kiście, a Tumski był przez to jedną z najbardziej fotogenicznych atrakcji tej części Wrocławia.

Niestety, po remoncie kłódek nie będzie już można tam zostawiać. – Wykonawca musi nam udzielić gwarancji na prace remontowe. Dlatego przynajmniej przez najbliższe 10 lat na moście Tumskim nie będzie można wieszać niczego, co nie stanowi elementu konstrukcji obiektu – mówiła Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Otwarcie mostu Tumskiego zaplanowano na przyszły tydzień, po 17 lutego.

Ale władzom miasta zależy, aby zakochani nadal mieli swoje ulubione miejsce we Wrocławiu. Chcą je wybrać w konkursie, który pilotuje Wrocławskie Centrum Akademickie, miejska instytucja koordynująca współpracę miasta i szkół wyższych.

– Do pierwszego etapu konkursu zapraszamy wrocławian. Zachęcamy, aby za pośrednictwem formularza na stronie WCA przedstawili swoje pomysły na nowe miejsce, w którym zakochani mogliby wyrażać symboliczne dowody swojego uczucia – mówi Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Link do formularza na stronie WCA

Z tych propozycji wybranych zostanie 30 najciekawszych pomysłów. Ich autorzy zostaną nagrodzeni książkami, a najciekawsze propozycje staną się punktem wyjścia dla dalszych prac nad nową tradycją.

Do tego etapu zaproszone zostaną interdyscyplinarne zespoły złożone ze studentów i doktorantów wrocławskich szkół wyższych.

– Chcemy, aby nad tym pomysłem popracowali specjaliści wielu różnych dziedzin: artyści, kulturoznawcy, architekci, fachowcy od komunikacji społecznej, nowych technologii, muzyki, psychologii oraz socjologii miasta. Liczymy na ich odwagę i kreatywność – mówi Tomasz Janoś. – Wszystkie trzy zespoły będą miały swoich opiekunów naukowych z Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej.

Prace nad propozycjami będą wymagały także konsultacji z miejskimi urzędnikami: konserwatorem zabytków, plastykiem miejskim, urbanistą, osobami nadzorującymi przestrzeganie założeń parku kulturowego.

Tomasz Janoś zastrzega: – Absolutnie nie chodzi, aby autorom podcinać skrzydła. Przeciwnie, liczymy na ich inwencję, bo stawiamy im bardzo trudne zadanie – muszą zaprojektować nową miejską tradycję.

W planach jest także wykład dr. Macieja Łagiewskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, który opowie o historii mostu Tumskiego, jego politycznych, kulturowych i symbolicznych znaczeniach.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na połowę czerwca. Najlepsze pomysły wskaże komisja konkursowa i przedstawi swoje rekomendacje prezydentowi Wrocławia, który podejmie ostateczną decyzję.

Dla zwycięzców przewidziana jest nagroda finansowa.
(WCA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button