POLSKA

Wrocław. Skutki powodzi. Ursula von der Leyen: 20 mld zł z funduszy europejskich na odbudowę

Kanclerz Austrii Karl, premierzy Czech i Słowacji

Na zaproszenie premiera Donalda Tuska do Wrocławia przybyła Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Kanclerz Austrii Karl Nehammer oraz premierzy Czech Petr Fiala i Słowacji Robert Fico.

Szefowa KE przekazała, że państwa regionu, które od kilku dni zmagają się ze skutkami powodzi i podtopień, będą mogły skorzystać z 10 mld euro ze środków Funduszu Spójności na odbudowę. Dla naszego kraju będzie to połowa tej kwoty – 5 mld euro. Podczas wieczornego sztabu kryzysowego Tusk poinformował także o ujęciu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego osób, które podszywały się pod żołnierzy i siały dezinformację. Szef rządu ponowił apel do urzędników o sprawne wypłacanie pieniędzy poszkodowanym przez powódź.

Wrocław. Spotkanie Donalda Tuska z przewodniczącą KE, premierami Czech i Słowacji oraz kanclerzem Austrii (fot. KPRM)

10 mld euro dla państw, które nawiedziła powódź

Przewodnicząca Komisji Europejskiej odwiedziła w Polsce tereny, które dotknęła powódź. Wyraziła współczucie dla krajów, które ucierpiały i zapewniła, że nie zostaniemy ze szkodami sami.

„Europa jest przy Was i po Waszej stronie. W tym momencie wszyscy musimy się zjednoczyć, aby poradzić sobie z wyzwaniem. […] To są nadzwyczajne czasy, a takie czasy wymagają nadzwyczajnych środków” – zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej przekazała, że kraje dotknięte przez powódź będą mogły wykorzystać 10 mld euro z Funduszu Spójności. Dla Polski przeznaczone będzie 5 mld euro, czyli około 20 mld zł.


“Z tych 10 miliardów euro, 5 mld – połowa tej kwoty – dotyczy Polski” – podkreślił premier podczas wieczornego sztabu.

Szef polskiego rządu wyjaśnił, że środki, które otrzymamy były przeznaczone dla Polski, jednak ze względu na opóźnienia w ostatnich latach w wykorzystaniu funduszy europejskich, nie moglibyśmy ich wykorzystać.

“Mówimy o 10 mld euro, które były w dyspozycji wszystkich państw. […] To są pieniądze, które nie byłyby wykorzystane, gdyby szefowa Komisji nie podjęła pewnych decyzji” – wyjaśnił Donald Tusk.

Wrocław. Spotkanie Donalda Tuska z przewodniczącą KE, premierami Czech i Słowacji oraz kanclerzem Austrii (fot. KPRM)

Co ważne, finansowanie to będzie w 100 proc. pochodzić z UE. To oznacza, że nie będzie trzeba współfinansować pomocy środkami własnymi. Wsparcie będzie miało charakter prefinansowania, czyli państwa dotknięte przez powódź szybko dostaną pieniądze, które będą mogły wykorzystać na inwestycje.

“Nie będziemy czekali. […] Najpierw dostaniemy pieniądze i będziemy je wykorzystywali tak jak uznamy to za stosowne i dopiero później będziemy się z tych pieniędzy rozliczać” – tłumaczył premier.

Jak wyjaśnił, potrzeba było 45 minut, żeby uzgodnić oczekiwania i uzyskać satysfakcjonujące deklaracje ze strony Komisji Europejskiej.

„Każdy z nas będzie odpowiadał za plany odbudowy swoich krajów po powodzi. My także w Polsce będziemy prezentowali program odbudowy wszystkich terenów popowodziowych. Połączymy pieniądze krajowe, europejskie oraz samorządowe tak, aby wszyscy dotknięci katastrofą mieli pełne wsparcie” – przekazał Prezes Rady Ministrów po spotkaniu z przewodniczącą KE oraz przywódcami Austrii, Czech i Słowacji.

Dodatkowo, Unia Europejska przeznaczy na wsparcie poszkodowanych państw środki z Funduszu Solidarnościowego. Będzie można z nich skorzystać, aby odbudować infrastrukturę drogową i kolejową.

Sprawne działanie ABW

Podczas spotkania z premierem, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowali o osobach, które podszywają się pod żołnierzy. Przekazywali oni fałszywe informacje dotyczące wysadzania wałów przeciwpowodziowych. Podczas wieczornego sztabu premier mógł już przekazać, że ABW ujęła sprawców.

“Okazało się, że rozpoznanie ABW było trafne i sprawa miała poważny charakter. Zatrzymani rzeczywiście używali mundurów i siali dezinformację. Przede wszystkim uznali, że ich celem jest sianie paniki, głównie w odniesieniu do wysadzania wałów” – poinformował Donald Tusk.

Premier podkreślił, że tego typu zachowania będą bezwzględnie eliminowane.

Szabrownictwo surowo karane

Szef rządu przypomniał, że wszystkie akty szabrownictwa będą surowo karane.

“Każdy, kto będzie przyłapany, a będziemy tu naprawdę skuteczni, na szabrownictwie na terenach objętych stanem klęski żywiołowej, będzie ukarany surowo, surowiej niż w innych okolicznościach” – ostrzegł Prezes Rady Ministrów.

Tereny dotknięte powodzią są stale monitorowane przez policję i wojsko wyposażone w specjalistyczny sprzęt.

Wsparcie państwa dla wszystkich poszkodowanych

Rząd zapewnia wsparcie finansowe dla wszystkich osób, które poniosły szkody wskutek powodzi. Szef rządu przypomniał, że ta pomoc nie jest uzależniona od ubezpieczenia. Wymiar wsparcia jest jednakowy dla każdego poszkodowanego.

“Mam informację, że w województwie dolnośląskim 684 rodziny otrzymały już zasiłki na kwotę ponad 3 milionów złotych, w opolskim 49 rodzin, w śląskim 185 i na jutro zaplanowanych jest wypłata kolejnych 9,5 miliona złotych” – poinformował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji T. Siemoniak.

Premier ponowił apel do samorządowców, aby rozpatrywali wnioski i wypłacali środki jak najszybciej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button