WROCŁAW

Wrocław. Nie patrz w telefon i żyj! Akcja zwiększająca bezpieczeństwo pieszych

Piesi i ich telefony

W pięciu lokalizacjach tuż przed przejściami dla pieszych pojawiły się białe piktogramy: przekreślona ikonka telefonu i napis „Smart Stop”.

To znak, aby oderwać wzrok od telefonu i spojrzeć, czy można bezpiecznie przejść przez jezdnię. Pilotażowa akcja kierowana jest do dzieci i młodzieży, ale i dorosłym się przyda.

Na kilka tygodni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, we Wrocławiu ruszyła pilotażowa akcja Smart Stop. Ma poprawić bezpieczeństwo pieszych, szczególnie dzieci i młodzieży. Podobne działania realizowane są też w innych miastach.

Przechodzisz przez jezdnię, nie patrz w telefon

W ramach akcji na chodniku namalowano białe znaki poziome przekreślonego telefonu komórkowego. Na podstawie obserwacji zachowania pieszych, wytypowano pięć przejść:

  • SP nr 21 przy ul. Osobowickiej 127,
  • SP nr 9 przy ul. Nyskiej 66,
  • SP nr 11 przy ul. Asfaltowej 6,
  • SP nr 64 przy ul. Wojszyckiej 1,
  • SP nr 82 przy ul. Blacharskiej 13.

W czasie roku szkolnego w tych miejscach ruch pieszych jest szczególnie intensywny. Przez jezdnię przechodzą najczęściej dzieci w wieku umożliwiającym samodzielne przekraczanie przejść.

Telefon i napis Smart Stop (fot. Tomasz Holod/UMW)

– We Wrocławiu mieliśmy sytuację, w której bezpośredni wpływ na tragiczne zdarzenie z udziałem osoby pieszej miał właśnie smartfon. Wtedy policjanci dowiedli, że uwaga tego człowieka została rozproszona przez urządzenie – mówi komisarz Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji Wrocław.

Kampania informacyjna „Smart Stop” ma przypomnieć pieszym o konieczności unikania korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych. Skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, bo korzystają z telefonów w drodze do szkoły, ale dotyczy też dorosłych:

– Pamiętajmy, że korzystanie z telefonu podczas przejścia przez jezdnię jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości nawet 300 złotych – Wojciech Jabłoński.

Pieszy też musi uważać

Kampania informacyjna ma szansę zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji i wypadków związanych z nieuwagą pieszych, zwłaszcza w połączeniu z innymi rozwiązaniami realizowanymi we Wrocławiu:

  • doświetleniem przejść dla pieszych,
  • wynoszeniem przejść dla pieszych,
  • dodatkowym oznakowaniem przejść dla pieszych w rejonie szkół,
  • progami zwalniającymi,
  • czasowym zamykaniem wybranych ulic w rejonie szkoły – program „Szkolna Ulica”,
  • patrolami straży miejskiej.

– Strażnicy cały czas kontrolują przejścia dla pieszych, w szczególności w okolicach szkół i przedszkoli. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo i działamy prewencyjnie. Widząc niewłaściwe zachowanie, interweniujemy i edukujemy – mówi naczelnik Oddziału Wykroczeń Straży Miejskiej we Wrocławiu Piotr Szereda.

Białe piktogramy są równie widoczne jak pasy 

– Białe piktogramy zostały namalowane przez służby drogowe w technologii cienkowarstwowej. Do tego celu wykorzystano certyfikowane farby, takie same, jak te, które wykorzystujemy do oznakowania ścieżek rowerowych. Piktogramy powinny być widoczne w tych miejscach przez co najmniej rok – zaznacza Tomasz Jankowski z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Pilotażowe piktogramy wykonano w ramach trwającej akcji odnawiania poziomego oznakowania wrocławskich ulic, w tym roku to powierzchnia ponad 200 tys. metrów kwadratowych.

Telefon i napis Smart Stop (fot. Tomasz Holod/UMW)

Telefon to złodziej uwagi    

Organizatorzy akcji „Smart Stop” liczą, że uczestnicy ruchu drogowego zauważą nowe oznakowanie i rozejrzą się przed wejściem na pasy. Jest szansa, że to pomoże zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji.

Pilotaż potrwa kilka miesięcy. Po tym czasie miasto zdecyduje, czy rozszerzy akcję „Smart Stop” o kolejne przejścia dla pieszych:

– Badania na całym świecie pokazują, że wcale nie jesteśmy mądrzejsi od korzystania w tak dużym natężeniu z nowoczesnych technologii. Przeciwnie, to one przeszkadzają nam w budowaniu relacji, w rozwoju, utrzymaniu zdrowia psychicznego. Co więcej, prowokują niebezpieczne sytuacje w naszym codziennym życiu, choćby na drodze – mówi psycholog Anetta Pereświet-Sołtan.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button