RÓŻNOŚCI

Wrocław. Miniaturowe miasto z piernika. Najsłodsza wystawa na świecie

Słodki Wrocław

Miasto z Piernika to słodka, pachnąca korzennymi przyprawami, pokryta czekoladą i lukrem makieta, która jest jedyną taką wystawą nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

1,2 tony piernikowego ciasta, blisko 100 kg miodu, 34 kg przyprawy do piernika i 27 kg czekolady oraz niezliczone kilogramy cukrowych posypek, perełek i wiórek czekoladowych – tyle zużyto do wybudowania Miasta z Piernika. Można je już podziwiać we wrocławskim Kolejkowie.

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Stanowi świąteczną część ekspozycji Kolejkowa. Składa się na nią niemal 300 domów, w tym wrocławski ratusz z otaczającymi go kamienicami, kościół oraz zamek. Pośród nich przejeżdżają słodkie, czekoladowe pociągi.

Wszystko to rozświetlone jest dyskretnym blaskiem lampek i skrzącego się śniegu. Całość zajmuje powierzchnię 100 metrów kwadratowych.

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Prace projektowe nad piernikowym miastem rozpoczęły się już latem, a sama budowa słodkiej makiety ruszyła na początku października.

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Pierwsze pierniki pochodziły z Dolnego Śląska, a nie z Torunia

Jak twierdzą twórcy słodkiej makiety, jest ona nawiązaniem do miejscowych tradycji, gdyż historia pierników we Wrocławiu sięga dawnych czasów.

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

– Już w XIV wieku miasto uchodziło za jeden silniejszych ośrodków piernikarstwa. Wówczas smak pierników różnił się od tego, który znamy dzisiaj. Czasem dodawano do niego spore ilości pieprzu lub nadziewano migdałami i kandyzowanymi skórkami owoców – mówi Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki, która przygotowała pierniki do budowy makiety. – Jednak najwcześniejsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników pochodzi z 7 lutego 1293 roku z Dolnego Śląska. To najstarszy wpis o piernikach w Europie Środkowej. Nawet pierwsze wzmianki o piernikach toruńskich pochodzą z 1380 roku. Wszystko wskazuje więc na to, że te dolnośląskie są o 90 lat starsze – dodaje.

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Jedna z zimowych atrakcji Wrocławia

Zimowa odsłona Kolejkowa ma urozmaicić listę grudniowych atrakcji stolicy Dolnego Śląska.

– To z pewnością najsmaczniejsza wystawa w Polsce – twierdzi Agnieszka Szymerowska, prezes Wrocławskiej Organizacji Turystycznej. – Bardzo się cieszę, że znajduje się ona właśnie we Wrocławiu. Nasza branża turystyczna się odmraża i staramy się wspólnie promować tutejsze atrakcje, a Kolejkowo z pewnością do nich należy i jest godne polecenia.

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Miasto z Piernika można podziwiać w stałych godzinach otwarcia Kolejkowa do końca lutego 2022 r. Jak twierdzą pomysłodawcy wystawy, po jej zamknięciu, odbędzie się wielka piernikowa uczta.

Kolejkowo możecie zwiedzać przez 365 dni w roku – codziennie od 10.00 do 18.00. Przez cały rok w tym święta, dni wolne od pracy oraz niedziele, także te niehandlowe.

Kolejkowo – makieta kolejowa Wrocław

ul. Powstańców Ślaskich 95, Wrocław

Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Do przygotowania 1,2 tony ciasta, z którego powstało Miasto z Piernika, zużyto:

  • 98 kg miodu
  • 34 kg przypraw korzennych
  • 28 kg cukru pudru
  • 305 jaj
  • 143 cytryny
Wrocław. Miasto z Piernika (fot. Tomasz Hołod/UMW)

Miasto z Piernika to ponad tona korzennego ciasta, czekoladowe jeżdżące pociągi, ozdobiona kolorowym lukrem choinka, pachnące cynamonem mikołaje i ludziki oraz prawie 300 chatek zamieszkanych przez piernikowych Kolejkowiczan.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button