Prezydent stolicy otrzymał wotum zaufania podczas dzisiejszej sesji absolutoryjnej Rady m.st. Warszawy.
Wcześniej Rafał Trzaskowski omówił również kluczowe tematy z Raportu o stanie miasta za 2022 rok oraz odniósł się do pytań radnych i mieszkańców. Po przedstawieniu sprawozdania z wykonania budżetu za 2022 r. radni udzielili prezydentowi absolutorium.
Ubiegły rok upłynął w stolicy przede wszystkim pod znakiem pomocy ukraińskim uchodźcom. I od tego tematu rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Rafał Trzaskowski.
– Kryzys migracyjny był momentem bardzo szczególnym dla Warszawy. Ponad milion kobiet, dzieci i osób starszych przeszło przez nasze miasto w ciągu minionego roku – to było wydarzenie bez precedensu. W trzech pierwszych tygodniach wojny trafiło tu 300 tys. osób – podsumowywał prezydent m.st. Warszawy, jednocześnie dziękując mieszkańcom za ich zaangażowanie w pomoc uchodźcom.
Sporo miejsca prezydent poświęcił tematowi edukacji, która w obecnej kadencji stanowi największą pozycję w miejskim budżecie. Tylko w tej kadencji miasto oddało 12 nowych szkół, a kolejnych 5 jest w budowie – w tym pierwsze z historii publiczne liceum w dzielnicy Wesoła. Dla przedszkoli to odpowiednio 24 nowe placówki i kolejne 4 w budowie.
Po raz kolejny prezydent odniósł się również do kwestii finansowych, wskazując na dysproporcje we wzroście dochodów między budżetem państwa a budżetem Warszawy oraz nawiązując do aktualnej sytuacji gospodarczej.
– Koszty funkcjonowania miasta cały czas rosną – mamy niespotykaną w skali Europy inflację. W takich warunkach musimy funkcjonować – gdy załamuje się rynek dostaw i rynek pracy. Takiego nagromadzenia negatywnych czynników w historii miasta dawno nie było – mówił prezydent, przypominając również o środkach, jakie traci Warszawa przez decyzje rządzących. W latach 2019-2023 miasto straciło ponad 8,5 mld zł.
Mimo tych ubytków w finansach, miasto nadal realizuje swoje zadania. Jednym z nich jest program Warszawa Rodzinna.
– Warszawa Rodzinna to program, na którym nam najbardziej zależy. Niektórzy mają usta pełne frazesów, my staramy się robić wszystko, by pomóc naszym warszawskim rodzinom. To kompleksowo budowany program odpowiadający na najbardziej palące problemy współczesnego społeczeństwa – mówił prezydent Rafał Trzaskowski. Wymienił też konkretne działania miasta wspierające polskie rodziny, m.in. dofinansowanie programu in vitro, bezpłatne miejsca w żłobkach, budowę nowych placówek oświatowych oraz budowę i modernizację szpitali, modernizację miejskich parków czy dotacje dla instytucji kultury.
W trakcie dyskusji z radnymi prezydent odpowiadał na pytania odnoszące się m.in. do tematu dofinansowania edukacji w Warszawie, stawek za system gospodarowania odpadami, inwestycji w ramach Nowego Centrum Warszawy, budowy tramwaju do Wilanowa, Zielonej Wizji Warszawy czy kanalizacji w wybranych dzielnicach miasta.
Wotum zaufania dla Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska otrzymała od radnych Rady Miejskiej w Łodzi wotum zaufania. Za udzieleniem absolutorium zagłosowało 27 radnych
„Samorządy są w coraz trudniejszej sytuacji” – tak prezydent miasta Hanna Zdanowska zaczęła swoje przemówienie absolutoryjne. Przytoczyła w nim trudności z jakimi miasto musiało i dalej musi się zmagać. Przede wszystkim zwróciła uwagę na zmianę ordynacji podatkowej, która jest niekorzystna dla samorządów. Po reformach wprowadzonych przez Polski Ład miasto ma mniejsze wpływy z podatku PIT. Rząd nie rekompensuje tych strat, co prowadzi do rosnącej dziury budżetowej.
Ubytki w dochodach przyczyniły się do zwiększenia deficytu budżetowego do poziomu 544 mln zł. Natomiast „nadwyżka operacyjna jest wysoka jak na sytuację w której przyszło nam pracować, bo sięga 165,9 mln zł” – mówiła Hanna Zdanowska.
Prezydent wyraziła zaniepokojenie przyszłorocznym budżetem. Zwróciła uwagę na to, że projektowanie budżetu na kolejny rok może okazać się zadaniem jeszcze trudniejszym niż dotychczas.
Hanna Zdanowska zakończyła jednak swoje przemówienie optymistycznym akcentem. Stwierdziła, iż Łódź jest cały czas atrakcyjnym miejscem do inwestowania, a w 2022 r. bezrobocie w mieście spadło do 2,3%. Co więcej miasto zainwestowało znaczne środki w rewitalizacje, transport oraz „zielone projekty”, które są niezbędne dla poprawienia jakości i komfortu życia łodzian.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi wydała 6 czerwca 2023 r. pozytywną opinię o sprawozdaniu Prezydenta Miasta Łodzi z wykonania budżetu za 2022 rok.
Za udzieleniem absolutorium głosowało 27 radnych. Przeciw było 7, a od głosu wstrzymało się 4 radnych.