CIEKAWOSTKI

World Press Photo 2023. Znamy zdjęcie roku. Zwycięzcy

Fotografia prasowa

Coroczny konkurs World Press Photo wyróżnia najlepsze fotoreportaże i fotografie dokumentalne wyprodukowane w ciągu ostatniego roku.

Zwycięzcy

Reprezentujące najważniejsze wydarzenia informacyjne i ważne momenty przeoczone przez media głównego nurtu w 2022 roku, zwycięskie prace w konkursie World Press Photo 2023 zwracają uwagę na niektóre z najpilniejszych problemów współczesnego świata. Od niszczycielskiej dokumentacji wojny na Ukrainie po historyczne protesty w Iranu, po realia w kontrolowanym przez talibów Afganistanie i różne oblicza kryzysu klimatycznego w krajach od Maroka po Australię, Peru i Kazachstan.

24 regionalnych zwycięzców i sześć wyróżnień – obejmujących historie z pierwszej linii konfliktu, kultury, tożsamości, migracji, wspomnień o utraconej przeszłości oraz przebłyski bliskiej i odległej przyszłości – zostało wybranych przez niezależne jury spośród ponad 60 000 zgłoszeń nadesłanych przez 3752 fotografów ze 127 krajów.

Spośród nich jury Konkursu 2023 wybrało czterech globalnych zwycięzców:

Zdjęcie – World Press Photo – prasowe roku

„Nalot na szpital położniczy w Mariupolu” – Evgeniy Maloletka, Ukraina, Associated Press

Fotoreportaż roku

„Cena pokoju w Afganistanie” – Mads Nissen, Dania, Politiken/Panos Pictures

World Press Photo 2023. Cena pokoju w Afganistanie (fot. Mads Nissen)

Nagroda World Press Photo za projekt długoterminowy

„Zmętnione wody” – Anush Babajanyan, Armenia, VII Photo/National Geographic Society

World Press Photo 2023. Zmętnione wody (fot. Anush Babajanyan)

Nagroda World Press Photo Open Format

„Tutaj, drzwi mnie nie znają” – Mohamed Mahdy, Egipt

World Press Photo 2023. Tutaj, drzwi mnie nie znają (fot. Mohamed Mahdy)

Jury

Ocena konkursu World Press Photo 2023 odbyła się w dniach 14 stycznia – 24 lutego 2023 r. i obejmowała jury regionalne oraz jury globalne. Jury regionalne najpierw dokonały selekcji zgłoszeń według kategorii w swoich regionach, po czym jury globalne wybrało zwycięzców regionalnych, a spośród nich zwycięzców światowych.

„Zdjęcia, które wybraliśmy, aby przedstawiały rok 2022, wskazują na ten moment w czasie i posłużą jako historyczne dokumenty tego, jak wyglądał rok dla przyszłych pokoleń, aby mogły spojrzeć wstecz i miejmy nadzieję, uczyć się od nich” – powiedział Brent, przewodniczący światowego jury konkursu 2023 Chwytak.

Zdjęcie prasowe roku

Według Biura Praw Człowieka ONZ ataki Rosji na ukraińskie miasta spowodowały powszechne cierpienie i śmierć co najmniej 21 tys. cywilów. Kiedy wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę 24 lutego 2022 r., od razu zaatakowały strategicznie ważny port Mariupol nad Morzem Azowskim. Rosyjski ostrzał zniszczył miasto, w tym liczne cele cywilne, takie jak sfotografowany tutaj szpital położniczy.

Początkowo Rosja uznała doniesienia o ataku na szpital, w wyniku którego zginęły trzy osoby, a około 17 zostało rannych, jako fałszywe wiadomości. Później rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że było to celowe, twierdząc, że szpital został przejęty przez siły paramilitarne, a pacjentów i personel ewakuowano. Dochodzenie przeprowadzone przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wykazało, że szpital był celowym celem Rosji, z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, a osoby odpowiedzialne popełniły zbrodnię wojenną.

Ukraiński fotograf Evgeniy Maloletka był jednym z nielicznych fotografów dokumentujących ówczesne wydarzenia w Mariupolu. Powiedział: „Przyjechaliśmy do Mariupola na godzinę przed inwazją. Przez 20 dni mieszkaliśmy z sanitariuszami w piwnicy szpitala, a w schroniskach ze zwykłymi obywatelami, starając się pokazać strach, w jakim żyli Ukraińcy”.

Zwycięskie zdjęcia są do obejrzenia TUTAJ!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button