POLSKA

Wojna na Ukrainie. Współpraca Polski i UNICEF na rzecz dzieci i rodzin

Warszawa

W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona współpracy Polski i UNICEF na rzecz dzieci i rodzin, które przed wojną na Ukrainie schroniły się w naszym kraju.

Gościem honorowym wydarzenia zorganizowanego przez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce była Agata Kornhauser–Duda.

– Dzieci są najbardziej niewinnymi ofiarami wojny na Ukrainie. Rosyjscy agresorzy uprowadzili tysiące dzieci w głąb Rosji, poddając je indoktrynacji – wskazywała Pierwsza Dama.

Konferencja towarzyszyła inauguracji raportu „Nadzieja w czasie kryzysu. Rok pomocy UNICEF dla dzieci i rodzin w Polsce, które uciekły przed wojną na Ukrainie.” Dr Rashed Mustafa Sarwar, szef Biura UNICEF–u ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce podkreślił, że nie jest to dzień obchodów, ale podziękowań i podkreślenia dokonań będących wynikiem współpracy organizacji z Polakami.

– Rok temu świat był w szoku i smutku z powodu wybuchu wojny, ale w tym czasie mogliśmy także zobaczyć polską pomoc świadczoną na granicy. (…) Otworzyliście granicę, otworzyliście serca i drzwi swoich domów dla osób uciekających przed brutalną wojną. Te zdarzenia zapisały się na kartach współczesnej historii świata – powiedział. Podkreślił, że podziękowania należą się wszystkim, którzy udzielili wsparcia uchodźcom – polskiemu rządowi, lokalnym organizacjom, a przede wszystkim – polskiemu społeczeństwu. Sarwar podziękował też Małżonce Prezydenta RP za jej zaangażowanie w pomoc uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji.

Agata Kornhauser–Duda przypomniała, że wojna na Ukrainie, która została spowodowana „niczym nieuzasadnionym, bestialskim atakiem Rosji”, trwa już od ponad roku.

– Rany i śmierć są udziałem tysięcy ukraińskich żołnierzy, ale także ludności cywilnej, w tym dzieci. To one są najbardziej niewinnymi ofiarami tej wojny i to one najbardziej cierpią – stwierdziła. Zaznaczyła, że wśród nich są także dzieci wymagające szczególnej troski. To – jak mówiła – dzieci osierocone, z niepełnosprawnościami, a także z wieloma chorobami.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci to najdelikatniejsza i najczulsza tkanka w organizmie każdego narodu. (…) Doskonale wiedzą o tym także rosyjscy agresorzy. Nie wahają się bombardować szkół, przedszkoli, szpitali położniczych, szpitali pediatrycznych, wreszcie prowizorycznych schronów z wyraźnym napisem „dzieci” – oświadczyła Pierwsza Dama. Jak dodała „rosyjscy agresorzy uprowadzili tysiące dzieci w głąb Rosji. Poddają je indoktrynacji i psychomanipulacji. Oddają nielegalnie do adopcji. Nie mówiąc już o tym jak straszliwych czynów dopuszczają się wobec kobiet”.

– Nie ma tak mocnych słów, by wyrazić nasze potępienie i oburzenie wobec tych czynów – powiedziała Pierwsza Dama. Zaznaczyła jednocześnie, że „w morzu zła, które się obecnie rozgrywa, z tym większym wzruszeniem i nadzieją patrzymy na mobilizację niezliczonej rzeszy osób prywatnych, instytucji rządowych, samorządowych, organizacji i stowarzyszeń”.

„Nadal mam przed oczami dzieci, które zostały ewakuowane ze szpitali ukraińskich specjalnym transportem do Polski”

Agata Kornhauser–Duda wyraziła wdzięczność międzynarodowym organizacjom za wspieranie Polski w działaniach na rzecz ofiar konfliktu.

– Bardzo również dziękuję UNICEF–owi za wspaniałą współpracę, zarówno z polskim rządem, z samorządami terytorialnymi i wreszcie z organizacjami pozarządowymi – dodała.

„Nadal mam przed oczami dzieci, które zostały ewakuowane ze szpitali ukraińskich specjalnym transportem do Polski. Udało się ewakuować ponad tysiąc dzieci, które wymagały natychmiastowej pomocy i kontynuowania leczenia onkologicznego, kardiologicznego i nefrologicznego” – wskazała Małżonka Prezydenta.

Pani Prezydentowa nawiązała także do rozmów z ukraińskimi lekarzami, którzy dzięki wspólnej inicjatywie Agaty Kornhauser–Dudy i Ołeny Zełeńskiej szkolą się w Polsce, m.in. w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, a także w na oddziale oparzeniowym w szpitalu w Łęcznej.

– Pamiętam rozmowy z nimi, podczas których opowiadali z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień. Opowiadali także jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o służbę zdrowia na terenach okupowanych, a jest ona bardzo trudna. Wreszcie, pamiętam niezwykły entuzjazm, energię wszystkich wolontariuszy, uczestników zbiórek, konwojów i wszystkich akcji, które były przeprowadzane na terenie naszego kraju, które miałam okazję wspierać czy inicjować. Chcę z całego serca wszystkim Państwu za to złożyć ogromne podziękowania, należą się Państwu ogromne brawa – zapewniła.

„Dziękuję UNICEF za bardzo szybką reakcję i zaangażowanie w pomoc tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują, czyli dzieciom i młodzieży”

Małżonka Prezydenta podkreśliła, że „wojna na Ukrainie trwa nadal” i „nikt z nas nie wie kiedy się zakończy”. Przypomniała, że „do tego czasu pozostało jeszcze bardzo wiele do zrobienia”.

– Ważne jest, byśmy skupili się na mądrej i długofalowej pomocy i byśmy byli nadal zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy i we wspieraniu wszystkich tych Ukraińców, którzy pozostają poza swoją ojczyzną – akcentowała.

Podczas konferencji swoją historią podzieliły się dzieci z Ukrainy, które 24 lutego 2022 r. musiały uciekać z kraju.

„Do wybuchu wojny żyłem spokojnym, wesołym życiem. Lubiłem chodzić do parku, pływać w morzu, jeździłem na pikniki do lasu ze swoimi rodzicami. 24 lutego obudziły mnie straszne wybuchy, do mojego miasta przyszła wojna” – opowiadał 10–letni Herman z Mariupola.

Według raportu UNICEF–u ponad 900 tys. dzieci z Ukrainy korzysta w Polsce z możliwości edukacyjnych, ponad 450 tys. uchodźców otrzymało wsparcie psychologiczne, a ponad 370 tys. kobiet i dzieci otrzymało dostęp do opieki zdrowotnej.

Jedne z najważniejszych rezultatów działań Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców wymienione w raporcie:

  • 900 000 dzieci i nastolatków korzysta z możliwości edukacyjnych. Pomoc ta obejmuje edukację formalną w szkołach i przedszkolach, edukację wczesnodziecięcą, naukę online w dedykowanych ośrodkach czy zajęcia pozalekcyjne podczas obozów młodzieżowych.
  • 570 000 usług udzielonych dzieciom i rodzinom z Ukrainy w siedmiu punktach Blue Dot znajdujących się w kluczowych lokalizacjach takich jak przejścia graniczne, dworce kolejowe i autobusowe czy ośrodki zakwaterowania w Polsce. Pomoc ta obejmuje wsparcie zdrowia psychicznego, przestrzeń przyjazną dzieciom, a także udzielanie informacji o opiece medycznej, edukacji, zakwaterowaniu i transporcie.
  • 450 000 dzieci i opiekunów otrzymało pomoc w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego, również za pośrednictwem psychologów i psychiatrów posługujących się językiem ukraińskim.
  • 370 000 kobiet i dzieci otrzymało dostęp do usług opieki zdrowotnej oraz niezbędne środki ochrony zdrowia.
  • 200 000 dzieci skorzystało ze świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus, dzięki współpracy UNICEF z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Administratorem świadczenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W 2023 r. Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce potrzebuje ponad 83 mln dolarów, aby zrealizować programy pomocowe, w tym edukacyjne, ochronne, zdrowotne i opieki społecznej.

Cały raport (w języku polskim) można pobrać tutaj: https://www.unicef.org/eca/stories/hope-amid-crisis 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button