RÓŻNOŚCI

Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Rzeszów z tytułem Miasta – Ratownika

Rzeszów pierwszym miastem

Tytuł Miasta – Ratownika został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom.

Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to szczególne i ważne wyróżnienie. W swoim przemówieniu prezydent Ukrainy wymienił także 18 innych polskich miast szczególnie zasłużonych w niesieniu pomocy dla swoich partnerów z Ukrainy: Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów.

– W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi – pierwszemu Miastu – Ratownikowi – powiedział prezydent Ukrainy.

Tytuł Miast – Ratownika został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to szczególne, ważne wyróżnienie.

– Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek.

– Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie – mówił Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu i wymienił szczególnie 18 polskich miast partnerskich dla ukraińskich miast: Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce. – Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, społeczność ukraińska – dodał. Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi tych w Polsce. Nasze narody też są braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie powinno być między nami granic ani barier – mówił prezydent Ukrainy.

Do przemówienia prezydenta Ukrainy odniósł się na Twitterze Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Prezydent Wołodymyr Zełenski wymienił dziś Lublin wśród polskich miast, które pomagają swoim ukraińskim partnerom. Cieszę się, że głowa państwa ukraińskiego wyróżniła nas w ten sposób. Lublin jest teraz domem dla tysięcy Ukraińców, którym pomagamy, bo Ukraina broni dziś wolności i demokracji – napisał prezydent Żuk.

Wraz z napaścią Rosji na Ukrainę polskie samorządy oraz ich mieszkańcy okazali solidarność zarówno uchodźcom, jak i tym obywatelom Ukrainy, którzy pozostali w swoich miastach i wioskach, by bronić ich przed agresorami. Organizowały także pomoc dla swoich partnerów z Ukrainy.
(UMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button