TRÓJMIASTO

Wkrótce otwarcie pierwszego woonerfu w Gdyni

Na ostatnią prostą wchodzi budowa pierwszego gdyńskiego woonerfu, czyli miejskiej strefy współdzielonej dającej pieszym szczególne przywileje i komfort.

Na odcinku ulicy Abrahama pomiędzy ulicami 10 Lutego i Batorego, zakończył się już etap uzbrajania terenu w nowe instalacje podziemne, na powierzchni widać zarysy przyszłych chodników i miejsc postojowych, zasadzono także 24 nowe drzewa. Wybrany gatunek robinii akacjowej będzie zdobić woonerf, a drzewka po zmroku będą klimatycznie podświetlane. Wyjątkowa będzie też nawierzchnia ulicy, wykonana z wysokiej jakości materiałów i zróżnicowana kolorystycznie. Wszystkie prace powinny zakończyć się w połowie czerwca.

– Dotychczas wymieniona została cała infrastruktura podziemna, która była już bardzo stara – wyjaśnia Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. – Nowe instalacje wodno – kanalizacyjne zapewnią długoletnią eksploatację. Obecnie prace wykonywane są już na powierzchni. Wzdłuż przebudowywanej ulicy Abrahama zostaną zainstalowane nowe latarnie, podświetlane będą także nowe drzewa – robinie akacjowe. Nawierzchnia ulicy będzie wykonana z wysokiej jakości materiałów, zróżnicowana kolorystycznie i pozbawiona progów. Brak architektonicznych barier będzie więc sprzyjał rodzinom z małymi dziećmi i osobom z ograniczoną sprawnością. Pozostawimy możliwość ograniczonego przejazdu ulicą Abrahama w jednym kierunku, od ulicy 10 lutego.

Na woonerfie będzie łącznie siedem miejsc postojowych, w tym jedno dla dostawców i jedno oznaczone na niebiesko dla osób z niepełnosprawnościami. Priorytetem jest komfort niezmotoryzowanych, aby czuli się wyjątkowo bezpiecznie i licznie odwiedzali pierwszy gdyński woonerf.

Harmonogram prac w ocenie Zarządu Dróg i Zieleni nie jest zagrożony. Termin zakończenia przebudowy ulicy Abrahama na zapleczu domu handlowego „Batory” zaplanowano w połowie czerwca.

Przypomnijmy, że przebudowę odcinka ulicy Abrahama, pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą 10 Lutego i Batorego, zainicjowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Projekt utworzenia pierwszej gdyńskiej strefy współdzielonej w 2016 roku poparło rekordowo dużo, bo aż 1476 głosujących. Decyzję o tym jak ostatecznie miejska strefa współdzielona będzie wyglądać, konsultowano publicznie, a podpowiedziami były między innymi projekty młodych architektów, zgłaszane do konkursu na ten właśnie teren.

Kalkulacja w BO na projekt budowy woonerfu opiewała na sumę ok. 450 tysięcy złotych. Kompleksowa inwestycja, po dofinansowaniu z budżetu miasta, zamknie się sumą 3,8 miliona złotych.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button