POLSKA

Wizyta prezydenta Albanii w Polsce. Duda: Potrzeba nowej, twardej polityki wobec Rosji

Warszawa

Prezydent Bajram Begaj z małżonką Armandą Begaj złożyli pierwszą oficjalną wizytę w Polsce.

Rozwój relacji dwustronnych, współpraca gospodarcza, a także integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską oraz zbliżający się jubileuszowy Szczyt NATO w Waszyngtonie to tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z albańskim przywódcą.

Prezydent wyraził ogromną satysfakcję i uznanie, że „władze Albanii w sposób zdecydowany od samego początku stoją po stronie zaatakowanej brutalnie przez Rosję Ukrainy”. Podkreślił, że Albania jako odpowiedzialny sojusznik NATO wspiera walcząca Ukrainę, przekazując potrzebne uzbrojenie.

W kontekście zbliżającego się jubileuszowego Szczytu Paktu Północnoatlantyckiego polski przywódca wskazał, że dzisiejsze rozmowy dotyczyły dwóch aspektów: stałego wsparcia dla Ukrainy, w tym przywrócenia prymatu prawa międzynarodowego oraz zastosowania twardej polityki wobec Rosji.

– NATO musi zagwarantować stałe i permanentne wsparcie dla Ukrainy, do czasu dopóki to wsparcie będzie potrzebne, żeby mogła skutecznie się bronić i odpierać rosyjską inwazję – zauważył prezydent.

Dodał, że „Sojusz powinien zagwarantować, co najmniej nieodwracalność ścieżki Ukrainy do NATO”. Wyjaśnił, że to władze tego państwa oraz obywatele muszą zdecydować, czy chcą przynależeć do Paktu.

Zdaniem Dudy „NATO powinno rozpocząć nową politykę strategiczną wobec Rosji”. Zwrócił uwagę, że Rosja złamała wszystkie porozumienia międzynarodowe dotyczące nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i broni nuklearnej.

– Potrzeba nowej, twardej polityki wobec Rosji, która zabezpieczy wschodnią flankę NATO, wolny świat przed imperializmem, przed rosyjską agresją – mówił.

Prezydent przypomniał, że Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2025 roku.

– Przyjęcie Albanii i innych krajów Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej, czy też Ukrainy i Mołdawii, to polski priorytet jeśli chodzi o nasze przewodnictwo – wskazał. Podkreślił, że Polska opowiada się za utrzymaniem „otwartych drzwi” do wspólnoty i przyjęciem nowych członków.

Polski przywódca zaznaczył, że te rozmowy dotyczyły także współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi krajami.

– Chcemy rozwijać relacje gospodarcze z Albanią i mam nadzieję, że będziemy mogli je umacniać w najbliższych latach – mówił. Wskazał, że rozwój współpracy odbywa się w sektorze: rolnictwa, górnictwa, elektromaszynowym, nowych technologii oraz źródeł energii odnawialnej.

Andrzej Duda odbył rozmowy z albańskim odpowiednikiem w formacie spotkania w „cztery oczy” oraz z udziałem delegacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button