Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się z oficjalną wizytę w Australii i Nowej Zelandii.
Prezydent wziął udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotkał się z władzami obu krajów, a także z Polonią. W czasie czterodniowej wizyty w Australii Para Prezydencka odwiedził Melbourne, Canberrę i Sydney. Podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii Prezydent i Pierwsza Dama gościli w Wellington i Auckland.
Para prezydencka spotkała się z Polonią w Melbourne. Andrzej Duda podkreślał, że Polska się rozwija, a Polacy są coraz bogatsi. – Wierzę, że przyjeżdżając do Polski, będziecie mogli z satysfakcją na to patrzeć i myśleć o powrocie – mówił.
W Australii żyje ponad 180 tys. osób pochodzenia polskiego, z czego ponad 56 tys. w stanie Wiktoria, którego największym miastem jest Melbourne.
Jak zaznaczył, według szacunków, poza granicami kraju żyje około 20 milionów Polaków. – To jest gigantyczny kapitał. Państwo jesteście gigantycznym kapitałem, który nam odpłynął; kapitałem w wielu tego słowa znaczeniach – kapitałem ludzkim i ludźmi z kapitałem – zauważył Prezydent.
Na spotkaniu prezydent wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Polski zamieszkałym w Australii, a także obywatelom Australii zasłużonym w działalności polonijnej.
Prezydent o zakupie fregat: Żaden temat nie jest zamknięty
Wciąż otwarta jest kwestia ewentualnego zakupu dla polskiej armii fregat typu Adelaid. – Prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nadal je prowadzimy – zapewnił dziennikarzy Prezydent Andrzej Duda i dodał: – To jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji: z jednej strony o charakterze wojskowym, z drugiej strony także i biznesowym, bo sprawa dotyczy też polskiego przemysłu stoczniowego. Zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty.
Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua
– Wystawiliście piękne świadectwo Polsce w Nowej Zelandii; dziękuję, że przechowaliście Polskę w sercach przez tyle dziesięcioleci – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w czwartek w Wellington z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua.
„Polskimi dziećmi z Pahiatua” nazywane są osoby, które w 1944 roku przybyły do Nowej Zelandii na zaproszenie tamtejszego rządu i trafiły do Obozu Polskich Dzieci koło miasteczka Pahiatua.
Podczas spotkania Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii Marian Ceregra przekazał na ręce Prezydenta flagę polską spod Monte Cassino.
Spotkanie z przedstawicielami biznesu Nowej Zelandii
Podczas wizyty w Auckland Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami nowozelandzkiego biznesu. Spotkanie odbyło się w czwartek rano w Skycity Auckland Convention Center. Uczestniczył w nim Ministrer Handlu Nowej Zelandii David Parker. Polskiemu Prezydentowi towarzyszył m.in. Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski i Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.
Polski eksport do Nowej Zelandii zdominowany jest przez wyroby elektromaszynowe, których wartość w 2017 r. wyniosła 94,3 mln USD. Udział tej grupy towarowej w całkowitym polskim eksporcie na ten rynek wyniósł ponad 70%.
W imporcie do Polski z Nowej Zelandii w 2017 r. najważniejsze znaczenie miały artykuły rolno-spożywcze. Wśród produktów żywnościowych sprowadzanych z Nowej Zelandii dominują: ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne, mięso i podroby jadalne. Wartość importu tych towarów wyniosła 36 mln USD, co stanowiło 64 % globalnej wartości importu z Nowej Zelandii.
Część Polonii nie jest zadowolona z tej wizyty
Polacy mieszkający w Australii wysłali list do premiera Malcolma Turnbulla i szefowej australijskiego MSZ, Julie Bishop.
Polonia pragnie dać do zrozumienia premierowi jaka jest sytuacja polityczna w Polsce i co robi Andrzej Duda w niszczeniu demokracji.
(własne, KP)