W Pałacu Kultury i Nauki odbyła się dzisiaj uroczysta sesja Rady Warszawy.
Tegoroczne wydarzenie nawiązywało nie tylko do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale również do toczącej się wojny na Ukrainie.
Uroczysta sesja Rady Miasta, odbywająca się w przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, to część tegorocznych obchodów tego wydarzenia. Dzisiejsza sesja mocno nawiązywała nie tylko do zrywu z sierpnia 1944 r., ale również do wojny, która od ponad 5 miesięcy toczy się na terytorium Ukrainy. Wydarzenie rozpoczęło odegranie hymnów państwowych Polski i Ukrainy, a w Pałacu Kultury i Nauki – gdzie odbywała się sesja – przedstawiono fotografie z Warszawy oraz ogarniętych konfliktem zbrojnym ukraińskich miejscowości.
– Ukraina jest niezłomna, jak kiedyś niezłomna była Warszawa. Dziś wielu ukraińskich obywateli to uchodźcy, którzy – jak mieszkańcy Warszawy po zakończeniu walk w październiku 1944 r. – stali się „ambasadorami wojny” – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. – W ostatnich miesiącach wiele ukraińskich miejscowości powtórzyło tragiczny los naszej stolicy, zrównanej z ziemią 78 lat temu. Mam nadzieję, że – jak niegdyś Warszawa – tak te miejscowości i cała Ukraina podniosą się z ruin – dodała.
– Moment jest szczególny. Zawsze zbieramy się przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, by wspominać to wydarzenie. Nigdy nie spodziewaliśmy się jednak, że przesłanie Powstania będzie tak aktualne, że za naszą wschodnią granicą będzie toczyła się wojna, a obrazy, które znamy z historii, powrócą – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Nie możemy przejść do porządku dziennego nad tymi wydarzeniami. Naszym zadaniem jest pamiętać i pomagać, w imię wszystkich wartości, za które ginęli kiedyś Powstańcy Warszawscy, a dziś giną powstańcy z Ukrainy – dodał.
Honorowi Obywatele Warszawy
Podczas tegorocznej uroczystości wręczono medale i dyplomy z tytułem Honorowego Obywatela Warszawy. To wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. W tym roku tytułem tym uhonorowano byłą prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz mera Kijowa Witalija Kliczko.
– Jestem dumna, że doceniono moją pracę na rzecz miasta, warszawiaków i warszawianek. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, ze Warszawa miała dobrych włodarzy, którzy starali się i dbali o mieszkańców. W miarę możliwości kontynuowałam dzieła swoich poprzedników. Od początku prezydentury ważna była dla mnie wygoda mieszkańców miasta. Z wdzięcznością wspominam te 12 lat – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, odbierając wyróżnienie.
Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy przyznano również Witalijowi Kliczko, merowi Kijowa.
– Dziękuję za przyznanie tytułu Honorowego Obywatela waszego wspaniałego miasta. To dla mnie wielki zaszczyt, ale także uznanie bohaterskiej postawy wszystkich kijowian i odwagi całego narodu ukraińskiego, który odpiera najazd rosyjskich barbarzyńców – mówił Witalij Kliczko, mer Kijowa. – Ukraińcy nie poddali i nie poddadzą się nigdy. Walczymy o naszą wolność, o prawo życia w wolnym i demokratycznym kraju, ale bronimy też demokracji, stabilności i bezpieczeństwa całej Europy – dodał.
Witalij Kliczko podziękował również Polakom za pomoc Ukrainie i jej obywatelom podczas trwającego konfliktu. Wyróżnienie z tytułem Honorowego Obywatela Warszawy odebrał w jego imieniu brat, Władimir Kliczko.
Podczas dzisiejszej sesji wyróżnienie odebrał też Andrzej Rottermund – historyk sztuki, muzeolog, wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Honorowy Obywatel Warszawy z 2020 r.
Nagrody Warszawy
Na sesji wręczono również Nagrody Warszawy. W tym roku przyznano 36 wyróżnień – zarówno dla osób fizycznych, jak i organizacji czy inicjatyw działających na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego Janina Rożecka „Dora”; reżyser i dyrektor artystyczny Teatru WARSawy Adam Sajnuk; aktor Stanisław Tym; Fundacja Senior w koronie czy Polska Akcja Humanitarna.