Wołodymyr Zełenski spotkał się z hollywoodzkim aktorem Matthew McConaugheyem i zaproponował mu wsparcie platformy UNITED24.
Podczas wizyty w USA prezydent Wołodymyr Zełenski i Pierwsza Dama Ołena Zełenska spotkali się z hollywoodzkim aktorem Matthew McConaugheyem, jego żoną Camilą Alves i Pierwszą Damą Utah Abby Cox.
Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie zwracania uwagi na Ukrainę i podziękował amerykańskim gwiazdom za ich wysiłki i wsparcie.
Prezydent mówił o sytuacji na polu walki i w naszych społecznościach, zwłaszcza w Charkowie, który znajduje się pod ciągłym rosyjskim terrorem powietrznym.
Głowa państwa podkreśliła także ukraińską wizję osiągnięcia sprawiedliwego pokoju, której podstawą jest Formuła Pokoju.
Wołodymyr Zełenski zaproponował Matthew McConaugheyowi wsparcie ukraińskiej platformy zbierania funduszy UNITED24.
Mamy mocne sformułowanie dotyczące nieodwracalności ruchu Ukrainy w stronę NATO – Wołodymyr Zełenski
Na szczycie NATO zapadły ważne decyzje dotyczące wzmocnienia obrony powietrznej i sił zbrojnych. Poinformował o tym Zełenski w Waszyngtonie podczas wspólnej konferencji z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Głowa państwa podziękowała Jensowi Stoltenbergowi za wszystkie lata współpracy i podkreśliła, że Sojusz rzeczywiście wzmocnił się.
„Jesteśmy wdzięczni za decyzje dotyczące obrony powietrznej – pięciu „patriotów” dla Ukrainy i kilkudziesięciu innych systemów. Oczekujemy, że przybędą jak najszybciej, abyśmy mogli uratować jak najwięcej istnień ludzkich” – powiedział prezydent.
Wołodymyr Zełenski odnotował także przyjęcie w zeszłym roku Wspólnej Deklaracji Grupy Siedmiu, do której przystąpiły już 32 państwa.
„Dziś zatwierdzimy Traktat Ukraiński i ten dokument jest sukcesem Ukrainy, ponieważ rozwija naszą architekturę bezpieczeństwa. Na pewno zrealizujemy każdy punkt, mamy na to wystarczająco dużo energii” – powiedział.
Prezydent podkreślił, że Ukraina zrobi wszystko, co w jej mocy, aby otrzymać zaproszenie do NATO.
„Mamy mocne sformułowanie dotyczące nieodwracalności ruchu Ukrainy w kierunku NATO. Każdy krok przybliża nas do członkostwa. Robimy i będziemy robić wszystko, aby nadszedł dzień, w którym Ukraina zostanie zaproszona do członkostwa w NATO” – powiedziała głowa państwa.
Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zauważył, że państwa członkowskie NATO zdecydowały się na długoterminowe wsparcie dla Ukrainy.
„Struktura NATO zapewnia Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa i szkoleń. NATO przejmie koordynację i dostarczanie większości pomocy w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział.
Jens Stoltenberg podkreślił także, że Sojusz tworzy odrębne dowództwo, które będzie koordynować pomoc jaką otrzymuje Ukraina.
„Sojusznicy w NATO zobowiązali się do zapewnienia Ukrainie pomocy wojskowej na minimalnym poziomie podstawowym wynoszącym 40 miliardów euro w ciągu przyszłego roku oraz do utrzymania naszego wsparcia dla zwycięstwa Ukrainy” – powiedział Sekretarz Generalny.
Według Jensa Stoltenberga Sojusz wzmocni współpracę z Siłami Zbrojnymi i kompleksem obronno-przemysłowym Ukrainy.
Nowy pakiet obronny i wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej: Wołodymyr Zełenski spotkał się z Joe Bidenem
W ramach 75. szczytu NATO w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Na początku spotkania Biden zapowiedział nowy pakiet obronny dla Ukrainy.
„Jestem wdzięczny wam, waszemu zespołowi, waszej administracji, Kongresowi – obu partiom, obu izbom – i całemu narodowi amerykańskiemu za istotne i potężne wsparcie narodu ukraińskiego. Razem ratujemy życie naszych obywateli” – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Prezydent Ukrainy zauważył, że pomoc Stanów Zjednoczonych umożliwiła ukraińskim obrońcom zatrzymanie rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim. Zwrócił także uwagę na wsparcie systemu energetycznego naszego kraju ze strony USA.
Ukraińska głowa państwa podziękowała prezydentowi Bidenowi za jego osobiste oświadczenie po rosyjskim ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt oraz decyzję USA i partnerów o wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy pięcioma nowymi systemami obrony powietrznej Patriot i dziesiątkami innych systemów.
Zełenski podkreślił także znaczenie zwalczania rosyjskich bomb lotniczych kierowanych.
„Potrzebujemy szybkich kroków, aby usunąć wszelkie ograniczenia nałożone na naszą armię” – powiedział.
Podczas spotkania przywódcy rozmawiali także o przywróceniu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
„Aby pokój powrócił tak szybko, jak to możliwe, potrzebujemy drugiego Szczytu Pokojowego w tym roku. Bardzo liczymy na wsparcie Ameryki w tej sprawie” – powiedział prezydent Ukrainy.
Joe Biden podkreślił, że Ukraina zatrzymała natarcie Rosjan w obwodzie charkowskim i spowodowała dla nich znaczne straty.
„Daliście jasno do zrozumienia, że Rosja nie wygra na Ukrainie. Ukraina wygra. Chcę, żebyście wiedzieli, że będziemy z Wami na każdym kroku” – dodał.
Prezydent USA zauważył, że ogłoszony pakiet obronny jest już ósmym, na który zgodził się po podpisaniu ustawy o bezpieczeństwie narodowym.
„Pracujemy z naszymi sojusznikami z NATO, aby zapewnić Ukrainie otrzymanie tego lata samolotów F-16 i pokażemy światu, że jesteśmy z Ukrainą teraz i w przyszłości” – powiedział Biden.
Prezydent Ukrainy spotkał się z przywódcami krajów Indo-Pacyfiku – partnerami NATO
W Waszyngtonie Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy spotkał się w pięcioosobowym formacie z przywódcami krajów Indo-Pacyfiku – partnerami NATO: prezydentem Republiki Korei Yoon Seok-yol, premierami Nowej Zelandii i Japonią Christopher Lacson i Fumio Kishida oraz wicepremierem – ministrem Obrony Australii Richard Marles.
„Ten format współpracy jest dla nas nowy. Z każdym z Waszych krajów mamy szczególne relacje i określone obszary współpracy. Ale dzisiaj możemy wspólnie omówić kwestie globalne będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” – zauważył prezydent Ukrainy.
Głowa państwa podziękowała partnerom za stałą solidarność i wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską agresją, a także za udział tych krajów w pierwszym Szczycie Pokojowym.
Na tle ciągłych ataków Rosji na infrastrukturę cywilną i ludność cywilną prezydent podkreślił, że Ukraina pilnie potrzebuje wzmocnienia obrony powietrznej za pomocą systemów obrony przeciwlotniczej i elektronicznej.
Zełenski podziękował także Australii i Nowej Zelandii za ogłoszone pakiety obronne. W szczególności Australia przeznaczyła 170 milionów dolarów. USA to największa pomoc od tego kraju od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.
Głowa państwa ukraińskiego zaprosiła Republikę Korei, Australię i Nową Zelandię do przyłączenia się do deklaracji wileńskiej G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy i rozważenia możliwości zawarcia z naszym krajem dwustronnych umów o bezpieczeństwie. Podziękował także Japonii za niedawne podpisanie odpowiedniego dokumentu.
Przywódcy omówili sytuację w regionie Indo-Pacyfiku, która szybko się zmienia i wymaga jedności w kwestiach bezpieczeństwa, i potępili niedawne porozumienie w sprawie kompleksowego partnerstwa strategicznego między Federacją Rosyjską a Chinami.
Wołodymyr Zełenski zauważył, że Ukraina jest zainteresowana zacieśnieniem współpracy z takimi organizacjami regionalnymi jak ASEAN, Forum Wysp Pacyfiku, przystępując do Kompleksowej i Postępowej Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym.
Przywódcy zgodzili się na współpracę nad regularnymi spotkaniami w formacie Ukraina + Indo-Pacyfik Czwórki (IP4).
System Patriot i wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego: Ukraina i Rumunia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie
W Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisali Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą a Rumunią.
Rumunia przeniesie na Ukrainę system Patriot, będzie wspierać ten kraj z taką samą dynamiką jak w latach 2022-2024, a także umożliwi najszybszy możliwy tranzyt całego niezbędnego sprzętu przez swoje terytorium na Ukrainę.
Cechą tego porozumienia są konkretne punkty współpracy na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. Rumunia pomoże Ukrainie w rozminowywaniu Morza Czarnego i zapewni wsparcie za pośrednictwem instrumentów UE i NATO.
Oficjalnie Bukareszt wraz z partnerami będzie także wspomagał ośrodek szkoleniowy F-16 w szkoleniu ukraińskich pilotów, przyczyniając się w ten sposób do koalicji zdolności sił powietrznych. Rumunia będzie wspierać przemysł obronny tego kraju.
Poszczególne bloki dokumentu dotyczą wywiadu i kontrwywiadu, bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa informacji, humanitarnego rozminowywania, sankcji i odbudowy Ukrainy.
Ponadto umowa przewiduje całodobowy mechanizm reagowania kryzysowego na wypadek ponownej rosyjskiej agresji na ten kraj lub znacznej eskalacji.
Ukraina i Rumunia zawarły porozumienie w sprawie bezpieczeństwa w celu wdrożenia Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy z 12 lipca 2023 r. W sumie nasze państwo podpisało już 23 dwustronne umowy o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją, Islandią, Norwegią, Japonią, USA , UE, Estonii, Litwy, Polski, Luksemburga i Rumunii.