ŚWIAT

Waszyngton. Zełenski na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina. Współpraca z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku

Szczyt NATO

Sekretarz Generalny NATO powitał prezydenta Zełenskiego na szczycie w Waszyngtonie, mówiąc: „Przyszłość Ukrainy jest w NATO!”

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powitał prezydenta Zełenskiego na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina podczas szczytu w Waszyngtonie w czwartek (11 lipca 2024 r.). Podkreślił „solidny pakiet praktycznego wsparcia NATO dla Ukrainy, obejmujący obietnicę długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa” uzgodniony w środę (10 lipca 2024 r.). „Dzisiaj wspólnie z Ukrainą podejmiemy dalsze decyzje, dając jasno do zrozumienia, że ​​wsparcie NATO jest zbudowane tak, aby było trwałe, i potwierdzając, że przyszłość Ukrainy jest w NATO” – dodał.

Jens Stoltenberg

„Dzień dobry wszystkim i witam na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.

I serdecznie witamy prezydenta Zełenskiego. Wołodymyrze, wspaniale jest Ciebie znów gościć u nas.

Na tym szczycie kładziemy podwaliny pod zwycięstwo Ukrainy; bronić dzisiaj i odstraszać jutro.

Wczoraj członkowie NATO przyjęli solidny pakiet praktycznego wsparcia dla Ukrainy, obejmujący zobowiązanie do długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa.

Dziś wspólnie z Ukrainą podejmiemy dalsze decyzje. Wyjaśnienie, że wsparcie NATO jest trwałe.

I potwierdzając, że przyszłość Ukrainy jest w NATO.”

Sekretarz Generalny NATO podsumował przełomowy Szczyt Waszyngtoński z okazji 75. rocznicy

W czwartek (11 lipca 2024 r.) Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg zakończył w Waszyngtonie Szczyt z okazji 75. rocznicy NATO. Podczas szczytu sojusznicy podjęli decyzje o dalszym wzmacnianiu odstraszania i obrony, wzmocnieniu długoterminowego wsparcia dla Ukrainy oraz pogłębieniu globalnych partnerstw.

Rano przywódcy Sojuszu spotkali się z przywódcami Australii, Japonii, Nowej Zelandii, Korei Południowej i Unii Europejskiej, aby zająć się wspólnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa i dalej pogłębiać współpracę. W obliczu rosnącego sojuszu Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej NATO coraz ściślej współpracuje z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku oraz z Unią Europejską, aby pomóc w utrzymaniu pokoju i ochronie porządku międzynarodowego opartego na zasadach. Stoltenberg podkreślił również, że Chiny w decydujący sposób umożliwiają wojnę Rosji z Ukrainą. Deklaracja Szczytu Waszyngtońskiego określa strategiczne partnerstwo między Moskwą a Pekinem jako „powód do głębokiego zaniepokojenia”.

Po południu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dołączył do przywódców państw sojuszniczych na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw i rządów. Sekretarz Generalny wskazał, że Sojusznicy w dalszym ciągu wspierają Ukrainę na jej nieodwracalnej drodze do członkostwa w NATO.

10 lipca sojusznicy zgodzili się na powołanie NATO ds. pomocy i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, aby koordynować dostarczanie sprzętu wojskowego i szkolenia dla Ukrainy. Ogłosili także zobowiązanie się do długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w wysokości co najmniej 40 miliardów euro w ciągu przyszłego roku.

„To zobowiązanie zapewni większy podział obciążeń w zakresie wsparcia wojskowego” – powiedział Stoltenberg. „Zapewni także Ukrainie niezawodne wsparcie, którego potrzebuje, aby odstraszać przyszłą agresję rosyjską i bronić się przed nią teraz i w przyszłości”. Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjął fakt, że większa liczba Sojuszników podpisała dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą, co daje ich łączną liczbę 20. Podkreślił także, że Sojusznicy zgodzili się na utworzenie w Polsce Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina.

Szczyt NATO w 2025 r. odbędzie się w Hadze w Holandii.

Jens Stoltenberg i partnerzy z regionu Indo-Pacyfiku (fot. NATO)

Szczyt w Waszyngtonie: Sekretarz Generalny podkreśla pogłębiającą się współpracę NATO z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku i UE

Jens Stoltenberg podkreślił „silną i pogłębiającą się współpracę” pomiędzy NATO i jego partnerami z regionu Indo-Pacyfiku – Australią, Japonią, Republiką Korei i Nową Zelandią – a Unią Europejską podczas szczytu w Waszyngtonie w czwartek (11 lipca 2024 r.).

Razem ze swoimi partnerami NATO „zajmie się naszymi wspólnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, w tym wojną Rosji z Ukrainą, wsparciem Chin dla rosyjskiej gospodarki wojennej oraz rosnącym wyrównaniem autorytarnych sił” – powiedział Sekretarz Generalny. „W odpowiedzi musimy jeszcze ściślej współpracować, aby zachować pokój i chronić porządek międzynarodowy oparty na zasadach” – dodał.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button