Deklaracja Szczytu NATO w Waszyngtonie została przyjęta.
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o najważniejszych zapisach deklaracji Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, która została przyjęta w Waszyngtonie.
W dokumencie znalazło się wiele punktów ważnych dla bezpieczeństwa Polski i regionu.
- Zobowiązanie do dalszego rozwoju sił wysokiej gotowości dla wypełnienia nowych planów obronnych NATO;
- Zobowiązanie do częstszego prowadzenia przez Sojusz ćwiczeń wzmacniających odstraszanie;
- Uruchomienie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie i włączenie jej do systemu Obrony NATO;
- Wskazanie, że ataki hybrydowe Rosji i jej sojuszników oraz prowokacje na granicach NATO to zagrożenie dla całego Sojuszu. Decyzja o przeciwdziałaniu tym zagrożeniom przez cały Sojusz;
- Wskazanie, że Białoruś kontynuuje wsparcie dla agresji Rosji na Ukrainę poprzez udostępnianie terytorium i infrastruktury, rozmieszczenie tam sił zbrojnych Rosji negatywnie wpływa na bezpieczeństwo NATO.
- Ustanowienie przez Pakt koordynacji wsparcia wojskowego dla Ukrainy;
- Wsparcie zbrojeniowe dla Ukrainy o wartości 40 mld euro;
- Podkreślenie postępów w tworzeniu JATEC w Bydgoszczy i ustanowienie Wysokiego Przedstawiciela NATO na Ukrainie.
Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie Polska przystąpiła do koalicji dronowej
– Wraz z 12 ministrami podpisałem na szczycie NATO w Waszyngtonie memorandum, które dotyczy działań koalicji dronowej wspierającej Ukrainę, w której uczestniczy także nasz kraj. Skoncentrujemy się na dostarczaniu armii ukraińskiej dronów różnych typów. To obecnie jedna z kluczowych zdolności, której Ukraina pilnie potrzebuje – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz po podpisaniu memorandum w sprawie koalicji dronowej.
10 lipca br., szef MON podpisał w Waszyngtonie memorandum dotyczące zasadniczych działań koalicji dronowej wspierającej Ukrainę.
Działania koalicji koncentrują się na dostarczaniu armii ukraińskiej dronów różnych typów. Jest to obecnie jedna z kluczowych zdolności, której Ukraina potrzebuje i która udowodniła swoją efektywność w wojnie na Ukrainie. Oprócz donacji, istotnym elementem będzie zaangażowanie przemysłu państw koalicji w produkcję dronów na potrzeby ukraińskie z wykorzystaniem utworzonego funduszu finansującego zakupy i dostawy dronów dla Ukrainy.
Koalicję dronową tworzą: Australia, Kanada, Dania, Estonia, Niemcy, Włochy, Łotwa, Niderlandy, Nowa Zelandia, Polska, Szwecja, Wielka Brytania i Ukraina. Państwami wiodącymi są Łotwa i Wielka Brytania
Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie kwestie związane ze wsparciem Ukrainy, jak zaznaczył na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, należą do tematów kluczowych.
– Oczekuję, iż członkowie Sojuszu podejmą ważne decyzje w sprawie dalszego zwiększania wsparcia dla Ukrainy, wzmacniania odstraszania i obrony NATO oraz pogłębiania partnerstwa z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku – mówił na konferencji przed rozpoczęciem szczytu NATO sekretarz generalny.