RÓŻNOŚCI

Warszawskie lotnisko. Podróżny z „gniazda węży” z okazami CITES

Lotnisko Chopina

Kilkadziesiąt okazów CITES zatrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

  • Nielegalne przedmioty były w bagażach Meksykanina.
  • Podróżny nie posiadał wymaganych dokumentów CITES.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowego z Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie skontrolowali mężczyznę, który przyleciał z Cancún w Meksyku. Nazwa miasta pochodzi od Kaan kuum co w języku Majów oznacza „gniazdo węży”.

Podróżny szedł korytarzem „Zielona Linia – Nic do zgłoszenia”.

Bagaże pełne okazów CITES

W bagażach podróżnego znaleziono liczne przedmioty pochodzenia odzwierzęcego, m.in. ptasie pióra, kolczyki z piór, fragmenty skór zwierzęcych, preparowane ptasie skrzydła i różne wyroby rękodzielnicze zdobione fragmentami skór egzotycznych zwierząt.

Wśród eksponatów było kilkadziesiąt okazów CITES m.in. pióra należące do papug różnych gatunków ar, indyka pawiego, bażanta królewskiego i pawia, spreparowane skrzydła drapieżnego ptaka z rzędu szponiastych, różne fragmenty skór egzotycznych należące do pytonów, kajmanów oraz jaszczurek.

Na ich przywóz, wymagane są odpowiednie zezwolenia i świadectwa CITES, których podróżny nie posiadał.

Fragmenty skór zwierzęcych (fot. KAS)

Okazy CITES na występy

Podróżny tłumaczył, że przywiezione przedmioty posłużą do ozdobienia stroju na występy, które mają przybliżyć Polakom kulturę meksykańską i aztecką, i nie wiedział, że przewóz takich przedmiotów bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony.

Konwencja Waszyngtońska w obronie zwierząt i roślin

Konwencja Waszyngtońska (CITES) reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi.

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wszystkie przedmioty wykonane ze zwierząt zatrzymano i zabezpieczono jako dowód rzeczowy w sprawie karnej.

Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowego w Warszawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button