WARSZAWA

Warszawa po burzy. Historyczne rekordy opadów

Stolica

Wielogodzinne ulewy spowodowały w kilku miejscach Warszawy zalania i podtopienia.

W nocy odbył się sztab z udziałem przedstawicieli miasta, wojewody, Straży Pożarnej, Policji. Wszystkie służby są w bieżącym kontakcie i pracują nad usuwaniem skutków ulewy.

Tej nocy żywioł uderzył w Warszawę, bijąc historyczne rekordy opadów. O bezpieczeństwo naszych domów walczyli bohaterowie minionych godzin – strażacy, policjanci, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele innych służb.

Prezydent Rafał Trzaskowski, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski razem z komendantami Policji i Państwowej Straży Pożarnej spotkali się na pograniczu Mokotowa i Wilanowa, gdzie z powodu opadów został przerwany wał Potoku Służewieckiego.

W związku z deszczami ulewnymi w Warszawie, od godziny 2 w nocy działał sztab kryzysowy. To bardzo ważne dlatego, że w takich sytuacjach najważniejsza jest koordynacja działań. Wielkie podziękowania dla wszystkich służb, i oczywiście dla straży pożarnej, która pracowała właściwie całą noc i pracuje dalej, dla policji i dla wszystkich służb miejskich.  W tej chwili trwają akcje szczególnie tam, gdzie konieczne jest odpompowywanie wody, w takich miejscach ja tutaj, ale też zalanych trasach wylotowych – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Warszawa po burzy (fot. Rafał Motyl/UMW)

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski przypominał, że jednak ważne jest stosowanie się do alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i także podkreślał rolę współpracy służb oraz administracji samorządowej i rządowej.

Prawdopodobnie do godz. 15 uda się udrożnić trasę S8 zalaną w wyniku ulewnych deszczy – poinformował wojewoda Frankowski. – Jesteśmy w kontakcie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. To nie jest odpowiedzialność miasta stołecznego, tylko poziomu centralnego – zaznaczył wojewoda mazowiecki. Dodał, że udrożnienie tras S7, S79 i S2 to z kolei kwestia kilku najbliższych godzin.

Cały czas monitorujemy sytuację. Tak jak pan prezydent wspomniał mieliśmy około tysiąca zdarzeń na terenie Warszawy. Poprosiłem tez o wsparcie komendę wojewódzką. Otrzymaliśmy pomoc w liczbie 26 samochodów, to jest 6 plutonów gaśniczych, około 120 osób. Ja na swoim terenie zwiększyłem liczbę osób na dyżurze. W kulminacyjnym punkcie pracowało około 380 osób. Działania nasze polegały przede wszystkim na odpompowywaniu wody z różnych miejsc zalanych. W tej chwili realizujemy też mniejsze podtopienia, zostało nam około 70 takich zdarzeń – powiedział komendant Stołecznej Straży Pożarnej starszy brygadier Roman Krzywiec.

Skierowałem w dniu dzisiejszym (DZISIAJ, same nieuki w Polsce – red.) blisko 400 policjantów tylko i wyłącznie do obsługi tego zdarzenia. Koncentrujemy się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom jeżeli chodzi o ruch w całym mieście, ale także dookoła Warszawy. Apelujemy do mieszkańców, aby reagowali na każde zagrożenia i takie informacje kierowali do stołecznej policji – powiedział komendant stołeczny policji inspektor Dariusz Walichnowski.

Warszawa po burzy (fot. Rafał Motyl/UMW)

Komunikacja miejska

Nie ma żadnych utrudnień w kursowaniu Metra Warszawskiego. Naziemny transport publiczny koordynowany jest z Policją tak, żeby omijał miejsca niedostępne przez zalania.

W związku z dużymi opadami atmosferycznymi występują utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. Aktualnie obowiązują zmiany:

  • tunel ul. Cierlickiej: linie 187, 401 i 517: … – Kościuszki – Dzieci Warszawy – Poczty Gdańskiej – al. Czerwca 1989 r. – Traktorzystów – Władysława Jagiełły – …
  • Trasa Toruńska: autobusy linii 112, 156, 132, 134, 186, 326, 414, 518, 705 i 735 kursują swoimi trasami podstawowymi. Przystanek Os. Potok 04 (w stronę Żoliborza i Woli) pozostaje czasowo zawieszony.

W przypadku napotkania na brak przejazdu, autobusy są kierowane na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami. Służby cały czas pracują i sukcesywnie przywracają przejazd trasami podstawowymi.

Działają kolektory Lindego Bis i Mokotowski Bis. Uruchomione zostały niemal wszystkie przelewy burzowe.

Warszawa po burzy (fot. Rafał Motyl/UMW)

Miasto czynne całą dobę

Do miejskiego Centrum Kontaktu wpłynęły 183 zgłoszenia, które w głównej mierze dotyczyły awarii i interwencji wodno–kanalizacyjnych,  a także ok. 130 zgłoszeń informacyjnych dot.  opóźnień w kursowaniu komunikacji miejskiej w związku z ulewami.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zalanych jezdni, wybijających studzienek, zalanych pomieszczeń. Odnotowano zgłoszenia, które nie dotyczyły opadów deszczu, ale miały z nimi bezpośredni związek tzn. awarie sygnalizacji świetlnej, zdarzenia drogowe, uszkodzenia infrastruktury, zanieczyszczenia jezdni.

Zgłoszenia przyjmowane były również przez poszczególne służby. I tak Miejskie Stanowisko Kierowania w  Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa  otrzymało 29 zgłoszeń, Państwowa Straż Pożarna 1000 zgłoszeń, MPWiK 62 zgłoszeń, Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 – 718 zgłoszeń, Stoen Operator 120 zgłoszeń, ZDM 9 zgłoszeń, ZTM 20 zgłoszeń (raport z godz. 05:00).

Oczyszczanie miasta

Służby oczyszczania usuwają skutki poniedziałkowych i nocnych burz. Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta monitorują stolicę pod kątem miejsc, które potrzebują najpilniejszych porządków. Po wypompowaniu wody z zalanych ulic i tuneli do pracy przystępują zamiatarki, które czyszczą nawierzchnię jezdni z zaśmieceń, jakie naniosła woda. Szczególną uwagą objęte są studzienki, na których zalegają liście, skoszona trawa czy kora. Sprzątaniem objęte są także chodniki i ścieżki rowerowe, zwłaszcza tam, gdzie ze skarp spłynęło błoto.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za 1300 km ulic krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych, więc finalnie sprzątanie może potrwać nawet kilka dni. Mieszkańcy mogą przekazywać zgłoszenia o zanieczyszczeniach po ulewach przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115, gdzie ustalony jest właściwy adresat interwencji, do którego trafia sprawa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button