W najbliższy poniedziałek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
To dzień pamięci o osobach pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale też przestroga przed nienawiścią, antysemityzmem i uprzedzeniami.
27 stycznia jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To właśnie 27 stycznia 1945 roku wyzwolono obóz Auschwitz-Birkenau, w którym byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób różnej narodowości nie doczekało wolności.
Główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbędą się w poniedziałek na terenie dawnego obozu Auschwitz-Birkenau. Oprócz ocalałych i ich rodzin, udział w nich wezmą delegacje państwowe, przedstawiciele instytucji publicznych, goście z całego świata i mieszkańcy.
Warszawa pamięta
Uroczystości związane z pamięcią o ofiarach Holokaustu będą się odbywać także w Warszawie.
– Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta, światło pamięci, przejazd symbolicznego tramwaju – to główne elementy warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, w które stolica włącza się po raz kolejny. Jest to niezwykle ważne, bo pomaga pielęgnować pamięć i służy edukacji. Stanowi też przestrogę przed nienawiścią, antysemityzmem i uprzedzeniami – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Tegoroczne obchody pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej) rozpoczną się o godzinie 13.00. W programie przewidziano m.in. modlitwę ekumeniczną, oficjalne składanie wieńców oraz występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
Światło pamięci i pusty tramwaj
Organizatorzy zapraszają także warszawianki i warszawiaków do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu poprzez zapalenie świecy w oknie o godz. 18.00.
27 stycznia, tak jak w poprzednich latach ulicami Warszawy będzie jeździł pusty tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj będzie kursować w godzinach 12.00-18.00 trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.
Do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nawiązuje również specjalny seans organizowany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W sobotę 25 stycznia. wyemitowany zostanie film dokumentalny „Powrót z innej planety” w reżyserii Assafa Lapida.
Żonkile 2025 – wolontariuszki i wolontariusze poszukiwani
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu to dobry moment, aby przypomnieć o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia pracownicy muzeum, wolontariusze oraz szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce przypomną o wydarzeniach z kwietnia 1943 roku – powstaniu w getcie warszawskim. Tego dnia będą wręczać papierowe Żonkile – symbol zrywu sprzed 82 lat.
Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy dzielą nabór na dwa etapy: do 17 lutego wolontariuszki i wolontariusze indywidualni, a od 17 lutego do 15 kwietnia będą mogły dołączać szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski. Aby zgłosić się do akcji Żonkile, wystarczy mieć ukończone 18 lat.