Jubileuszowy XX Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy 2019 roku za nami.
Podczas gali poznaliśmy laureatów i nagrodziliśmy wybitnych zawodników reprezentujących stolicę. Tytuł Najlepszego Sportowca Roku trafił do mistrza wiosła – Marcina Brzezińskiego.
– Warszawa po raz dwudziesty wybrała swoich najlepszych sportowców i trenerów. Dwadzieścia lat to godny jubileusz. Zawdzięczamy go Wam – wspaniałym mistrzom sportu. To Wasze sukcesy pozwoliły mieszkańcom Warszawy przeżywać w ubiegłym roku niezapomniane chwile dumy, radości i wzruszenia. Pokazaliście na wielu sportowych arenach swoją siłę, hart ducha i mistrzostwo. Wasze triumfy są sukcesami całej Warszawy. Dziękujemy Wam za emocje, zwycięstwa, ale przede wszystkim za naukę wiary we własne siły, wytrwałości i przekonania, że ciężka praca, wieńcząca mądrze nakreślone cele, daje fantastyczne efekty – mówiła podczas XX Gali Mistrzów Sportu Warszawy Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Znamy laureatów!
Tytuł Najlepszego Sportowca Roku trafił do Marcina Brzezińskiego, reprezentującego Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie. W sporcie warto być cierpliwym. Marcin Brzeziński, podobnie jak jego koledzy z czwórki bez sternika (Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda i Michał Szpakowski), pływał długo w ósemce. Były finały olimpijskie, brązowy medal mistrzostw świata, trzy mistrzostwa Europy. Ale dopiero, gdy wsiedli do łódki we czterech, zostali mistrzami świata – działo się to w Linzu. Wcześniej w Lucernie zajęli drugie miejsce w mistrzostwach Europy. Mają kwalifikację olimpijską, więc w Tokio cel będzie oczywisty.
O pierwszym i o kolejnych miejscach w kategorii Najlepszy Sportowiec Roku zadecydowała Kapituła Plebiscytu. Na jej czele stoi Tomasz Majewski, a w podejmowaniu decyzji pomagali mu Dorota Idzi, Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski, Erwina Ryś-Ferens, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron. Werdyktem Kapituły kolejne miejsca zajęli:
2. miejsce – Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa,
3. miejsce – Szymon Pośnik i Dominik Czaja – wioślarstwo – AZS AWF Warszawa,
4. miejsce – Magdalena Piekarska-Twardochel – szermierka – AZS AWF Warszawa,
5. miejsce – Marcin Rudawski – żeglarstwo – MKS Dwójka Warszawa,
6. miejsce – Marcin Krukowski – lekkoatletyka – KS „Warszawianka” Warszawa,
7. miejsce – Maciej Mazur – karate shinkyokushin – Bielański Klub Kyokushin Karate,
8. miejsce – Mateusz Mróz – taekwon-do ITF – Taewo Klub Wschodnich Sportów Walki,
9. miejsce – Michał Luto – sumo sportowe – UKS Niedźwiadek,
10. miejsce – Iga Świątek – tenis ziemny – Legia Warszawa Sekcja Tenisa.
Katarzyna Marszał – gwiazda tenisa stołowego zwyciężyła w kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku. Mistrzyni świata w singlu oraz mistrzyni paraolimpijska w drużynie. W czasach szkolnych grała w futbol, szczypiorniaka, siatkówkę, hokeja na trawie i pływała. Była też lekkoatletką. Wszystko to w trójkącie: rodzinne Łyszkowice – Skierniewice – Brzeziny. Wyczynowo pozostała przy ping-pongu, z wielką korzyścią dla reprezentacji Polski. Na wrześniowych mistrzostwach Europy w Helsingborgu zdobyła złoty medal drużynowo w parze z Dajaną Jastrzębską.
Trenerem Roku został Adam Skwarski – członek zarządu i koordynator sekcji wioślarskiej w klubie AZS-AWF Warszawa. Na stanowisku od 2003 roku. Wcześniej pracował z reprezentacjami Polski i Portugalii. Był szefem wyszkolenia w PZTW oraz jego sekretarzem generalnym. Człowiek, dzięki któremu bielański klub jest jedną z wioślarskich potęg.
Tytułem Sportowej Osobowości Roku została nagrodzona Joanna Pajkowska – rodowita warszawianka, którą pasja wywiodła na szerokie oceany. Pierwsza Polka, która samotnie i bez zawijania do portu opłynęła świat pod żaglami. Podróżowała na 40-stopowym jachcie „Fanfan”. Zaczęła 23 września 2018 roku w Plymouth, by po 216 dniach na morzu wrócić bezpiecznie w to samo miejsce. Taki wyczyn to perła w koronie osiągnięć żeglarza.
Wybiegaj Krew i Szpik na PGE Narodowym został laureatem w kategorii Sportowa Impreza Roku. Nie chodzi o rywalizację, życiówki, podium czy nagrody. Celem biegu jest uświadomienie, jak ważną rolę we współczesnym świecie odgrywają krew i szpik. Poprzez happening biegowy i rodzinny organizatorzy zwracają uwagę na poważny problem, że krwi nie da się wyprodukować. W imprezie uczestniczyło ponad 1200 osób. Według danych Narodowego Centrum Krwi w ciągu tygodnia poprzedzającego bieg wzrosła ilość oddawanej krwi o 17 % w skali kraju.
Nagroda w kategorii Sportowa Drużyna Klubowa Roku powędrowała do piłkarskiej Legii Warszawa. Drużyna Legii założona w 1916 roku to najpopularniejszy klub sportowy w Polsce, wicemistrz Polski Ekstraklasy w sezonie 2018/2019. Klub jest liderem tabeli wszech czasów polskiej Ekstraklasy oraz jedyną drużyną piłkarską w Polsce, która po II wojnie światowej nigdy nie spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej.
Najpopularniejszym Sportowcem Roku został Maciej Mazur – pierwszy Polak, który wszedł do finału mistrzostw świata w karate kontaktowym i zdobył srebrny medal. W Osace stoczył siedem pojedynków. Pokonał między innymi mistrza świata w kategorii do 80 kg – Japończyka Shotę Maedę. W finale nie dał rady mistrzowi w kategorii open – Japończykowi Yuji Shimamoto. Pochodzi z Kielc, ale od lat związany jest z klubem z Bielan. Miłość do karate wpoił mu ojciec – Mariusz, założyciel klubu. Maciej Mazur zaczynał w wieku pięciu lat. Po dwudziestu czterech latach treningu doszedł na szczyt.
Po raz kolejny przyznano także wyróżnienia, zainicjowane przez partnerów Plebiscytu. Laureatem tytułu Nadzieja Olimpijska została Agnieszka Kobus-Zawojska – wioślarka, zawodniczka AZS AWF Warszawa.
Radosław Kawęcki – finalista Igrzysk Olimpijskich (4 miejsce) w Londynie, trzykrotny Mistrz Świata oraz ośmiokrotny Mistrz Europy w pływaniu oraz Klub Sportowy Four Kings Warszawa, jeden z najstarszych, największy i najbardziej utytułowany klub rugby w Polsce to dwójka laureatów uhonorowanych nagrodą „Woda bez barier”.
(UMW)