POLSKAŚWIAT

W Polsce nie ma pryszczycy. O kontynuacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Ważne sprawy. 600 milionów dla rolników poszkodowanych przez suszę i powódź

Rząd podejmuje kroki w związku z zagrożeniem pryszczycą, intensyfikując kontrole na granicy ze Słowacją, Czechami i Niemcami.

Prewencyjnym badaniom poddawane będą wszystkie transporty, które docierają do Polski, a transporty z regionów ogarniętych pryszczycą nie są wpuszczane.

Nasz kraj wyprzedza działania Unii Europejskiej. Polskie działania przyniosły dobre efekty. Nie odnotowano żadnego przypadku tej choroby na terenie naszego kraju. Ponadto rząd wypłaci ok. 600 milionów złotych odszkodowań dla rolników poszkodowanych przez suszę i powódź, które dotknęły Polskę w 2024 roku. Premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów poinformował również, że zakończono negocjacje i osiągnięto korzystniejsze porozumienie z amerykańskim konsorcjum ws. budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie w Lubiatowie. Nowe warunki umowy zapewnią stronie polskiej większe bezpieczeństwo skutecznej realizacji inwestycji.

„W sprawie pryszczy robimy więcej niż wynika to z rutynowych działań”

Minister Czesław Siekierski przedstawił podczas posiedzenia Rady Ministrów szczegółowy raport działań, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło w związku z rozwojem pryszczycy na Słowacji i Węgrzech. W resorcie powołano sztab kryzysowy, który na bieżąco monitoruje sytuację i podejmuje niezbędne decyzje, by zapobiec pojawieniu sie choroby w Polsce.

Cały rząd skoncentrowany jest na działaniu, które ma zapobiec przeniesieniu się pryszczycy do Polski. […] Dziękuję za podjęte działania, które wyprzedziły działania Unii Europejskiej. Te działania przyniosły jak dotąd dobre efekty. Nie stwierdzono u nas żadnego przypadku

– zapewnił Donald Tusk po zakończonym posiedzeniu Rady Ministrów.  

Pierwsze ognisko pryszczycy wybuchło w Niemczech w styczniu 2025 roku. Potem choroba pojawiła się na Węgrzech, a także na Słowacji. W reakcji na każde z nich Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi natychmiast uszczelniało przejścia graniczne i wprowadzało zakazy przywozu zwierząt oraz produktów, które mogą przenosić wirusa pryszczycy. Szybkie działania pozwoliły skutecznie ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w kraju.  

Kontrolujemy granice przede wszystkim ze Słowacją, bo zagrożenie stamtąd jest największe. Podjęliśmy dzisiaj decyzje, że będziemy intensyfikować kontrole na granicy nie tylko ze Słowacją, ale także z Czechami i z Niemcami. Prewencyjnie badane i kontrolowane są wszystkie bez wyjątku transporty, które do Polski docierają na razie z tych trzech krajów. Transporty z regionów ogarniętych pryszczycą w ogóle nie będą dopuszczone do Polski – to oczywiste  

– mówił Prezes Rady Ministrów. 

Donald Tusk podkreślił, że sztab kierowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przygotowany na różne scenariusze rozwoju sytuacji. Głównym celem działań jest przede wszystkim ochrona Polski przed pryszczycą. Szef rządu zapewnił jednak, że rząd przygotowuje się na sytuację, gdyby przypadki tej choroby pojawiły się również w naszym kraju.  

W Polsce pryszczyca po raz ostatni wystąpiła w 1971 roku. Nie jest groźna dla ludzi.

Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 1.04.2025 r.

1 kwietnia 2025 r. odbyło się kolejne, 3-etapowe posiedzenie sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. Podkreślamy, że Polska nadal jest krajem, w którym nie stwierdzono wirusa pryszczycy, a intensyfikacja działań prewencyjnych MRiRW związana jest z zagrożeniem transmisją wirusa z krajów sąsiednich, gdzie choroba występuje. Przypominamy także, że zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne, a choroba nie powoduje zagrożenia życia człowieka.

Posiedzenie sztabu kryzysowego – 3 etapy:

1. Posiedzenie sztab kryzysowego w siedzibie MRiRW pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.

2. Zagrożenie pryszczycą jednym z tematów podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

3. Sztab kryzysowy w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) – spotkanie wiceministra Stefana Krajewskiego z wiceministrem Pawłem Bejdą (MON) oraz dowódcami służb mundurowych z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generałem Wiesławem Kukułą na czele.

Najważniejsze ustalenia z dnia 1.04.2025 r.:

  • W działania prewencyjne oraz w usuwanie skutków pryszczycy w razie jej ewentualnego wystąpienia zaangażują się funkcjonariusze służb mundurowych podległych MON i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), m.in. wojska, straży pożarnej, służby granicznej i policji.
  • Rozważane jest kolejne ograniczenie liczby przejść granicznych, przez które transporty zwierząt mogą wjeżdżać do Polski a wzmożone kontrole w wyznaczonych przejściach prowadzone we współpracy ze służbami weterynaryjnymi. Połączone patrole będą skuteczniej egzekwować obowiązujące restrykcje.
  • W przypadku wystąpienia pryszczycy wojsko będzie pomagało w transporcie i utylizacji zwierząt oraz zabezpieczaniu gospodarstw objętych kwarantanną.
  • Przypominamy: wojewodowie mają prawny obowiązek wskazywania miejsc przechowywania padliny.
  • Wzmożone kontrole prowadzone są nadal przejściach granicznych i lotniskach. W celu skutecznego blokowania transportu wątpliwych towarów, w kontrole włączone są zespoły z wyszkolonymi psami.

Pryszczyca u ludzi – ważne informacje:

  • Zachorowania na pryszczycę u ludzi są sporadyczne. Najczęściej dochodzi do nich podczas trwania epizootii u bydła.
  • Do zakażenia może dojść w wyniku spożywania surowego mleka i bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi chorych zwierząt, np. podczas dojenia.
  • Okres inkubacji wynosi kilka dni.
  • Głównym objawem są bolesne pęcherzyki na wargach, dziąsłach, policzkach i brzegach języka, rzadziej na skórze dłoni stóp, twarzy, spojówkach. Zmianom mogą towarzyszyć objawy ogólne w postaci gorączki, bólu głowy, osłabienia, trudności w połykaniu czy ślinotoku.
  • Z reguły dochodzi do samowyleczenia, a pełny powrót do zdrowia następuje po 1-2 tygodniach.

Gdzie szukać aktualnych informacji:

Wszystkie komunikaty sztabu MRiRW są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na stronie: www.wetgiw.gov.pl.

600 milionów dla rolników poszkodowanych przez suszę oraz powódź 

Premier Donald Tusk poinformował również o wypłacie odszkodowań dla rolników dotkniętych w ubiegłym roku skutkami suszy, a także powodzi, w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej. Ma to związek z przyjętym przez Radę Ministrów rozporządzeniem.

Te dwie klęski dotknęły Polskę. […] Umówiliśmy się z rolnikami na odszkodowania związane ze skutkami powodzi, skutkami suszy. To w sumie 600 milionów złotych. 350 mln dla poszkodowanych przez suszę. A dla powodzian, którzy ponieśli straty rolne w czasie powodzi, to jest 250 mln złotych

– powiedział szef rządu. 

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że te odszkodowania nie wyrównają wszystkim poszkodowanym w pełni poniesionych strat. Jednak ocena skutków tych dwóch klęsk została rzetelnie przeprowadzona przez rząd.  

Kontynuujemy budowę elektrowni jądrowej

W swoim wystąpieniu szef rządu odniósł się również do spekulacji, które pojawiły się w publicznej dyskusji, związanych z budową pierwszej elektrowni jądrowej w Lubiatowie. Zakończono negocjacje nad pomostową umową z wykonawcą. Ustala ona ramy współpracy między stronami: spółką Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel. 

Po pierwsze, kontynuujemy budowę elektrowni jądrowej. Po drugie, porozumieliśmy się z naszymi amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dużo lepsza i bezpieczniejsza z naszego punktu widzenia

– zapewnił premier.  

Donald Tusk przypomniał, że poprzedni rząd nie włączył w trakcie negocjacji Prokuratorii Generalnej, która dba o interes Skarbu Państw. Osiągnięte porozumienie i wypracowany kompromis zapewniają solidne i trwałe podstawy do dalszej partnerskiej współpracy w ramach projektu. Na sfinansowanie zlokalizowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej rząd planuje przeznaczyć z budżetu państwa 60,2 mld złotych. 

Wcześniejsze rozwiązanie stawiało nas w dużo trudniejszej sytuacji w czasie negocjacji. A przecież my negocjujemy inwestycje na dziesiątki miliardów złotych. Chcemy je wydawać w sposób racjonalny

– mówił szef rządu.  

Teraz rząd wynegocjował zdecydowanie lepsze warunki współpracy związane choćby z uwzględnionymi terminami wykonawstwa oraz karami za ich niedochowanie.  

Chcemy mieć jak najlepsze relacje z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi, ale z drugiej strony też nie chcemy, żeby Polska na tym traciła. Dziękuję za ten już dużo bardziej zbilansowany model, w którym nie będziemy mieli poczucia, że przepłacamy, bez żadnych gwarancji skutecznego wykonawstwa

– podkreślił Donald Tusk.  

Umowa pomostowa otwiera kolejny etap budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. W jej ramach kontynuowane będą prace projektowe, związane m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń oraz pogłębionymi badaniami geologicznymi na terenie inwestycji. Zaplanowane prace projektowe są kontynuowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. 

Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma zacząć działać w 2036 r. Jej budowa rozpocznie się w 2028 r. Ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) na Pomorzu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button