RÓŻNOŚCI

“Von der Leyen mogłaby równie dobrze sama złapać za piłę”. „Premierze Tusk, zaangażuj się w ochronę lasów!”

Opóźnienie w unijnym prawie dotyczącym lasów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skazała światowe lasy na kolejny rok zniszczeń w wyniku europejskiej konsumpcji, proponując opóźnienie wprowadzania flagowego rozporządzenia UE w sprawie wylesiania (European Union Deforestation Regulation – EUDR).

Rozporządzenie zacznie obowiązywać duże przedsiębiorstwa dopiero od 30 grudnia 2025, a mikro i małe od 30 czerwca 2026 roku, 12 miesięcy później niż początkowo planowano.

W najnowszej analizie Global Forest Resources Assessment (2015-2020), Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że co roku wycinany jest obszar odpowiadający mniej więcej powierzchni Portugalii – 10 milionów hektarów.

EUDR, jedno z najbardziej znaczących osiągnięć przewodniczącej von der Leyen, daje Europie narzędzie do zerwania z modelem konsumpcji i produkcji napędzającym kryzys klimatyczny i zniszczenie środowiska oraz zagrażającym prawom człowieka. Ale prace Komisji posuwały się w ślimaczym tempie, jeśli chodzi o publikację wytycznych i dokumentów technicznych potrzebnych do wdrożenia prawa. Teraz – po zapowiedzi von der Leyen – oficjalnie poddała się presji firm i rządów, które są przeciwne temu prawu.

Dyrektor polityki leśnej UE w Greenpeace, Sébastien Risso powiedział: “Ursula von der Leyen mogłaby równie dobrze sama złapać za piłę. Ludzie w Europie nie chcą produktów powstających dzięki deforestacji na półkach swoich supermarketów, ale to opóźnienie właśnie tym skutkuje na kolejne 12 miesięcy. EUDR przyjęto w grudniu 2022 roku i niewybaczalne jest, jak długo zajęło komisji przygotowanie wspierających to prawo dokumentów. Światowe lasy pilnie potrzebują ochrony, którą to prawo zapewnia.”

Organizacje apelują: Premierze, zaangażuj się w ochronę lasów!

Komentarz Krzysztofa Cibora, szefa działu kampanii w Greenpeace Polska:

„Greenpeace Polska, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaapelowały do premiera Donalda Tuska, aby zrealizował swoje wcześniejsze deklaracje i zaangażował się w ochronę lasów.

Zarówno podczas kampanii wyborczej, jak i w umowie koalicyjnej rząd, a tym samym Premier zobowiązał się do wyłączenia z wycinek 20% najcenniejszych polskich lasów. Niestety, obecnie trwający proces koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie toczy się wystarczająco sprawnie, by obietnica mogła zostać szybko zrealizowana. Lasy Państwowe torpedują kolejne kroki, które mają zapewnić ochronę lasom – nie tylko je opóźniają, ale także wprowadzają pseudorozwiązania, które tylko oddalają nas od osiągnięcia deklaracji rządu. Do tej pory tymczasową ochroną został objęty zaledwie 1% lasów, a i tak ich przyszłość nie jest pewna, ponieważ ministerstwo oddało decydowanie o nich Lasom Państwowym. Instytucji, która chce zmniejszyć ten niewielki chroniony obszar, w planowanym Turnickim Parku Narodowym aż czterokrotnie!

W czasie coraz silniejszego kryzysu klimatycznego i zalewających nas powodzi musimy chronić lasy, ponieważ to one stanowią dla nas najlepszą i najbardziej skuteczną darmową pomoc – w szczególności stare, naturalne lasy wchłaniają wodę jak gąbka, dzięki czemu chronią nas zarówno przed suszami, jak i coraz bardziej dramatycznymi w skutkach powodziami.

Premierze! W zeszłym roku mówił Pan, że patriotyzm polega na niezgodzie na wyżynanie lasów. Tymczasem polskie lasy wciąż są wycinanie niemal tak samo jak za poprzednich rządów. Czas wziąć odpowiedzialność za swoje słowa i jak najszybciej, skutecznie i trwale doprowadzić do wyłączenia 20% Polskich lasów z wycinek.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button