Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej ustawy o wolnej Wigilii.
Wniosek prezydenta nie będzie obejmował kwestii wolnej Wigilii – od przyszłego roku będzie ona dniem wolnym od pracy.
Jak poinformowała Małgorzata Paprocka, szef KPRP, Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu.
Chodzi o wątpliwości, które były podnoszone przede wszystkim podczas rozmów prowadzonych w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami pracodawców i pracowników. Jak dodała Małgorzata Paprocka, w ich trakcie podnoszono kwestie braku konsultacji ustawy i zaskoczenia obu stron tymi przepisami.
– Organizacje pracowników, przede wszystkim „Solidarność”, kładły nacisk na dyskryminacyjny charakter ustawy wobec pracowników zatrudnionych w handlu. W związku z tym Prezydent zdecydował, że ustawa będzie poddana kontroli przez TK, ale w trybie następczym, czyli ustawa wchodzi w życie, ale punktowo, w tych aspektach, które budzą duże zaniepokojenie partnerów społecznych, zostanie skierowana do TK – powiedziała Paprocka.
Pod koniec listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, zgodnie z którą od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych. Ponadto nowela przewiduje, że od 2025 r. trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.
W pierwszej połowie grudnia Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego pracowników i pracodawców na konsultacje społeczne w sprawie tej noweli. Otwierając dyskusję, prezydent zwrócił uwagę, że podczas parlamentarnych prac do projektu ustawy – pozytywnie przyjętego przez pracowników handlu – naniesiono poprawki i ustawa w ostatecznym kształcie nie jest już tak korzystna dla pracowników handlu: w Wigilię zwykle pracują oni zwykle krócej, a pracując (w zamian za wolną Wigilię) w dodatkową niedzielę grudnia będą pracować w pełnym wymiarze, czyli o kilka godzin dłużej. – Nam się to po prostu nie opłaca i czujemy się trochę oszukane – cytował swoje rozmówczynie pracujące w handlu.
Andrzej Duda przypomniał, że konsultacje społeczne, do jakich doszło w Pałacu Prezydenckim, były jedynymi w tej sprawie. – Głosy były rozdzielone po połowie – przekazał Andrzej Duda.
Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia – wigilii Bożego Narodzenia – dniem wolnym od pracy.
Zmiany w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni przewidują, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w kolejne trzy niedziele poprzedzające wigilię Bożego Narodzenia.
Jednocześnie regulacja wskazuje, że pomimo tego, że trzy niedziele poprzedzające wigilię Bożego Narodzenia będą zwolnione z zakazu handlu, to pracownik lub zatrudniony może wykonywać w tym czasie pracę w handlu oraz wykonywać czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele.
Lewica napisała na X:
„Mamy to! Prezydent podpisał ustawę Lewicy o Wolnej Wigilii, dzięki której przyszła Wigilia i każda kolejna będą wolne od pracy!
Dodatkowo, dzięki nam pracownicy handlu mają gwarancję, że w grudniu nie przepracują więcej niż 2 niedziele. To dobre, propracownicze rozwiązanie.
Spełniamy kolejną obietnicę! Dziękujemy za tak szerokie poparcie ustawy!”
Magda Biejat z Lewicy:
„Udało się! Prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii! Od 2025 r. pracownicy i pracowniczki będą mogli cieszyć się wolnym 24.12. A Dzięki poprawce, którą wprowadziliśmy w Senacie, pracownicy handlu nadal nie będą mogli pracować więcej niż 2 niedziele w grudniu!”
Biejat apeluje do prezydenta: Nie ma się nad czym zastanawiać, czas podpisać ustawę o wolnej Wigilii
„Ustawa o wolnej Wigilii przeszła w Sejmie ogromną większością głosów w Sejmie i w Senacie. W izbie wyższej udało nam się przekonać do pewnego kompromisu, udało nam się przekonać senatorów z Paktu Senackiego oraz z PiS, aby poparli poprawkę, która zabezpiecza interesy pracowników handlu.
Pomimo tego, że poziomie Sejmu wpisano dodatkową niedzielę handlową w grudniu, to w Senacie wprowadziliśmy zasadę, iż żaden pracownik nie będzie w tym miesiącu pracował więcej niż dwie niedzielę handlowe. A więc w tej kwestii sytuacji się nie zmieni. Zmieni się natomiast dla wszystkich pracowników, dla 15 mln osób, w tym sensie, że w tym roku możemy mieć ostatnią w historii Polski pracującą Wigilię.
Na tą informację czekają miliony Polek i Polaków, ponieważ niezależnie od tego czy jesteśmy wierzący, czy też niewierzący to spotykamy się z rodziną i marzymy o tym, aby nie musieć już pracować w Wigilię. To najbardziej rodzinne święto, dlatego też apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, aby dłużej nie czekał. Nie ma się nad czym zastanawiać, czas podpisać ustawę o wolnej Wigilii. Polkom i Polakom należy się ten prezent na święta.”
Magdalena Biejat, senator i kandydatka na prezydenta RP