TRÓJMIASTO

Ustawa metropolitalna dla Trójmiasta odrzucona. Region stracił 200 mln zł

Jak głosowali pomorscy posłowie?

W piątek, 29 października, Sejm zajął się ustawą metropolitalną dla województwa pomorskiego.

Ustawa została odrzucona. Za odrzuceniem głosowali m.in. wszyscy pomorscy posłowie PiS. Zatem około 200 milionów złotych rocznie nie trafi do tego regionu.

28 czerwca 2021 roku minęło pięć lat, odkąd samorządy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot rozpoczęły dążenia do prawnego usankcjonowania metropolii na Pomorzu.

– Dotarliśmy bardzo daleko. Projekt ustawy o związku metropolitalnym, jako senacka inicjatywa ustawodawcza, jest w Sejmie i czeka na skierowanie pod głosowanie – mówił mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Rady OMGGS.

W piątek, 29 października, Sejm głosował nad wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: „Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim”.

Wniosek został odrzucony. Za odrzuceniem głosowali m.in. pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Projekt poparło 208 posłów, przeciw było 228. Przeciwko zagłosowali wszyscy obecni na sali posłowie PiS – 223 osoby. Wśród nich było 8 posłów PiS z Pomorza. Za głosowali wszyscy posłowie z Koalicji Obywatelskiej, dwóch z Konfederacji, posłanka Porozumienia. W głosowaniu udziału nie brali Jarosław Sellin (PiS) i Marek Biernacki (Koalicja Polska).

Stało się tak mimo, że posłowie Kacper Płażyński, Tadeusz Cymański czy Kazimierz Smoliński, wcześniej publicznie deklarowali, że poprą tę ustawę.

Jacek Karnowski, szef OMGGS skomentował na swoim FB:

„Hańba! Pomorscy posłowie PiS przeciw ustawie metropolitalnej dla Pomorza! Przeciw dodatkowym środkom dla swoich mieszkańców. Przykład kiedy partyjniactwo i hipokryzja przeważa nad miłością do swojej małej ojczyzny…”

Już 5 lat starań o ustawę metropolitalną. “Bez metropolii nie będzie możliwy dalszy rozwój Pomorza”

Dlaczego ustawa metropolitalna jest tak ważna dla Pomorza tłumaczył niedawno Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo:

– Ustawa metropolitalna to narzędzie do większych pieniędzy, a to oznacza lepszą komunikację, lepsze drogi, a więc wszystko to, co służy naszym mieszkańcom w drodze do pracy, do szkoły, na uczelnię. Dlatego zabiegamy o to, żeby obszar metropolitalny uzyskał narzędzia w formie ustawy.

O uchwalenie ustawy zabiegały nie tylko samorządy ale także środowisko naukowe – wybitni eksperci, szefowie wszystkich najważniejszych polskich jednostek badawczych ds. rozwoju regionalnego oraz rektorzy trójmiejskich uczelni.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button