W sobotę Lech Wałęsa obchodził 75. urodziny.
Sobotnia uroczystość na cześć jubilata odbyła się w Operze Bałtyckiej i zgromadziła około 500 gości. Wśród składających życzenia byli: Donald Tusk, Andrzej Rzepliński, Jan Rulewski, Maja Komorowska, Wiktor Zborowski, Henryka Krzywonos, Jan Lityński, Jarosław Kurski….
Życzenia jubilatowi składał tego wieczoru m.in. Donald Tusk przewodniczący Rady Europejskiej i były premier RP. Prezentem z Brukseli był dyplom z podpisami niemal wszystkich przywódców Unii Europejskiej. Na pamiątkowym dokumencie brakuje podpisów premiera Mateusza Morawieckiego oraz Viktora Orbana premiera Węgier.
– Przywiozłem dokument, który potwierdza, że w dniu 75. urodzin ma pan więcej przyjaciół niż kiedykolwiek, i tutaj, i w Europie – powiedział Donald Tusk składając życzenia jubilatowi. – To, co pan zrobił, było najpiękniejszym przeżyciem dla wszystkich Polaków. Solidarność i prawda zwyciężyły bez rozlewu krwi. Można powiedzieć: Dał nam przykład Lech Wałęsa, jak zwyciężać mamy.
„Lechowi Wałęsie, bohaterowi polskiej i europejskiej solidarności, pierwszemu prezydentowi odrodzonej Rzeczypospolitej, najwyższe wyrazy uznania i wdzięczności w 75. rocznicę urodzin i 35. rocznicę przyznania pokojowej nagrody Nobla. Europa pamięta” – tak napisano na dyplomie, podpisanego przez przywódców Unii Europejskiej.
Na dyplomie widać podpisy przywódców z:
Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czechów, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoch i Zjednoczonego Królestwa.
Antonio Tajani, Jane-Claude Juncker, Federica Mogherini i Donald Tusk.
W kolejce do laureata Pokojowej Nagrody Nobla ustawili się m.in. ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Polsce – Georgette Moshbacher i Jonathan Knott, były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, aktorzy Maja Komorowska i Wiktor Zborowski, Henryka Krzywonos, Jan Rulewski, Jan Lutyński, Bartosz Arłukowicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dzieci i wnuki jubilata.
– Tak wielu gości jak dzisiaj chyba jeszcze nie miałem. Dziękuję wam. Czas szybko płynie, mój dobiega końca. To, co było dobre do końca XX wieku, nie pasuje do współczesności – mówił Lech Wałęsa. – Teraz musimy uzgodnić fundamenty nowych czasów. Musicie wyciągnąć wnioski i budować na uzgodnionych wartościach… Jak poradzimy sobie z populizmem i nieuczciwością polityków?
Koncert na Wstążki i otwarcie Szlaku Wolności – w 35.lecie Nobla dla Lecha Wałęsy
Imponującą instalację projektu Jerzego Janiszewskiego dedykowaną Lechowi Wałęsie w 35-lecie przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla oglądać można od 29 września na Targu Węglowym. Tego samego dnia zainaugurowano gdański Szlak Wolności i Lecha Wałęsy, który prowadzić będzie przez miasto śladami bohatera “Solidarności”.
Tego samego dnia, na ścianie plebanii kościoła św. Brygidy przy ul. Profesorskiej odsłonięto pierwszą tablicę Szlaku Wolności Lecha Wałęsy.
(własne,UMG)
Gdyby przedstawiciele państw rozumieli zdradę Wałęsy narodu Polskiego, z pewnością nie podpisali by owego papieru, a że nie podpisał nasz premier, to bardzo dobrze, niby czemu miałby swym podpisem hołubić konfidenta. Nie dość że się sam zgnoił, to jeszcze otacza się tymi, którym się wysługiwał.