6 sierpnia na świat przyszedł osioł somalijski.
Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego liczebność w naturze szacuje się na kilkaset sztuk.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiołki somalijskie przyszły na świat tylko w 8 ogrodach zoologicznych na świecie.
Na wolności osły somalijskie (Equus africanus somaliensis) występują jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Są nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Głównym zagrożeniem dla tego zagrożonego gatunku jest człowiek i zmiany klimatyczne. Osły somalijskie w Polsce hodowane są tylko w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku, Zamościu i w Warszawie. W chwili obecnej maluch nie odstępuje swojej mamy na krok i spędza z nią czas w cieplutkiej stajence, ale już po woli poznaje również swój wybieg zewnętrzny.
- Środowiskiem jego życia są tereny pustynne i półpustynne i z tego względu gatunek ten ma specyficzne wymagania pokarmowe i jest bardzo wytrzymały na brak wody. Odżywia się przede wszystkim trawami i roślinnością pustynną. Przystosowaniem do życia w skrajnych warunkach pustynnych jest silny przewód pokarmowy i odpornościowy oraz duże uszy, które usuwają nadmiar ciepła zapobiegając w ten sposób przegrzaniu.
- Charakteryzuje się jasnopopielatym ubarwieniem sierści i poprzecznym, czarnym pręgowaniem na kończynach.
- Osioł somalijski osiąga 140 cm wysokości w kłębie i wagę ok. 275 kg.
- Po ciąży trwającej 11 m-cy samica rodzi jedno młode, które dojrzewa pomiędzy 2 a 3 rokiem życia.
- Dzikie osły żyją w stadach składających się z 10 do 15 osobników, których przewodnikiem jest najbardziej doświadczona samica.
- Podobnie jak inne koniowate osły somalijskie są zawsze czujne i mają dobrze rozwinięte zmysły węchu i słuchu.
Hodowlę osłów somalijskich płockie ZOO rozpoczęło w 1999 r. Od tego momentu na świat przyszło 8 maluchów. Nasze stado liczy aktualnie 5 osobników (1 samiec, 3 samice i 1 młode). Płeć najmłodszego mieszkańca jeszcze nie jest znana.