W tym roku mija pięć lat od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Obchody 5. rocznicy miały szczególną oprawę. Głównym punktem uroczystości był sobotni wiec w miejscu tragedii na Targu Węglowym, w którym uczestniczył premier Donald Tusk.
– Paweł Adamowicz chciałby dzisiaj, żebyśmy my wszyscy tu w Gdańsku i w całej Polsce byli uśmiechnięci. To nie jest łatwe. Zebraliśmy się dzisiaj w naszym, także w moim ukochanym mieście, po to, żeby przypomnieć całej Polsce i Europie o tym tragicznym zdarzeniu. Powodem naszego spotkania jest tragiczna śmierć. Jest brutalny zamach na prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dlaczego mielibyśmy się zatem uśmiechać? Paweł chciałby tego. I chciałby, i jesteśmy mu to winni wszyscy bez wyjątku, aby spotykając się co roku w miejscu jego tragicznej śmierci, żebyśmy myśleli, żebyśmy mówili o przyszłości, nie tylko o tym, co się zdarzyło – mówił premier, wspominając swojego przyjaciela.
– Będę do końca życia pamiętał te słowa, mojej i jego, ulubionej pieśni, w której prosimy Boga (Serio? Gdzie jest areligijność? Polska świeckim krajem? – red.), aby nas uchronił od pogardy i od nienawiści – Paweł swoją ofiarą pomaga chronić każdego z nas z osobna. Tak jak w jego marzeniach Gdańsk, tak i cała Polska mogą i muszą być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści – mówił polityk.
????️ Premier @donaldtusk podczas obchodów 5. rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w #Gdańsk: Nie spoczniemy dopóki Polska i ???????? naród będą wolne od pogardy i nienawiści. pic.twitter.com/UYaY5whqci
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 13, 2024
Jak podkreślił, ta tragiczna śmierć nadała głęboki sens przekonaniu, że cała Polska może być i musi być miejscem dla ludzi, którzy wyzbyli się pogardy i nienawiści.
„Światełko dla Pawła Adamowicza” – obchody w Gdańsku
Centralnym punktem obchodów 5. rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza było „Światełko dla Pawła Adamowicza” z udziałem Tuska, rodziny zmarłego prezydenta i prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
Podczas uroczystości odtworzona została pieśń „Sound of Silence”.
– Pawle, przyrzekam Tobie i myślę, że mogę to zrobić w imieniu nas wszystkich, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, że polski naród będą wolne od pogardy i nienawiści, będą wolne od kłamstwa, że już nigdy złe słowo nie zabije żadnego uczciwego człowieka – podkreślił premier.