W przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy.
Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy w tym roku otrzymali Powstańcy Warszawscy: Barbara Gancarczyk, Stefan Meissner, Anna Stupnicka-Bando, Zbigniew Rylski oraz Andrzej Poczobut – polsko-białoruski dziennikarz i opozycjonista. Nagrodami m.st. Warszawy odznaczono 36 osób i organizacji.
1 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Warszawy. Z tej okazji w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy. Wydarzenie stanowiło także jeden z elementów obchodów 80. rocznicy wybuchu zrywu z sierpnia 1944 r.
– 80. rocznica Powstania Warszawskiego jest czymś absolutnie szczególnym. Mówimy oczywiście o walce o wolność, ponieważ bez Powstania Warszawskiego nasza wolność wyglądałaby zupełnie inaczej. Jestem głęboko przekonany, że gdyby nie było Powstania Warszawskiego dziś nie bylibyśmy bezpieczni – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
– Mówimy o tych wartościach, które przyświecały Powstańcom i które przekazują z pokolenia na pokolenie: solidarności i koleżeństwie. Dzisiaj na tej uroczystej sesji chciałbym powiedzieć o czymś, o czym jeszcze nie mówiłem – o miłości do naszego miasta. Wszyscy nasi Honorowi Obywatele kochali i kochają Warszawę, tak jak Powstańcy, którzy oddali całe swoje życie naszemu miastu, aby Warszawa wyglądała tak jak dzisiaj – dodał prezydent stolicy.
Honorowi Obywatele Warszawy
Podczas sesji uroczyście przyznano tytuły Honorowego Obywatelstwa m.st. Warszawy dla osób, którym Rada Miasta uchwalił je w czerwcu 2024 r. Tytuł ten stanowi wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Jak dotąd przyznano go 98 osobom z czego w 2023 r.– dwóm, a w 2024 r. – pięciu.
Na dzisiejszej sesji wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Trzaskowskiego i przewodniczącej Ewy Malinowskiej-Grupińskiej odebrali je Barbara Gancarczyk, Stefan Meissner, Anna Stupnicka-Bando, Zbigniew Rylski. Odznaczenia nie mógł odebrać Andrzej Poczobut, więziony przez reżim Łukaszenki.
– W swoich działaniach dajemy także nadzieję innym, dlatego Honorowym Obywatelem został Andrzej Poczobut. Jedyne co możemy zrobić w momencie, kiedy ktoś za swoje poglądy siedzi w więzieniu, skazany przez dyktatora, to dodać mu trochę otuchy. Walka o wolność, o zasady i godność opłaca się, bo na końcu jest sprawiedliwość, a tego typu postawy są doceniane przez historię i kolejne pokolenia – dodał prezydent Warszawy.
W hołdzie warszawskim Powstańcom
– W przededniu 80. rocznicy Powstania Warszawskiego mamy okazję częściej wsłuchiwać się w słowa Powstańców, ich świadectwa pozwoliły uchronić od zapomnienia nie tylko wydarzenia sprzed 80 lat, ale także postaci żołnierzy biorących udział w walkach oraz mieszkających wtedy w Warszawie cywilów. To, że możemy pogłębiać naszą wiedzę o tragicznych losach miasta dzięki relacjom z osobistych przeżyć, relacjom spisywanym także przez niektórych uczestników dzisiejszej uroczystości ma ogromne znaczenie w kształtowaniu patriotycznej świadomości przyszłych pokoleń – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
W tym roku wśród uhonorowanych tytułem Honorowego Obywatela Warszawy znalazło się czworo Powstańców. Jest wśród nich Barbara Gancarczyk – architektka i projektantka warszawskich osiedli mieszkaniowych. Maturę zdała na tajnych kompletach, a następnie rozpoczęła studia u prof. Stefana Bryły, dziekana tajnego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W czasie Powstania Warszawskiego walczyła m.in. w rejonie ulic: Świętojańskiej, Dziekanii, Jezuickiej, Brzozowej. Podczas ciężkich walk o Katedrę św. Jana przy ul. Świętojańskiej, wraz z koleżanką pomogła wynieść Cudowny Krucyfiks Baryczkowski z Kaplicy Baryczków.
Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy otrzymał także Stefan Meissner, który we wrześniu 1939 r. brał udział w cywilnej obronie Warszawy. W czasie Powstania walczył o hotel Astoria, koszary policji przy ul. Ciepłej, Dworzec Główny, restaurację „Żywiec” oraz gmach PAST-y przy ul. Zielnej. Po wojnie był wybitnym specjalistą w dziedzinie zarządzania zakładami produkcyjnymi.
Kolejnym odznaczonym został ppłk. Zbigniew Rylski urodził się w Lidzie. II wojna światowa zastała go na Wołyniu. W jego życiorysie jest wiele bohaterskich czynów, odwagi i poświęcenia dla drugiego człowieka. W 1940 r. wstąpił do Szarych Szeregów, w czasie Powstania Warszawskiego przeszedł cały szlak bojowy z batalionem „Parasol”. Brał udział w obronie Pałacyku Michla i cmentarzy wolskich, stając się symbolem nieugiętości i bohaterstwa.
Czwartą Honorową Obywatelką Warszawy jest Anna Stupnicka-Bando – lekarka, prezeska Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W czasie wojny wraz z mamą udzielały pomocy Żydom, a w czasie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka wykazała się niezwykłym bohaterstwem.
Wyróżniono także Andrzej Poczobut to polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger oraz społecznik. Działał w Związku Polaków na Białorusi – organizacji nieuznawanej i prześladowanej przez reżim Łukaszenki. W czasie swojej działalności zawodowej stał się symbolem niezłomnego ducha oraz nieugiętej walki o prawdę i wolność słowa. Zaangażowany w obronę praw człowieka oraz pracę na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego Polaków na Białorusi.
Nagrody m.st. Warszawy
Na sesji wręczono również Nagrody m.st. Warszawy. W tym roku było to w sumie 36 wyróżnień dla osób fizycznych, organizacji i inicjatyw działających na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Wiesław Budzyński – dziennikarz i pisarz, autor książek o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Maria Dąbrowska-Majewska pedagożka, resocjalizatorka i organizatorka praskich bibliotek sąsiedzkich, Krystyna Kofta – pisarka i felietonistka, Grzegorz Piątek – historyk architektury, pisarz oraz organizacje takie jak Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Klub Sportowy TAZARO czy Powiślańska Fundacja Społeczna
Sylwetki Honorowych Obywateli Warszawy znajdują się na stronie Rady m.st. Warszawy Honorowi Obywatele – Rada Warszawy