RÓŻNOŚCI

Upoluj nurdle nad Bałtykiem! Są zagrożeniem dla ryb i ptaków morskich

Polowanie na nurdle

Trwa polowanie na nurdle, tj. plastikowe kuleczki nad Bałtykiem.

Czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, wielkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata. Ten półprodukt do produkcji plastiku stanowi ogromne zagrożenie dla ryb i ptaków morskich, które często mylą je z pokarmem i zjadają. Ponadto, jak każdy plastik, nurdle nie znikają – po prostu rozdrabniają się na coraz mniejsze cząsteczki i wraz z prądami morskimi krąży po całej Ziemi.

Od niedawna Instytut Oceanografii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) prowadzi badania na temat występowania nurdli w ekosystemie Morza Bałtyckiego. W ramach tzw. nauki obywatelskiej, zachęcamy wszystkie osoby, które chcą zapolować na nurdle, do wspólnego zbierania materiału do badań. Możesz ich szukać w dniach 17-24 lipca w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu, ale możesz też to robić samodzielnie i wesprzeć projekt badawczy PAN.

Strefa Greenpeace #BezPlastiku

W godzinach od 10.00 do 18.00 zapraszamy do rodzinnej strefy Greenpeace #BezPlastiku.

– Międzyzdroje 20-21 lipca, plac hotelu Vienna House Amber Baltic,
– Kołobrzeg 23-24 lipca, przy molo.

Dwa razy dziennie, o godz. 12:00 i 16.00, Greenpeace zaprasza na wspólny spacer po plaży i jej okolicach. Podczas spacerów będziecie zbierać wszystkie śmieci.

Nurkowanie #BezPlastiku

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Dlatego zapraszamy wszystkich nurków do udziału w akcji Bałtyk #BezPlastiku – wspólnie posprzątajmy bałtyckie dno i sprawdźmy, jakie śmieci są głównym źródłem problemu.

Razem ze szkołami nurkowymi z polskiego wybrzeża zapraszamy do udziału w akcji oczyszczania dna Bałtyku z plastikowych (i nie tylko!) śmieci w Kołobrzegu.

Będąc na plaży, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, żeby zorientować się, że w piasku znajduje się masa fragmentów plastiku, szkła, kapsli, filtrów papierosowych i innych śmieci. Jednak sprawdzenie, co z tych śmieci ląduje również na dnie morza, nie jest już takie proste.

Termin i miejsce

– 24 lipca w Kołobrzegu przy molo, start godz. 16:00

Dla każdego uczestnika i uczestniczki przewidziane są pamiątkowe upominki.

Jak wziąć udział w badaniu nurdli?

Niezbędne przybory:

sitko z dziurkami ok. 2mm – wystarczy kuchenny durszlak!
miarka
woreczki lub koperty na znalezione nurdle
długopis
kartka do opisania tego, co znajdziesz.

  • Pójdź na plażę i wydziel sobie obszar o wymiarach 1 m x 1m – to będzie Twój teren badawczy.
  • Zanurz sitko w piasku na głębokość 3 cm i sprawdź, czy po przesianiu piasku zostają w nim nurdle.
  • Przebadaj sitkiem całą powierzchnię swojego poletka badawczego.
  • Jeśli są – włóż je do woreczka/koperty z kartką możliwie dokładnie opisującą lokalizację Twojego terenu badawczego, głębokość znalezienia nurdli i datą znalezienia. Jedna koperta powinna zawierać nurdle z jednego poletka badawczego.
  • Jeśli nie masz pewności, czy to, co widzisz, jest nurdlem, zapakuj wszystko. My to sprawdzimy.
  • Jeśli nie ma – zanotuj lokalizację swojego badania z informacją o braku nurdli, prześlij tę informację mailem na adres info.poland@greenpeace.org 
  • Opisane woreczki przynieś do naszej strefy #BezPlastiku w Gdańsku, Kołobrzegu lub Międzyzdrojach, a jeśli robisz badanie gdzie indziej, prześlij nam woreczki na adres: Greenpeace Polska, Altowa 4, 02-386 Warszawa z dopiskiem „Nurdle” i swoimi danymi kontaktowymi. My przekażemy je do IO PAN.
  • Dzięki! Twoje poszukiwanie nurdli przyczyniło się do badań dążących do ratowania naszej planety przed nadmiarem plastiku

Nurdle mogą mieć różne kolory i odrobinę różnić się wielkością. Mogą wyglądać na przykład tak:

Nurdle mogą mieć różne kolory i odrobinę różnić się wielkością. Mogą wyglądać na przykład tak (fot. org.)

(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button