Orlando Bloom ma na swoim koncie wiele ról filmowych, za które go pokochaliśmy. Jednak najważniejszą w jego życiu jest bycie ojcem Flynna i Daisy.
Aktor angażuje się w działania, mające na celu pomoc wszystkim dzieciom na świecie – jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.
Aktor spędził na Ukrainie trzy dni, podczas których odwiedził Kijów, Irpień i Demydiw. W trakcie swojej wizyty, spotkał się z dziećmi i ich rodzinami, cierpiącymi na skutek działań wojennych w kraju.
Dla dzieci, które przez ostatnie 13 miesięcy żyją w ogarniętym wojną kraju, spędzenie czasu z idolem, który ma twarz Legolasa i Willa Turnera, a przy tym potrafi się świetnie bawić, to chwila wytchnienia i beztroski. Aktor poświęcił czas dzieciom w punktach Spilno w Kijowie i Irpinie, który w pierwszych dniach wojny został prawie całkowicie zniszczony. To właśnie tam, dzięki wsparciu UNICEF, piwnica lokalnej szkoły została przekształcona w schron przeciwbombowy. Dzięki temu dzieci mogą uczyć się nawet wtedy, gdy wokół rozbrzmiewa przenikliwy i przerażający dźwięk syren alarmowych.
Orlando Bloom bawił się z dziećmi i rozmawiał z ich rodzinami w punktach Spilno w dwóch miastach Ukrainy. „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie” lub „razem”. Celem, który przyświecał nam przy ich tworzeniu jest zapewnienie kompleksowego i długofalowego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, pomocy prawnej, edukacyjnej i społecznej dla najbardziej potrzebujących rodzin, które zostały dotknięte skutkami wojny na Ukrainie. Spilno zapewniają również bezpieczną przestrzeń do integracji z lokalną społecznością. Zlokalizowane w miejscach takich jak domy kultury, oferują szeroki zakres zajęć i wsparcia dla dzieci i dorosłych. Punkty Spilno działają również w Polsce: w Lublinie, Poznaniu, Białymstoku, Katowicach, Gdyni oraz Łodzi.
„Niektóre z dzieci, które spotkałam – na przykład 10-letnia Hanna z Wołnowachy w obwodzie donieckim – miały ograniczony dostęp do bezpośredniej edukacji przez ponad rok” – powiedziała Bloom. „Chociaż UNICEF pomaga zapewnić dzieciom możliwość nauki online, wciąż brakuje im kluczowego doświadczenia, jakim jest interakcja z kolegami z klasy i nauczycielami. Szczególnie w przypadku młodszych dzieci te interakcje są kluczowe dla ich rozwoju emocjonalnego i poznawczego i nie można ich zastąpić ekranem komputera”.
– Kiedy w 2016 roku po raz pierwszy przyjechałem do Ukrainy, zobaczyłem, jak katastrofalne skutki na dzieciach i ich rodzinach wywiera wojna oraz jak kluczowe dla ich dobrostanu jest wsparcie psychospołeczne i edukacja. Teraz, gdy dzieci w całym kraju cierpią, ta pomoc jest ważniejsza niż kiedykolwiek – powiedział Orlando Bloom.
Sytuacja na Ukrainie
Szacuje się, że 1.5 mln dzieci jest narażonych na depresję, lęki i inne zaburzenia zdrowia psychicznego, które mogą mieć długotrwały wpływ na ich dobrostan.
Wojna jest również ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci oraz ciągłości ich edukacji. W ciągu ostatnich 13 miesięcy tysiące szkół na Ukrainie zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych przez bombardowania, sprawiając, że prawie 2.7 mln ukraińskich dzieci zostało zmuszonych do nauki zdalnej lub hybrydowej. W krajach, które przyjęły uchodźców, ponad 60% dzieci z Ukrainy nie zostało włączonych w krajowe systemy edukacji.
Według najnowszych danych UNICEF, dzieci w wieku przedszkolnym tracą najwięcej, gdy wojna zakłóca ich edukację. Działania wojenne pozbawiają je szans na rozwinięcie kluczowych umiejętności, które na dalszych etapach nauki są niezbędne.
– Przede wszystkim wojna musi się skończyć. Dzieci potrzebują długotrwałego pokoju, żeby były w stanie odzyskać swoje dzieciństwo, wrócić do normalności i zacząć odzyskiwać siły – powiedział Orlando Bloom
Dobro dzieci oraz ich prawa były również kluczowym tematem podczas spotkania Orlando Blooma z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Co dla dzieci z Ukrainy robi UNICEF?
Przez ostatni rok zapewniał dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, wsparcia psychologicznego, żywności, wody i odpowiednich warunków sanitarnych. Zadbał o wsparcie psychologiczne 2.9 mln dzieci i ich opiekunów oraz pomoc dla ofiar przemocy ze względu na płeć dla 352 tys. kobiet i dzieci. Ponadto, 4.6 mln ludzi otrzymało dostęp do bezpiecznej wody pitnej, a 4.9 mln opiekę zdrowotną.