ŚWIAT

Ukraina. Niezapowiedziana wizyta szefa Pentagonu Lloyda Austina w Kijowie. Nowy pakiet pomocy od USA

USA - Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z ministrem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem, który niespodziewanie przybył z wizytą do tego kraju.

W amerykańskiej delegacji uczestniczyli także Dowódca Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych USA i Naczelny Dowódca Połączonych Sił NATO w Europie Christopher Cavoli.

Wizyta Austina (20 listopada) jest jego trzecią wizytą na Ukrainie w roli sekretarza obrony i drugą od czasu inwazji Rosji.

„Chciałem zapewnić przywódców, że Stany Zjednoczone Ameryki będą nadal wspierać Ukrainę” – powiedział. „Rozmawialiśmy o tym, co będziemy nadal robić, aby upewnić się, że mają wszystko, czego potrzebują, aby odnieść sukces na polu bitwy”.

Dodał, że dyskusje były dla przywódców okazją do ponownego skupienia się i zapewnienia zgodności pomiędzy bieżącymi operacjami a celami na polu bitwy.

Od początku wojny Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości 44,2 miliarda dolarów.

Wizyta Austina ma miejsce w momencie, gdy Kongres rozwiązuje prośbę prezydenta Joe Bidena o dodatkowe fundusze w celu dalszego wspierania Ukrainy.

Podczas gdy Kongres w dalszym ciągu pracuje nad wnioskiem, Austin wyraził pewność, że obie izby Kongresu cieszą się ponadpartyjnym poparciem dla Ukrainy.

„Wiem, że jest kilka rzeczy, nad którymi musimy jeszcze popracować, aby uzyskać akceptację dodatkowego wniosku” – powiedział. „Będziemy nadal współpracować z Kongresem, aby to osiągnąć”.


Sekretarz dodał, że konieczne jest dalsze wsparcie dla Ukrainy.

„To, co się tutaj dzieje, ma znaczenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego świata” – powiedział Austin. „Chodzi o porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Chodzi o to, aby… nie żyć w świecie, w którym dyktator może pewnego dnia obudzić się i podjąć decyzję o aneksji majątku swojego pokojowego sąsiada. To nie jest świat, w którym chcemy żyć”.

Zełenski do Austina

Głowa państwa wyraziła wdzięczność prezydentowi Stanów Zjednoczonych, jego administracji, obu izbom Kongresu i całemu narodowi amerykańskiemu za stałe, silne wsparcie Ukrainy, przede wszystkim militarne, co jest bardzo ważne w obliczu zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej agresji. Odnotowano wiodącą rolę USA w tworzeniu międzynarodowej koalicji na rzecz pomocy obronnej dla tego kraju.

„Jesteśmy niezmiernie wdzięczni prezydentowi Joe Bidenowi. Jest dla nas bardzo ważne, że USA są z nami. Liczymy na Wasze wsparcie i jesteśmy dumni, że jesteście z nami” – podkreślił.

Wołodymyr Zełenski podkreślił wagę wizyty amerykańskiej delegacji w przededniu kolejnego spotkania w formacie Rammstein, którego wyniki powinny wzmocnić pozycję Ukrainy na polu bitwy. W związku z tym szczegółowo informował o aktualnej sytuacji na froncie, celach strategicznych i priorytetowych potrzebach Sił Obronnych Ukrainy. Podkreślono pilną potrzebę kontynuowania nieprzerwanych dostaw przez aliantów wszelkiej niezbędnej broni i amunicji.

Prezydent osobno podkreślił potrzebę wzmocnienia zdolności Ukrainy w przededniu okresu zimowego.

Podczas spotkania poruszono także kwestie swobody żeglugi na Morzu Czarnym oraz zapewnienia funkcjonowania alternatywnego „korytarza zbożowego”.


„Bardzo ważne jest, że udało nam się osiągnąć postęp w ustanowieniu kontroli nad Morzem Czarnym, a także zapewnieniu funkcjonowania alternatywnego szlaku humanitarnego. Dzięki temu Ukraina pozostanie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III z wizytą na Ukrainie

Sekretarz obrony Lloyd J. Austin III udał się na Ukrainę, aby spotkać się z ukraińskimi przywódcami i wzmocnić zdecydowane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla walki Ukrainy o wolność. Podkreśli także ciągłe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zapewnianie Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa, której potrzebuje, aby bronić się przed rosyjską agresją, a także omówi długoterminową wizję przyszłych sił Ukrainy.

Podczas swojej wizyty sekretarz Austin wziął udział w rozmowach na wysokim szczeblu z ukraińskimi przywódcami. Dyskusje były koncentrowe na dalszym wzmacnianiu strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, w tym na zapewnieniu siłom zbrojnym Ukrainy zdolności na polu bitwy, których potrzebują zarówno podczas zimy jak i do obrony swojego kraju przed przyszłymi zagrożeniami rosyjskimi.


Jeszcze w tym tygodniu sekretarz Austin będzie także gospodarzem 17. spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, wirtualnie z Pentagonu, kontynuując istotne prace w zakresie międzynarodowej koordynacji i wsparcia dla Ukrainy, w których ma uczestniczyć prawie 50 krajów.

Administracja Bidena ogłasza nową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy

Departament Obrony (DoD) ogłosił dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa, aby zaspokoić krytyczne potrzeby Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Stanowi to pięćdziesiątą pierwszą transzę sprzętu, którą administracja Bidena ma dostarczyć Ukrainie z zapasów Departamentu Obrony od sierpnia 2021 r. Pakiet ten obejmuje dodatkowe zdolności obrony powietrznej, amunicję artyleryjską, broń przeciwpancerną i inny sprzęt, który ma pomóc Ukrainie w obronie jej suwerennego terytorium i walczyć o swoją wolność od toczącej się rosyjskiej wojny agresywnej.

Pakiet ten wykorzystuje pomoc uprzednio zatwierdzoną dla Ukrainy w poprzednich latach podatkowych w ramach Urzędu ds. wypłat środków przez Prezydenta (PDA), która pozostała po procesie ponownej wyceny PDA.

Możliwości tego pakietu o wartości do 100 milionów dolarów obejmują:

  • Rakiety przeciwlotnicze Stinger;
  • Jeden system rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) i dodatkowa amunicja;
  • Pociski artyleryjskie kal. 155 mm i 105 mm;
  • Pociski wystrzeliwane z rur, śledzone optycznie i naprowadzane przewodowo (TOW);
  • Systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4;
  • Ponad 3 miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej;
  • Niszczenie amunicji w celu usuwania przeszkód;
  • Sprzęt na zimę;
  • Części zamienne, konserwacja i inny sprzęt pomocniczy.

Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane we współpracę z koalicją, którą Stany Zjednoczone zbudowały z około 50 sojusznikami i partnerami, którzy zapewniają Ukrainie zdolności potrzebne do obrony już teraz i odstraszania rosyjskiej agresji w przyszłości. Sojusznicy i partnerzy zintensyfikowali działania, aby zapewnić Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości około 36 miliardów dolarów. Pod przywództwem Stanów Zjednoczonych ta globalna koalicja umożliwiła odważnym siłom Ukrainy skuteczną obronę suwerenności i niepodległości Ukrainy, wygranie krytycznych bitew, które odepchnęły siły rosyjskie i odzyskanie ponad połowy terytorium zajętego przez rosyjskich najeźdźców.

Pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy jest mądrą inwestycją w nasze bezpieczeństwo narodowe. Pomaga zapobiec większemu konfliktowi w regionie i odstraszyć potencjalną agresję w innym miejscu, wzmacniając jednocześnie naszą bazę przemysłową obronną i tworząc miejsca pracy dla Amerykanów o wysokich kwalifikacjach w kilkudziesięciu stanach w całym kraju. Niezwykle istotne jest, aby Kongres podjął działania mające na celu wsparcie Ukrainy poprzez przyjęcie wniosku prezydenta o dodatkowe finansowanie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button