ŚWIAT

UE. Ósmy pakiet sankcji wobec Rosji przyjęty. Dużo nowych ograniczeń

Wojna na Ukrainie

Komisja z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez Radę ósmego pakietu dotkliwych sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę.

Ten pakiet – który był ściśle skoordynowany z naszymi międzynarodowymi partnerami – jest odpowiedzią na ciągłą eskalację i nielegalną wojnę Rosji z Ukrainą, w tym poprzez nielegalną aneksję ukraińskiego terytorium na podstawie pozorowanych „referendów”, mobilizację dodatkowych oddziałów i jawne groźby nuklearne.

Pakiet ten wprowadza nowe unijne zakazy importu o wartości 7 miliardów euro w celu ograniczenia dochodów Rosji, a także ograniczenia eksportowe, co jeszcze bardziej pozbawi kompleks wojskowo-przemysłowy Kremla kluczowych komponentów i technologii, a rosyjską gospodarkę europejskich do usług i wiedzy. Sankcje pozbawiają również armię rosyjską i jej dostawców dalszych konkretnych towarów i sprzętu potrzebnego do prowadzenia wojny na terytorium Ukrainy. Pakiet stanowi również podstawę niezbędnych ram prawnych do wdrożenia limitu cen ropy przewidzianego przez G7.

W szczególności ten pakiet zawiera następujące elementy:

Dodatkowe sankcje

Nałożono sankcje na dodatkowe osoby i podmioty. Jest to wymierzone w osoby zaangażowane w rosyjską okupację, nielegalną aneksję i pozorne „referenda” na okupowanych terytoriach/obwodach regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża. W jej skład wchodzą również osoby i podmioty działające w sektorze obronnym, takie jak urzędnicy wysocy i wojskowi, a także firmy wspierające rosyjskie siły zbrojne. UE nadal atakuje również podmioty, które rozpowszechniają dezinformację na temat wojny.

Unijne środki ograniczające są wymierzone w kluczowych decydentów, oligarchów, wyższych rangą wojskowych i propagandystów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Rozszerzenie ograniczeń na obwody chersońskie i zaporoskie

Zasięg geograficzny środków ograniczających w odpowiedzi na uznanie pozarządowych obszarów kontrolowanych w obwodach donieckim i ługańskim na Ukrainie oraz rozmieszczenie rosyjskich sił zbrojnych na tych obszarach został rozszerzony, aby objąć wszystkie pozarządowe obszary kontrolowane Ukraina w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim.

Nowe ograniczenia eksportowe

Wprowadzono dodatkowe restrykcje eksportowe, których celem jest ograniczenie dostępu Rosji do dóbr wojskowych, przemysłowych i technologicznych, a także jej zdolności do rozwoju sektora obronnego i bezpieczeństwa.

Obejmuje to zakaz eksportu węgla, w tym węgla koksowego (używanego w rosyjskich zakładach przemysłowych), określonych komponentów elektronicznych (znajdujących się w rosyjskiej broni), artykułów technicznych używanych w sektorze lotniczym, a także niektórych chemikaliów.

Dodano zakaz wywozu broni strzeleckiej i innych towarów na mocy rozporządzenia w sprawie zwalczania tortur.

Nowe ograniczenia importowe

Uzgodniono dodatkowe ograniczenia importowe o wartości prawie 7 miliardów euro.

Obejmuje on na przykład zakaz importu rosyjskich gotowych i półwyrobów stalowych (z zastrzeżeniem okresu przejściowego dla niektórych półproduktów), maszyn i urządzeń, tworzyw sztucznych, pojazdów, tekstyliów, obuwia, skóry, ceramiki, niektórych wyrobów chemicznych i biżuterii niezłotej.

Wdrożenie limitu cen ropy G7

Dzisiejszy pakiet wyznacza początek wdrażania w UE porozumienia G7 w sprawie eksportu rosyjskiej ropy naftowej. Podczas gdy unijny zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej drogą morską został w pełni utrzymany, pułap cenowy, po jego wdrożeniu, umożliwiłby europejskim operatorom podjęcie i wspieranie transportu rosyjskiej ropy do krajów trzecich, pod warunkiem, że jej cena pozostanie poniżej ustalonego „pułapu”. Pomoże to w dalszym zmniejszeniu dochodów Rosji, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności światowych rynków energii dzięki ciągłym dostawom. Pomoże to zatem również zwalczyć inflację i utrzymać koszty energii na stabilnym poziomie w czasie, gdy wysokie koszty – zwłaszcza wysokie ceny paliwa – stanowią poważny problem dla wszystkich Europejczyków.

Środek ten jest ściśle koordynowany z partnerami G7. Wejdzie w życie po 5 grudnia 2022 r. w przypadku ropy naftowej i 5 lutego 2023 r. w przypadku produktów rafinacji ropy naftowej, po kolejnej decyzji Rady.

Ograniczenia dotyczące przedsiębiorstw państwowych

Dzisiejszy pakiet zakazuje obywatelom UE zajmowania stanowisk w organach zarządzających niektórych przedsiębiorstw państwowych.

Zakazuje również wszelkich transakcji z Rosyjskim Rejestrem Morskim, dodając go do listy przedsiębiorstw państwowych objętych zakazem transakcji.

Doradztwo finansowe, IT i inne usługi biznesowe

Istniejące zakazy dotyczące aktywów kryptograficznych zostały zaostrzone poprzez zakazanie wszystkich portfeli, kont lub usług przechowywania kryptowalut, niezależnie od kwoty portfela (wcześniej dozwolone było do 10 000 EUR).

Pakiet poszerza zakres usług, których nie można już świadczyć rządowi Rosji lub osobom prawnym mającym siedzibę w Rosji: obejmują one teraz doradztwo informatyczne, doradztwo prawne, usługi architektoniczne i inżynieryjne. Są one istotne, gdyż potencjalnie osłabiają potencjał przemysłowy Rosji, która jest silnie uzależniona od importu tych usług.

Zniechęcanie do obchodzenia sankcji

UE wprowadziła nowe kryterium umieszczania w wykazie, które pozwoli jej nakładać sankcje na osoby ułatwiające łamanie zakazu obchodzenia sankcji.

Więcej informacji

Sankcje UE wobec Rosji okazują się skuteczne. Niszczą zdolność Rosji do produkcji nowej broni i naprawy istniejącej, a także utrudniają transport materiałów.

Geopolityczne, gospodarcze i finansowe konsekwencje dalszej agresji Rosji są jasne, ponieważ wojna zakłóciła światowe rynki towarowe, zwłaszcza produktów rolno-spożywczych i energii. UE nadal zapewnia, że ​​jej sankcje nie wpłyną na eksport energii i produktów rolno-spożywczych z Rosji do krajów trzecich.

Jako strażnik traktatów UE Komisja Europejska monitoruje egzekwowanie sankcji UE w całej UE.

UE jest zjednoczona w solidarności z Ukrainą i będzie nadal wspierać Ukrainę oraz jej obywateli wraz z partnerami międzynarodowymi, w tym poprzez dodatkowe wsparcie polityczne, finansowe i humanitarne.

Przemówienie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego na temat eskalacji wojny agresywnej Rosji przeciwko Ukrainie

„Od czasu naszego ostatniego spotkania w celu omówienia stanu naszej Unii Kreml eskalował swoją agresję na nowy poziom. Putin rozpoczął pierwszą mobilizację Rosji od czasów II wojny światowej, traktując setki tysięcy młodych Rosjan jak mięso armatnie. Posługuje się fałszywymi referendami w nielegalnej próbie siłowej zmiany granic międzynarodowych. A od wielu miesięcy używa energii jako broni. Wojna rosyjska powoduje trudności gospodarcze i społeczne. Stanowi duże obciążenie dla naszych obywateli i gospodarki na naszym jednolitym rynku. W szczególności rosnące koszty energii prowadzą do zmniejszenia siły nabywczej obywateli i utraty konkurencyjności przedsiębiorstw.

W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy wspólnie z naszymi państwami członkowskimi podjęliśmy już ważne kroki. Zmniejszyliśmy zużycie gazu o około 10%. Dostawy rosyjskiego gazu spadły z 40% do 7,5% gazu rurociągowego. Zrekompensowaliśmy tę redukcję zwiększonym importem LNG i gazu rurociągowego, głównie od naszych wiarygodnych dostawców, takich jak USA i Norwegia. Magazynowanie gazu w UE wynosi obecnie 90%. To o 15% więcej niż w tym samym dniu ubiegłego roku. Ponadto trzy tygodnie temu na tej sali obrad ogłosiłam, że przeanalizujemy wyjątkowe zyski osiągane przez firmy energetyczne i wykorzystamy je do wspierania słabszych obywateli i przedsiębiorstw. W zeszłym tygodniu zostało to zapisane w prawie UE. Osiągnęliśmy to w błyskawicznym tempie, także dzięki znakomitej pracy prezydencji czeskiej. A wczoraj Rada osiągnęła porozumienie w sprawie REPowerEU.

Mamy więc kluczowe instrumenty, aby przetrwać zimę – przechowywanie i oszczędności; do wspólnego zakupu gazu – Platforma; wyrwanie nas z rosyjskiego uścisku – porozumienie z USA; redystrybucja nieoczekiwanych zysków na wsparcie potrzebujących – interwencja w nagłych wypadkach w zakresie energii elektrycznej i inwestowanie w przyszłość – REPowerEU.
(…)
Jest jeszcze jeden pilny problem, którym musimy się dzisiaj zająć. Akty sabotażu na rurociągach Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna. Po raz pierwszy w najnowszej historii stał się celem. Rurociągi i kable podwodne łączą obywateli oraz firmy europejskie ze światem. Są kołami życia danych i energii. Lepsza ochrona tej krytycznej infrastruktury leży w interesie wszystkich Europejczyków.

W tym celu przedstawimy pięciopunktowy plan.

Po pierwsze, musimy być lepiej przygotowani. Bardzo niedawno uzgodniliśmy nowe przepisy, które wzmocnią odporność krytycznych podmiotów UE. Właściwa komisja Parlamentu będzie nad tym głosować w przyszłym tygodniu. I już teraz możemy i powinniśmy pracować na tej podstawie.

Po drugie, musimy przeprowadzić testy obciążeniowe naszej infrastruktury. Musimy zidentyfikować jego słabe punkty i przygotować naszą reakcję na nagłe zakłócenia. Będziemy współpracować z państwami członkowskimi, aby zapewnić skuteczne testy warunków skrajnych w sektorze energetycznym. W ślad za tym powinny pójść inne sektory wysokiego ryzyka, takie jak morska infrastruktura cyfrowa i elektroenergetyczna.

Po trzecie, zwiększymy naszą zdolność reagowania za pośrednictwem naszego już istniejącego unijnego mechanizmu ochrony ludności. Dzięki temu możemy wspierać państwa członkowskie w reagowaniu na zakłócenia infrastruktury krytycznej – na przykład w zakresie paliwa, generatorów lub schronienia.

Po czwarte, jak najlepiej wykorzystamy naszą zdolność nadzoru satelitarnego do wykrywania potencjalnych zagrożeń.

I wreszcie, wzmocnimy współpracę z NATO i kluczowymi partnerami, takimi jak USA, w tej kluczowej sprawie.

Ta wojna weszła w nową fazę. Armia ukraińska wciąż odnotowuje imponujące sukcesy w walce z agresorem. Wszyscy widzieliśmy obrazy ludzi z głęboką ulgą witających ukraińskich żołnierzy. I widziałam na własne oczy, trzy tygodnie temu, że życie wróciło do Kijowa. Oczywiście umożliwiła to odwaga narodu ukraińskiego. Ale wkład Europy również zrobił ogromną różnicę. Nasze wsparcie pomogło Ukrainie stawić czoła najeźdźcy. Tylko silna i niezłomna Europa powstrzyma Putina. To jest moment, aby utrzymać kurs i wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne.

Niech żyje Europa.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button